Bezpłatna konsultacja

Domeny jako bariery wejścia dla konkurencji

Kategoria: Pozycjonowanie

Wstęp

Domeny internetowe to nieruchomości nowej ery. Dobra nazwa, już na starcie projektu, generuje szereg przewag konkurencyjnych. Łatwość zapamiętania i łatwość pozycjonowania to zalety domen generycznych. Są to najdroższe nazwy na rynku domen internetowych. Słowa typu “dom” lub “księgarnia” osiągają wysokie wyceny nie bez powodu - budowa wartości aktywów internetowych w oparciu o takie nazwy jest o wiele prostsza i tańsza.

Domeny generyczne umożliwiają jeszcze jedną czynność, jaką jest blokowanie konkurencji. Strategia rejestracji domen zawierających ważne dla naszego biznesu słowa i frazy sprawdza się w dwóch wymiarach. Po pierwsze konkurenci muszą szukać innych nazw, często trudniejszych, dłuższych lub nie powiązanych tematycznie. Po drugie portfolio domen możemy wykorzystać na cele stworzenia zaplecza wspierającego główną stronę naszego biznesu.

Przykład Apple

Na poparcie słuszności takiej strategii podam dwa przykłady. Jeden z nich dotyczy firmy Apple. Produkty typu iPad czy iPhone generują tak duży ruch w internecie, że każdy serwis w domenie głównej np. iphone.com poza kontrolą właściciela marki, generowałby realne straty. Mówię tu zarówno o stratach spowodowanych brakiem kontroli nad marką, jak i utratę potencjalnych transakcji e-commerce. Nie trudno sobie wyobrazić, że walka o tego typu domeny trwa za każdym razem, kiedy na rynek wychodzi nowy, “gorący” produkt.

Co robi taki gracz jak Apple aby zabezpieczyć swoje interesy? Można to było zaobserwować  po ostatniej konferencji na temat nowych produktów. W dzień konferencji zostały zarejestrowane domeny. Łącznie ponad 50 sztuk. Zrobiono to w trakcie konferencji aby wyeliminować możliwość przecieków na temat nazewnictwa.

Oto jakie domeny zostały zajęte przez firmę Apple w dzień konferencji WWDC:

 1. airplaymirroring.com
 2. appleairplaymirroring.com
 3. appledocumentsinthecloud.com
 4. applegestures.com
 5. appleicloudphotos.com
 6. appleicloudphotostream.com
 7. appleimessage.com
 8. appleimessaging.com
 9. appleiosv.com
 10. appleitunesinthecloud.com
 11. appleitunesmatch.com
 12. applelaunchpad.com
 13. applemailconversationview.com
 14. applepcfree.com
 15. applephotostream.com
 16. appleversions.com
 17. conversationview.com
 18. icloudstorageapi.com
 19. icloudstorageapi.com
 20. icloudstorageapis.com
 21. icloudstorageapis.com
 22. ios5newsstand.com
 23. ios5pcfree.com
 24. ipaddocumentsinthecloud.com
 25. ipadimessage.com
 26. ipadpcfree.com
 27. iphonedocumentsinthecloud.com
 28. iphoneimessage.com
 29. iphonepcfree.com
 30. itunesinthecloud.com
 31. itunesmatching.com
 32. macairdrop.com
 33. macgestures.com
 34. macmailconversationview.com
 35. macosxlionairdrop.com
 36. macosxlionlaunchpad.com
 37. macosxlionmissioncontrol.com
 38. macosxlionresume.com
 39. macosxlionversions.com
 40. macosxversions.com
 41. mailconversationview.com
 42. osxlionairdrop.com
 43. osxlionconversationview.com
 44. osxliongestures.com
 45. osxlionlaunchpad.com
 46. osxlionresume.com
 47. osxlionversions.com
 48. osxresume.com
 49. pcfreeipad.com
 50. pcfreeiphone.com

Na tej liście widać nazwy nowych produktów i ich połączenie ze słowami, które mogą być wyszukiwane w połączeniu z nazwą produktu. W oczy rzuca się motyw rejestracji tych domen. Jesteśmy prawie pewni, że zostało to wykonane na zlecenie komórki firmy odpowiedzialnej za SEO i ruch na stronie głównej Apple. Aby w pełni ocenić i omówić pomysł Apple na inwestycje domenowe wystarczy zobaczyć, co dzieje się na tych domenach. Powyższa lista nie została jeszcze zagospodarowana - warto ją obserwować w czasie. Nazwy zawierające starsze produkty prowadzą w dwa miejsca. Jeśli są własnością Apple to prowadzą na stronę apple.com do odpowiedniego działu. Jeśli są własnością innych podmiotów nierzadko wyświetlają reklamy i stanowią tanie źródła ruchu dla ich właścicieli np. osxlion.com. Zaniedbania w tej strategii widać na przykładzie domeny ipad.com. Apple w dalszym ciągu nie jest jej właścicielem. Nie trzeba wspominać, że iPad to jeden z najważniejszych dzisiaj produktów Apple.

Przykład monitoruj.pl

Inną strategią jest blokada nazw ogólnych. Firma monitoruj.pl zajmuje się kamerami przemysłowymi i prowadzi sprzedaż przez internet produktów różnych marek. Kluczowy w takiej działalności jest ruch z wyszukiwarek na frazy zawierające nazwy produktów, producentów i kilku nazw generycznych typu “monitoring” i “kamery”. Przyjmując założenie, że najłatwiej wypozycjonować na hasło “kamery ip” domenę np. kameryip.com, kluczowe staje się przejęcie kontroli na takimi domenami.

Monitoruj.pl w strategię działania firmy wpisała sobie rejestrację nowych domen, szukanie i odkupowanie już zajętych. Na kupionych domenach tworzone są mniejsze, tematyczne sklepy i serwisy informacyjne. Dzięki takiemu podejściu firmie udało się zdominować rynek kamer przemysłowych w wyszukiwarkach internetowych. Strona główna monitoruj.pl zasilana jest ruchem z wielu innyhh stron wspomagających zarówno sprzedaż jak i generowanie tzw. “sales leadów”.

Przykład Play, Orange, Nasza klasa

Jak bolesne i kosztowne może być nie uwzględnienie domen w planach strategii firmy przekonały się takie firmy jak telefonia komórkowa Play i Orange. Jedna i druga nie zapewniła sobie odpowiedniej strategi pozyskania nazw play.pl i orange.pl. Obie firmy musiały kupować te domeny w momencie kiedy ich właściciele rozumieli powagę sytuacji i wartość w stosunku do kupującego. Nie znamy ceny zapłaconej za domenę play.pl. Mówi się jednak, że jest to historycznie najwyższa sprzedaż domeny “.pl”. W przypadku orange.pl mówi się o kwocie 150 000 euro. Kilka lat temu handlowano tą domeną za kwoty poniżej 50 000 zł.Akwizycja takich nazw powinna odbyć się w sposób zaplanowany, tak jak odbyło się to w przypadku domeny nk.pl. Nasza klasa wykorzystała pośrednika oraz dobrze przygotowaną historię na temat motywu zakupu. Za domenę zapłacono znacznie mniej niż gdyby kupującym była Nasza klasa.

Wnioski

Domeny internetowe to bardzo ciekawe byty. Od strony księgowej to tylko składowe niematerialne, generujące okresowe koszty. Od strony wizerunku i marketingu to potężne narzędzia działające dla nas, przeciw nam lub obok nas. W dzisiejszych czasach każda firma powinna zwrócić uwagę na to, co dzieje się z “jej frazami” w internecie. W przyszłości może się to okazać jedno z najważniejszych aktywów w bilansie.

Rynek domen jest trudny. Działa na nim wielu “łowców” okazji. Tylko dzięki planowaniu i działaniu w sposób profesjonalny można zapobiec problemom i zapewnić sobie stabilny wzrost w obrębie internetu.

Traffic Trends Sp. z o.o.

NIP 7773174094
e-mail: bok@traffictrends.pl
tel. 888 211 157

Znajdź nas również tu:

Zapisz się na newsletter

Wysyłamy go raz w tygodniu i nie spamujemy!