Czy Google będzie promować AMP?

Pozycjonowanie | 3 min czytania

Czy Google będzie promować AMP?

Kilka dni temu portal Searchengineland poinformował o testach Google związanych z wyświetlaniem nowych etykiet dla stron AMP. Obecnie witryny wykorzystujące tę technologię, pojawiają się w wynikach wyszukiwania z charakterystycznym znacznikiem 6-1RhJIelZVssBenhLIKYeU10obKDjMtaP-SxG768BetsOqheMQxX4XFUcJ5cypwPgT2PoTJdaY1Xgy4ybbTNJXYY3BiELLxF9wDg2i6jKLX4mxtHny-DEafEcWIm-jufOHoFhUt:

amp-obecny-znacznik.png

W wyniku przeprowadzanych testów, w wyszukiwarce zaczęły pojawiać się nowe oznaczenia dla tego typu stron, gdzie  słowo “AMP” zostało zastąpione: “Instant”:

amp-znacznik-nowy.png

Trudno się nie domyślać, że celem wdrożenia nowej etykiety byłoby spopularyzowanie technologii AMP. Gdy znacznik pojawia się pod postacią “AMP”, wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego, co oznacza. Po wdrożeniu nowego symbolu, mogłoby się to zmienić.

Gdyby Google zdecydował się wprowadzić nowe znaczniki już teraz, nie byłaby to pierwsza zmiana, którą wdraża dla stron AMP w ostatnich tygodniach. Na początku września Google zaczął wyświetlać strony AMP w featured snippets - fragmentach z odpowiedzią, które pojawiają się nad tradycyjnymi wynikami wyszukiwań. Zmiana jest dość duża, ponieważ wynik, który pojawia się na 1 pozycji, otrzymuje ok 30% wszystkich kliknięć:

CTR-dla-mobile.png https://www.advancedwebranking.com/cloud/ctrstudy/ (dane za lipiec 2017)

Wyróżnienie w featured snippets może więc zachęcić właścicieli stron do wdrażania AMP w swoich serwisach.

Czym jest AMP?

AMP (Accelerated Mobile Pages) to technologia tworzenia statycznych stron www, w celu jeszcze szybszego ich renderowania. AMP jest projektem Open Source i ma na celu zwiększenie wygody związanej z przeglądaniem stron na urządzeniach mobilnych.

Technologia składa się z 3 elementów:

AMP HTML - znaczników HTML rozszerzonych o nowe elementy związane z AMP.

AMP JS - bibliotek JavaScript, które zarządzają wczytywaniem się kodu JS.

AMP Cache - systemu cache’owania, który buforuje strony, wpływając na ich wydajność.

Mimo wspaniałej idei, technologia nie zyskała dużej popularności w Polsce. Według serwisu RankRanger, w Polsce, przynajmniej jeden wynik AMP pojawia się na pierwszej stronie wyników mobilnych dla jedynie 7% zapytań:

amp-w-polsce.jpg

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w USA. Tam przynajmniej jedna strona z wdrożoną technologią AMP, pojawia się na pierwszej stronie dla ponad 20% wszystkich wyszukań organicznych z mobile:

amp-w-USA.jpg

Dodatkowo, jak zauważył Barry Schwartz, we wrześniu miał miejsce duży wzrost widoczności stron AMP dla kilku innych krajów, m.in: Australii, Francji, Japonii, Singapuru - o kilka punktów procentowych dla każdego z Państw.

Wszystko wskazuje na to, że Google nie zamierza zbyt szybko rozstawać się z technologią AMP. Czy w związku z tym, w najbliższych miesiącach czeka nas małe trzęsienie w polskich wynikach wyszukiwania?

Żadna zmiana Google nie zaskoczy Cię, jeśli będziesz pod opieką specjalistów Traffic Trends. Już dziś powierz im swoją stronę oraz prace nad pozycją w wyszukiwarce.

PISZ: BOK@TRAFFICTRENDS.PL

DZWOŃ: 616 690 427

Napisz do nas i odbierz w ciągu 24h ofertę dla Twojej firmy!

Zamów bezpłatną wycenę

Znajdź nas również tu:

Zapisz się na newsletter

Wysyłamy go raz w tygodniu i nie spamujemy!

Traffic Trends Sp. z o.o.

NIP 7773174094
e-mail: bok@traffictrends.pl
tel. 888 211 157