5 porad, które można wyciągnąć z twórczości Terry’ego Pratchetta na temat copywritingu.

SEO

Copywriting poznałam od obu stron, zarówno jako zleceniodawca, jak i wykonawca. Codziennie czytam teksty poradnikowe, opisy produktów czy kategorii. Wiele z nich także sama piszę. Nie raz na naszym blogu mogliście przeczytać, jak ważny jest content i jakie korzyści potrafi przynieść właścicielom biznesów internetowych. Opisy produktu? Sprzedają! Poradniki na blogu? Przyciągają czytelników i potencjalnych klientów. Gdzie jednak w tym wszystkim copywriterzy, którzy tworzą teksty? Copywriting ma swoje zasady – to nie tylko pisanie tekstów o danym produkcie lub na konkretną frazę. To kreowanie słowem treści, którą chce się czytać.

Terry Pratchett – genialny pisarz książek fantasy i science-fiction. Uwielbiany, chętnie czytany i cytowany w wielu życiowych sytuacjach. Ceniony za swój specyficzny humor i dosadne rady, które przekazywał w swojej twórczości. Kilka z nich postanowiłam przekuć na copywriterski grunt. Oto 5 porad na temat copywritingu, które można wyciągnąć z twórczości Pratchett’a.

Terry Pratchett
Terry Pratchett; źródło: flickr.com, Robin Zebrowski

1. Stosuj się do reguł – nie łam ich

No przecież do tego służą reguły, rozumiesz? Żebyś się dobrze zastanowił, zanim je złamiesz.” (Złodziej Czasu)

Teksty w copywritingu często dzielą się na te niższej i wyższej jakości – wszystko zależy od ich przeznaczenia oraz tego, gdzie chcemy je opublikować. Niestety bardzo często copywriterzy utożsamiają teksty niższej jakości z brakiem konieczności stosowania poprawnej polszczyzny.

Copywriterze! Niższa, a wyższa jakość tekstów różni się wyłącznie tym, czy tekst ma być specjalistyczny czy też nie. Nie ukrywajmy – nie wszystkie tematy wymagają od copywritera dogłębnego reaserchu. Tekst o samodzielnej wymianie szyby w ciągniku, a tekst o pomysłach na prezent na Dzień Mamy to jednak dwie różne bajki. Bez względu na to, jakiej jakości tekst został Ci zlecony, stosowanie reguł poprawnej polszczyzny obowiązuje Cię zawsze jako copywritera. Pracujesz słowem, zadbaj więc o wykonywanie swojej pracy według przyjętych reguł. W dobie słowników, wbudowanych sprawdzarek pisowni w edytorach tekstów, literówki oraz błędy ortograficzne nie są dopuszczalne. Poza tym, nie uważasz, że oddanie tekstu z błędami ortograficznymi świadczy wyłącznie o braku profesjonalizmu?

2. Dostosuj język do odbiorcy i tematu

“Człowiek musiał podziwiać sposób, w jaki całkowicie niewinne słowa zostały okaleczone, zgwałcone, pozbawione wszelkiego prawdziwego znaczenia i przyzwoitości, a następnie posłane na ulicę, chociaż „synergicznie” prawdopodobnie każde od początku było dziwką.” (Piekło pocztowe)

Pratchett należy do tego grona pisarzy, którzy lubują się w oryginalnej składni zdań i specyficznej stylistyce. Mimo wszystko jednak, zawsze dbał, żeby język w jego książkach był dość prosty dla czytelników. I tu kolejna rada dla copywriterów. Unikaj kwiecistego języka tam, gdzie to niepotrzebne. W Traffic Trends mamy klientów z rozmaitych branż. Każdy z nich ma swój unikalny sposób komunikacji z klientem – jedni bardziej stonowany i poważny, inni zupełnie luźny z poczuciem humoru. Istotnym jest dopasowanie języka treści do branży, wymagań klienta oraz samego tematu, np. we wpisie na bloga kancelarii adwokackiej nie użyjesz wyrażenia: “Interesi Cię, ile zabulisz Państwu za jaranie w miejscu publicznym?”.

Copywriterze! Pamiętaj, że pisany przez Ciebie tekst ma być czytany przez ludzi – nie tylko tych z danej branży, ale i tych potencjalnie zainteresowanych tematyką. Tam, gdzie jest to możliwe używaj prostych i jasnych sformułowań. Pisz tak, jak sam chciałbyś czytać treści – bez zastanawiania się “Co autor miał na myśli?”.

książki

3. Daj czytelnikom to, czego potrzebują

“Jeśli się wie, czego inni naprawdę, ale tak naprawdę pragną, można nimi pokierować.” (Zadziwiający Maurycy i jego uczone szczury)

Pisane treści muszą mieć swój cel – jedne mają przyciągnąć użytkownika, zwrócić uwagę na określony problem, inne mają za zadanie sprzedać: produkt czy usługę. Ważne jest, aby w tworzonych treściach stosować język korzyści po to, aby czytelnik mógł wyciągnąć z Twojego tekstu coś wartościowego. Coś, co mu się przyda: wiedzę, poradę lub informację o tym, czego szukał. Najczęściej w Google wyszukiwane są hasła związane z poradami o rozwiązaniu jakiegoś problemu. Lubimy sami umieć naprawić uszkodzoną rzecz, dobrać buty do sukienki, mieć pomysł na prezent dla bliskiej osoby. Dlatego pisanie poradników z użyciem języka korzyści jest tak istotne dla każdego właściciela strony internetowej.

Copywriterze! Pisząc swoje teksty postaraj się odpowiedzieć na pytanie “Czego pragnie mój czytelnik?”. Bądź dla niego skarbnicą wiedzy i pomysłów, dostarcz mu gotowe rozwiązania – a jeśli przy okazji wskażesz konkretny produkt, który spełnia te oczekiwania? To już będzie tekst idealny. Mając za klientów głównie sklepy internetowe, wiemy jak ważna jest sprzedaż. Wszystkie nasze działania prowadzą do zwiększenia sprzedaży produktów klienta. Content jest jednym z narzędzi, którymi się posługujemy. Pisz tak, żeby teksty nawet Ciebie zachęcały do skorzystania z oferty. Pisz tak, żeby samemu zdobyć wiedzę na dany temat, o którym nie miałeś wcześniej pojęcia. Takie teksty są najbardziej poczytne i interesujące.

4. Poprawiaj teksty, które zawierają błędy

Zawsze bierz pod uwagę fakt, że możesz się mylić.“ (Bogowie, honor, Ankh-Morpork)

Współpraca marketingowca z copywriterem to coś więcej niż zlecenie tematu i napisanie tekstu. To taki dwuosobowy dział dla promocji klienta: jego strony, produktu lub usługi. Opiera się z jednej strony na stworzeniu strategii (zleceniodawca), a z drugiej na jej wykonaniu (copywriter). Tak, jak jednak przy każdej kampanii reklamowej, tak i tutaj warto wziąć pod uwagę ewentualne poprawki i dopracowanie tekstu. Niestety często można się spotkać w copywritingu z niechęcią odnośnie poprawiania tekstów. Zdarza się, że otrzymany tekst nie spełnia wymogów na różnych polach. Czasami są to błędy językowe, czasami merytoryczne, a niekiedy cała treść nie jest po prostu w ustalonej tematyce.

Copywriterze! Jeśli tekst nie spełnia wymagań zleceniodawcy i odbiega od założonej koncepcji lub zawiera błędy, to częścią Twojej pracy jest także jego poprawienie. Warto czasem schować dumę do kieszeni i pochylić się nad uwagami zleceniodawcy. Oczywiście, o ile krytyka jest konstruktywna i masz jasno określone, co należy w tekście poprawić. Pamiętaj, że dostarczane przez Ciebie treści to Twoja wizytówka i praca.

Terry Pratchett
Źródło: flickr.com, David Skinner

5. Czasem wena idzie w las

“Mag bez kapelusza jest tylko smętnym osobnikiem o podejrzanym guście w doborze ubrań.” (Ostatni kontynent)

Znasz ten moment w pracy copywriterskiej, kiedy dostajesz kilka tekstów na tę samą frazę i zasób weny po prostu się kończy? Nie dziwię się, mnie również to dotknęło nie raz i nie dwa. Pisanie zwykle wtedy męczy i ma się ochotę wyłączyć komputer, zapomnieć o jakimkolwiek zleceniu. Na całe szczęście to nie jest koniec świata. Tak, jak mag u Pratchett’a zawsze może ten kapelusz kupić lub wyczarować, tak samo copywriter szybko wenę może odzyskać. Moim sposobem na odzyskanie weny jest skorzystanie z… Google. Uwierz, to najlepsze źródło nie tylko wiedzy, ale i inspiracji. Wpisując w wyszukiwarkę “jak” + “fraza”, zapewne pokaże Ci się cała lista podpowiedzi tematów dla Twoich tekstów. To nie tylko świetna inspiracja, ale przede wszystkim to sposób na temat, którego internauci faktycznie potrzebują. Poszperaj również na forach, zobacz z jakimi problemami lub wątpliwościami borykają się inni dla tej Twojej konkretnej frazy. Zapewniam, ilu ludzi, tyle potrzeb, więc nawet dla najtrudniejszych fraz możesz znaleźć dziesiątki tematów.

Copywriterze! Pisz, rozwijaj się i podejmuj zlecenia na najróżniejsze tematy – nawet te z pozoru trudne. Im większa praktyka w ich różnorodności, tym lepszym copywriterem się staniesz.

Dodaj komentarz

Jedna odpowiedź do “5 porad, które można wyciągnąć z twórczości Terry’ego Pratchetta na temat copywritingu.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Anna Jelonek

Anna Jelonek

Wyszukiwarka

Rekomendacje

Z firmą Traffic Trends współpracujemy w zakresie kompleksowej obsługi marketingowej naszego sklepu internetowego UlubionaBielizna.pl.

Jesteśmy zadowoleni ze współpracy, komunikacji i świadczonych usług. Polecamy firmę Traffic Trends jako rzetelnego, uczciwego i doświadczonego partnera w zakresie pozycjonowania stron, obsługi social media oraz innych usług marketingowych.

Małgorzata Gromadowska

Traffic Trends podchodzi do swojej pracy z wielką dbałością.

Dostaliśmy wiele wytycznych SEO odnośnie naszego sklepu, obserwujemy także, że firma prowadzi szerokie akcje odnośnie SEM, a wszystko to przekłada się na stały wzrost odsłon naszego sklepu.

Jakub Peter - MamaPlus.pl

Celem podjęcia współpracy z Traffic Trends było odświeżenie charakteru profilu firmy na Facebooku i cel ten został osiągnięty!

W związku z tym zdecydowanie polecam tę firme jako partnera, który dba o interes klienta.

dr Janusz Kozłowski - InterVista Sp. z o.o.

Współpraca z Traffic Trends opiera się na bardzo ważnych dla mnie elementach.

Konkretny i prosty sposób komunikacji oraz szybkie i efektywne działanie. W całym natłoku obowiązków czasami nasze wspólne działania trzeba ograniczyć do minimum i to bardzo ważne, kiedy kontakt jest rzeczowy i sprawny.

Przemysław Szewczyk - Sport Team

Traffic Trends to rzetelna firma, która znacząco zwiększyła ruch na naszej stronie.

Zespół Traffic Trends jest zaangażowany i kompetentny. Szczerze polecamy współpracę z nimi.

Jakub Milewski - Frisco

Traffic Trends to firma godna zaufania, fachowo i rzetelnie wykonująca zlecone im prace.

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z firmą. Szczerze rekomendujemy sklepom internetowym współpracę z Traffic Trends.

Paweł Fornalski - IAI S.A.

Pozycjonowaniem i reklamą w google możesz zająć się sam, tylko po co?

Zleć to profesjonalistom, a swoje siły poświęć na to, na czym się znasz najlepiej - w naszym przypadku na sprzedaży. Dzięki Traffic Trends jesteśmy w czołówce na kluczowe dla nas frazy, zaś reklama w Google w końcu przynosi zysk. Polecamy z czystym sumieniem!

Michał Bola - DomowyStomatolog.pl

Z największą przyjemnością mogę polecić usługi firmy Traffic Trends.

Zatrudnieni tam wykwalifikowani specjaliści fachowo pozycjonowali prowadzony przez moją firmę sklep internetowy oraz administrowali kampanię adWords. Mogłem liczyć również na kompleksowe doradztwo.

Marcin Bator - Bator Retail

Firmę Traffic Trends charakteryzuje profesjonalizm, doskonały kontakt z Klientem oraz wysoka skuteczność realizowanych kampanii.

Rzetelne podejście do Klienta oraz troska o realizację ich celów powodują, iż współpraca z Traffic Trends jest zorientowana strategicznie i długoterminowo. Zdecydowanie polecam wszystkim potencjalnym Klientom!

Paweł Tomkiewicz - Skorzana.com, ButyRaj.pl

Jesteśmy zadowoleni z jakości świadczonych przez Traffic Trends usług.

Dzięki pozycjonowaniu jesteśmy bardziej widoczni dla potencjalnych klientów, co oczywiście przekłada się na liczbę zamówień. Indywidualne podejście do klienta, fachowa pomoc i obsługa to cechy wyróżniające Traffic Trends na tle konkurencji.

Marek Zegadło - StółPlusKrzesła.pl

Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów oraz zaangażowania w pozycjonowanie naszego sklepu.

Współpraca jest nie tylko satysfakcjonująca, ale w pełni przejrzysta – żadne pytanie nie pozostaje bez odpowiedzi, a bezproblemowy i szybki kontakt ułatwia wdrażanie nowych pomysłów. Efekty współpracy są zgodne z naszymi oczekiwaniami i bez wątpliwości możemy polecić ją innym.

Katarzyna Zbrojkiewicz - DanHen

Początkowo obawiałam się powierzyć fan page agencji, jednak ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę!

Traffic Trends z łatwością odnalazł się w niszowej tematyce mojego sklepu i profesjonalnie zajął się kompleksową komunikacją i moderacją treści na sklepowym profilu na Facebooku. Jeśli nie masz czasu na prowadzenie firmowego fan pagea, nie wahaj się i zleć to specjalistom.

Magdalena Liberda - FrancuskaWeranda.pl

Traffic Trends to bardzo rzetelna firma, która zdecydowanie stawia na zadowolenie swoich klientów.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z usług firmy i zaangażowania, jakie wkładają w swoją pracę.

Michał Rak - Konesso.pl

Traffic Trends to solidna firma, która znacznie poprawiła jakość odwiedzin mojego sklepu oraz zwiększyła konwersję.

Kontakt z firmą jest wyśmienity. Dominującą cechą Traffic Trends jest wysoka dbałość o szczegóły. Polecam!

Adam Lizuraj - Obuwie-Lizuraj.pl

Współpraca z firmą Traffic Trends zaowocowała wzrostem sprzedaży naszych produktów.

Kreatywne rozwiązania, starannie dobrane narzędzia reklamowe oraz indywidualne podejście sprawiło, że jesteśmy obecnie wiodącym sklepem z militariami w Polsce. Efektywne pozycjonowanie to też rezultat jasnej i rzeczowej komunikacji. Serdecznie dziękujemy za profesjonalna obsługę na najwyższym poziomie.

Tomasz Grzybowski - Milworld.pl

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z firmą Traffic Trends.

Dzięki TT zwiększyła się nam znacząco sprzedaż na stronie. Polecamy tą firmę jako rzetelnego partnera, który dba o interesy swojego klienta.

Małgorzata Budzyńska - Partybudziki.pl

Od samego początku naszej współpracy z Traffic Trends jesteśmy zadowoleni ze świadczonych nam usług.

Firma wykazuje się rzetelnością i kompetencją w swojej branży, a co najważniejsze, rezultaty widać nie tylko w statystykach, ale również w faktycznej sprzedaży. Serdecznie polecam wszystkim, którzy cenią sobie profesjonalizm oraz liczą na długoletnie i owocne partnerstwo.

Tomasz Morawski - Buff

Profesjonaliści pod każdym względem.

Rzetelna obsługa klienta, ogromne zaangażowanie i bardzo szeroka oferta. Przez pierwsze miesiące naszej współpracy odczuliśmy ogromny wzrost zainteresowania naszą firmą. Szczerze polecamy!

Dawid Wolniak - Audiotop

Współpracujemy z firmą Traffic Trends już od ponad dwóch lat.

W naszych kontaktach szczególnie cenimy sprawną komunikacje i rzetelne podejście do powierzonych zadań. Jeśli szukają Państwo profesjonalnej ​i​ godnej zaufania agencji zajmującej się pozycjonowaniem polecamy Traf​fic​ Trends.

​Marek Herbert - Grupa Dezigno

Z firmą Traffic Trends współpracujemy od początku 2012 roku.

Szczerze polecamy współpracę w zakresie pozycjonowania. Wysoki poziom przygotowania merytorycznego, szybkie reakcje na zmiany wprowadzane przez Googlea, a także błyskawiczny i pomocny kontakt to rzeczy, które gwarantują nam udaną współpracę.

Dorota Majcher - Vubu.pl

Z firmą Traffic Trends współpracujemy od 2013 roku.

Jest to godny polecenia partner, doskonale zorientowany w specyficznym rynku usług pozycjonowania. Dzięki nim trafiamy do większej liczby potencjalnych odbiorców naszych usług.

Jakub Bandosz - Majorbroker.pl

Doświadczeń z reklamą w internecie mamy wiele

ale na pewno profesjonalne podejście do prowadzonych działań, to cecha, która na plus wyróżnia zespół Traffic Trends!

Andrzej Wasilewski - Riff

Chcę szczerze polecić usługi firmy Trafic Trends, nie tylko w zakresie pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych

ale również prowadzenia kampanii Adwords oraz wsparcia w obszarze copywritingu. Współpraca zaowocowała znaczną poprawą realizacji celów biznesowych sklepu internetowego eLadex, jak również pozwoliła przekonać Zarząd do zwiększenia inwestycji w kanał sprzedaży on-line.

Szymon Mydlarz - eLadex.pl

Firma Traffic Trends jest firmą godną polecenia.

Powierzone zadania wykonuje sumiennie, należycie i doskonale rozumie nasze potrzeby. Równie dobrze rozumie rynek i pomaga wcielać w życie nasze nowe pomysły.

Paweł Puszczyński - BBHome

Traffic Trends to najlepszy wybór, jakiego mogłem dokonać.

Podchodzą do pracy rzetelnie i są skuteczni w tym, co robią. Współpraca przebiega bardzo miło i bezproblemowo. Z czystym sumieniem mogę polecić innym!

Mirosław Mizioł - Oct-opus.net

Mój sklep oferuje bardzo niszowy produkt, który poszukiwany jest przez niewielką grupę odbiorców.

Nikt nie potrafił mi pomóc, tak, aby można było skutecznie i za rozsądną cenę pozycjonować sklep.
Wszystko się zmieniło, gdy poznałem ludzi z Traffic Trends. Dostrzegli i zrozumieli specyfikę mojego biznesu. Kreatywnie i co najważniejsze skutecznie rozwiązali mój problem.

Dominik Sewina - BMC

Wzorowa współpraca na każdym etapie

znakomita skuteczność w pozycjonowaniu frazy, z którą poprzednicy nie mogli sobie poradzić, wzrost pozycji strony w Google, uzyskane efekty w pełni zgodne z zapewnieniem Usługodawcy - z pełną odpowiedzialnością polecamy firmę Traffic Trends!

Artur Sadowski - mcklein.pl

Współpraca z firmą Traffic Trends prowadzona od 2013 roku

ma za zadanie jak najszersze wypromowanie oferty firmy w mediach internetowych. Wybierając firmę Traffic Trends na partnera biznesowego w pełni zaufałem doświadczeniu i kompetencji.

Andrzej Pozorski - Pozorski Trade

Polecamy firmę Traffic Trends!

Są specjalistami z branży SEO i współpraca z nimi przebiega bez zarzutów. Dzięki działaniom Traffic Trends nasze sklepy internetowe zajmują czołowe pozycje w wyszukiwarkach.

Andrzej Król - TopRacingShop.pl

Najwyższa jakość obsługi, doskonałe podejście do klienta oraz błyskawiczny kontakt

to właśnie te elementy sprawiły, że nasza współpraca trwa nieprzerwanie od kilku lat. Dzięki konkretnym rozwiązaniom, fachowej wiedzy oraz nowatorskim pomysłom Traffic Trends jest idealnym partnerem w e-biznesie.

Kacper Piątkowski - Agencja Reklamowa BrandyBrand

Współpraca z Traffic Trends okazała się świetną decyzją.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z bardzo szybkich efektów pozycjonowania. Olbrzymim plusem jest sympatyczna obsługa, która bezproblemowo rozwiązuje każdy napotkany problem i wdraża nasze pomysły.

Maciej Świętochowski - Eleganckimężczyzna.pl

W mojej branży liczy się pewność i zaufanie!

Ponieważ umiejętność dowodzenia to szybkość w podejmowaniu decyzji, lubię partnerów, na których w tej kwestii mogę polegać stuprocentowo!

Łukasz Wójciak - Brooklyn Band

Dość długo pracowali na nasze zaufanie

ale ostatecznie pokazali, że wiedzą, co robią. Traffic Trends to profesjonalny, godny zaufania partner w biznesie. Polecam!

Adrian Wojtkowiak - eFiltry.pl

Chcemy wyrazić swoje zadowolenie z wysokiej jakości usług świadczonych przez firmę Traffic Trends.

Poziom obsługi od strony handlowej oraz technicznej jest bez zastrzeżeń i zawsze terminowy. Profesjonalizm oraz rzetelność kadry pracowniczej powalają ocenić Traffic Trends jako kompetentnego partnera biznesowego, elastycznie i profesjonalnie podchodzącego do każdego zlecenia.

Elżbieta Dobieżyn - De-Tech.pl

Z przyjemnością rekomenduję traffictrends

które z dużą PR-ową sprawnością i lekkością formy obsługuje mój fanpage na facebooku. Jeśli, ktoś szuka kreatywnej i dynamicznej ekipy dbającej o wizerunek, to warto sprawdzić Traffic Trends!

Sylwia Majdan - sylwiamajdan.com

Traffic Trends to rzetelna firma, która od lat świadczy dla nas usługi z zakresu pozycjonowania sklepu internetowego.

Współpraca od samego początku układa się bez najmniejszych zastrzeżeń, na każde nasze zapytanie otrzymujemy rzeczową odpowiedź, wszystkie wymuszane przez Google i innych gigantów zmiany oraz poprawki są błyskawicznie nanoszone, a nasz sklep zajmuje wysokie pozycje w wyszukiwarkach.

Maciej Dankowski - Milionczesci.pl

Traffic Trends wzorowo zajął się budowaniem naszej marki w mediach społecznościowych

idealnie wykorzystał bieżące wydarzenia w celu budowania marki w sieci oraz dobrze komunikował się z naszymi potencjalnymi klientami.

Artur Łuszczek

zobacz następną

Dołącz do grona zadowolonych klientów!