Jak przyspieszyć WordPressa – czyli szybkość ma znaczenie

SEO

Optymalizacja Wordpressa

WordPress jest najpopularniejszym na świecie systemem zarządzania treścią – statystycznie co czwarta strona jest oparta właśnie na nim. Swoją popularność zawdzięcza on głównie ogromnej społeczności, która nie tylko tworzy darmowe, jak i płatne wtyczki oraz szablony, ale również chętnie pomaga rozwiązywać problemy pojawiające się przy użytkowaniu, czy rozbudowie serwisów. Jak każdy system nie jest on idealny. Często strony ładują się wolno, a sama optymalizacja pod kątem SEO pozostawia wiele do życzenia. To jednak nie odstrasza webdeveloperów od tworzenia kolejnych stron, a firmy pozycjonerskie chętnie zajmują się optymalizacją i pozycjonowaniem stron opartych na WordPressie, ponieważ niedoskonałości można łatwo wyeliminować.

Od czego zacząć optymalizację?

Na początek należy dokładnie przeanalizować funkcjonalność szablonu oraz sprawdzić, jakie mamy zainstalowane wtyczki na serwerze. Warto zwrócić uwagę czy wtyczki swoimi funkcjami nie dublują się, bądź czy szablon nie ma ukrytej podobnej funkcjonalności. Bezwzględnie trzeba usunąć wszystkie nieaktywne pluginy, dlaczego? Każda wtyczka to dodatkowe pliki, których może być od kilku do nawet kilku tysięcy, co niepotrzebnie obciąża serwer. Ponadto należy mieć na uwadze, że większość ataków hakerskich odbywa się właśnie przez wtyczki – dlatego warto nie używać wtyczek nieaktualizowanych przez autorów od kilku lat, czy też nie ignorować aktualizacji, o których często przypomina nam WordPress. Poza usunięciem zbędnych pluginów przejrzyjmy również listę szablonów – podczas budowy strony na pewno testowaliśmy kilkanaście różnych “skórek”, które również obciążają serwer. Usunięcie tych nieaktywnych również pozwoli zwolnić zasoby serwera. Dobrym rozwiązaniem jest jednak pozostawienie jednego z szablonów stworzonych przez WordPressa, w przypadku problemów technicznych ze stroną, będziemy mogli aktywować go i rozpocząć badanie przyczyn awarii.

Zainstaluj wtyczkę cache

wp super cacheZa każdym razem, gdy ktoś odwiedza naszą witrynę, WordPress tworzy plik HTML, w którym generowany jest design naszej strony. Niestety, szablony często posiadają kilka plików CSS, JS, a także pobierają dane z bazy danych. To wszystko wymaga jednak czasu – w przypadku słabych serwerów wczytanie strony może trwać nawet kilkanaście sekund. Aby ten proces znacznie przyspieszyć, wystarczy zainstalować, jedną z dostępnych na oficjalnej stronie WordPressa, wtyczkę, np. WP Super Cache bądź W3 Total Cache. Wtyczka ta wygeneruje statyczny plik HTML, który będzie odczytywany przy wejściu na stronę, dzięki czemu nie będą wczytywane dodatkowe pliki.

Zadbaj o porządek w bazie danych

Optimize Database after Deleting Revisions

Baza danych jest jednym z najczęściej pomijanych miejsc podczas optymalizacji strony. Podczas instalacji samego WordPressa, jak i wtyczek czy szablonów konieczne jest połączenie z bazą danych. To w niej przechowywane są informacje takie jak: nazwy użytkowników, hasła, wpisy, komentarze, ustawienia itd. Podczas usuwania wtyczek z panelu WordPressa często zdarza się, że tabele utworzone podczas instalacji nie zostają usunięte, przez co w naszej bazie danych są przechowywane zbędne informacje. To niepotrzebnie obciąża serwer i spowalnia ładowanie strony. Ponadto, WordPress zapisuje każdy nasz wpis, nawet nieopublikowany czy taki który znajduje się w koszu w bazie danych. Warto więc od czasu do czasu (w zależności od rozwoju i wielkości serwisu) przejrzeć naszą bazę danych. Pomocna w optymalizacji może okazać się również wtyczka Optimize Database after Deleting Revisions, która automatycznie oczyści bazę danych z niepotrzebnych tabel i informacji w nich zapisanych. Warto jednak przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań związanych z optymalizacją bazy danych zrobić jej kopię zapasową, która w przypadku niepowodzenia pozwoli nam odzyskać wszystkie dane.

Optymalizacja grafik

Umieszczanie na serwerze grafik o wielkich rozmiarach to najczęstszy błąd użytkowników WordPressa. Jeszcze kilka lat temu załadowanie grafiki o rozmiarze dwóch megabajtów przez użytkowników z mniejszych miejscowości mogło trwać kilkanaście sekund. Obecnie czasy się zmieniły i rozwój technologii internetowych sprawił, że w większości miejsc w Polsce możemy korzystać z szybkiego internetu, który pozwala załadować tą samą grafikę w mniej niż sekundę. Nie mniej jednak, posiadanie na stronie głównej dziesięciu czy więcej grafik, o tak dużym rozmiarze będzie wpływać na szybkość jej ładowania. Ponadto warto mieć na uwadze również osoby przeglądające naszą stronę z urządzeń mobilnych – większość operatorów ma limitowane pakiety internetowe, przez co wczytanie kilkunastu dużych zdjęć może znacznie zmniejszyć zasoby internetowe osoby przeglądającej naszą witrynę, przez co jest mało prawdopodobne, że taka osoba wejdzie na naszą stronę raz jeszcze. Jak więc zoptymalizować grafiki? Po pierwsze zajmijmy się obrazkami znajdującymi się już na naszym serwerze. Korzystając z darmowych narzędzi np. optimizilla.com, możemy za jednym razem zmniejszyć wagę wielu grafik bez utraty ich jakości. Kolejnym etapem jest instalacja wtyczki optymalizującej grafikę przy jej wgrywaniu na serwer. W tym pomocna okaże się wtyczka Smush Image Compression and Optimization bądź Optimus. Pluginy te pozwalają na zmniejszenie rozmiaru grafiki z zachowaniem ich jakości.

Pliki Javascript, CSS i HTML

Autoptimize

Jak już wspominaliśmy wcześniej szablony, szczególnie te darmowe bardzo często korzystają z więcej niż jednego pliku HTML, JS i CSS. Pliki te często zawierają wiele linijek zbędnego kodu, warto więc je zoptymalizować, co pozwoli zmniejszyć ich rozmiar. Doskonale z tym zadaniem poradzi sobie wtyczka Autoptimize. Plugin dokonuje minifikacji, czyli usunięcia zbędnych komentarzy czy białych znaków. Kolejną wtyczką, wartą uwagi jest JS & CSS Script Optimizer. Skrypt ten połączy wszystkie pliki CSS/JS w jeden, dzięki czemu zmniejszy się ilość zapytań wysyłanych do naszego serwera, co również może wpłynąć pozytywnie na szybkość ładowania strony.

Podsumowanie

Dla każdego właściciela strony opartej na systemie WordPress powyższa lista czynności powinna być obowiązkowa. Osoby przeglądające Internet nie lubią stron, na których wczytanie trzeba długo czekać. Takich stron nie lubi również Google, które przy ustalaniu pozycji wyników wyszukiwania bierze pod uwagę również to, w jakim czasie załadowała się strona.


[mks_button size=”large” title=”Dowiedz się więcej: optymalizacja sklepu internetowego” style=”squared” url=”https://traffictrends.pl/optymalizacja-sklepu-internetowego/” target=”_self” bg_color=”#4c345b” txt_color=”#fff;” icon=”” icon_type=”” nofollow=”0″]

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Damian Kałka

Damian Kałka

Wyszukiwarka

Popularne wpisy

Jak prowadzić fan page na Facebooku?

Top 10 trendów w e-commerce na rok 2014 – co nas czeka?

AKTUALIZACJA: Sklep na fan page’u i produkty w postach – odrodzenie F-Commerce czy pułapka?

9 nowych kanałów social media dla Twojej firmy w ofercie!

Rekomendacje

Z firmą Traffic Trends współpracujemy w zakresie kompleksowej obsługi marketingowej naszego sklepu internetowego UlubionaBielizna.pl.

Jesteśmy zadowoleni ze współpracy, komunikacji i świadczonych usług. Polecamy firmę Traffic Trends jako rzetelnego, uczciwego i doświadczonego partnera w zakresie pozycjonowania stron, obsługi social media oraz innych usług marketingowych.

Małgorzata Gromadowska

Traffic Trends podchodzi do swojej pracy z wielką dbałością.

Dostaliśmy wiele wytycznych SEO odnośnie naszego sklepu, obserwujemy także, że firma prowadzi szerokie akcje odnośnie SEM, a wszystko to przekłada się na stały wzrost odsłon naszego sklepu.

Jakub Peter - MamaPlus.pl

Celem podjęcia współpracy z Traffic Trends było odświeżenie charakteru profilu firmy na Facebooku i cel ten został osiągnięty!

W związku z tym zdecydowanie polecam tę firme jako partnera, który dba o interes klienta.

dr Janusz Kozłowski - InterVista Sp. z o.o.

Współpraca z Traffic Trends opiera się na bardzo ważnych dla mnie elementach.

Konkretny i prosty sposób komunikacji oraz szybkie i efektywne działanie. W całym natłoku obowiązków czasami nasze wspólne działania trzeba ograniczyć do minimum i to bardzo ważne, kiedy kontakt jest rzeczowy i sprawny.

Przemysław Szewczyk - Sport Team

Traffic Trends to rzetelna firma, która znacząco zwiększyła ruch na naszej stronie.

Zespół Traffic Trends jest zaangażowany i kompetentny. Szczerze polecamy współpracę z nimi.

Jakub Milewski - Frisco

Traffic Trends to firma godna zaufania, fachowo i rzetelnie wykonująca zlecone im prace.

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z firmą. Szczerze rekomendujemy sklepom internetowym współpracę z Traffic Trends.

Paweł Fornalski - IAI S.A.

Pozycjonowaniem i reklamą w google możesz zająć się sam, tylko po co?

Zleć to profesjonalistom, a swoje siły poświęć na to, na czym się znasz najlepiej - w naszym przypadku na sprzedaży. Dzięki Traffic Trends jesteśmy w czołówce na kluczowe dla nas frazy, zaś reklama w Google w końcu przynosi zysk. Polecamy z czystym sumieniem!

Michał Bola - DomowyStomatolog.pl

Z największą przyjemnością mogę polecić usługi firmy Traffic Trends.

Zatrudnieni tam wykwalifikowani specjaliści fachowo pozycjonowali prowadzony przez moją firmę sklep internetowy oraz administrowali kampanię adWords. Mogłem liczyć również na kompleksowe doradztwo.

Marcin Bator - Bator Retail

Firmę Traffic Trends charakteryzuje profesjonalizm, doskonały kontakt z Klientem oraz wysoka skuteczność realizowanych kampanii.

Rzetelne podejście do Klienta oraz troska o realizację ich celów powodują, iż współpraca z Traffic Trends jest zorientowana strategicznie i długoterminowo. Zdecydowanie polecam wszystkim potencjalnym Klientom!

Paweł Tomkiewicz - Skorzana.com, ButyRaj.pl

Jesteśmy zadowoleni z jakości świadczonych przez Traffic Trends usług.

Dzięki pozycjonowaniu jesteśmy bardziej widoczni dla potencjalnych klientów, co oczywiście przekłada się na liczbę zamówień. Indywidualne podejście do klienta, fachowa pomoc i obsługa to cechy wyróżniające Traffic Trends na tle konkurencji.

Marek Zegadło - StółPlusKrzesła.pl

Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów oraz zaangażowania w pozycjonowanie naszego sklepu.

Współpraca jest nie tylko satysfakcjonująca, ale w pełni przejrzysta – żadne pytanie nie pozostaje bez odpowiedzi, a bezproblemowy i szybki kontakt ułatwia wdrażanie nowych pomysłów. Efekty współpracy są zgodne z naszymi oczekiwaniami i bez wątpliwości możemy polecić ją innym.

Katarzyna Zbrojkiewicz - DanHen

Początkowo obawiałam się powierzyć fan page agencji, jednak ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę!

Traffic Trends z łatwością odnalazł się w niszowej tematyce mojego sklepu i profesjonalnie zajął się kompleksową komunikacją i moderacją treści na sklepowym profilu na Facebooku. Jeśli nie masz czasu na prowadzenie firmowego fan pagea, nie wahaj się i zleć to specjalistom.

Magdalena Liberda - FrancuskaWeranda.pl

Traffic Trends to bardzo rzetelna firma, która zdecydowanie stawia na zadowolenie swoich klientów.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z usług firmy i zaangażowania, jakie wkładają w swoją pracę.

Michał Rak - Konesso.pl

Traffic Trends to solidna firma, która znacznie poprawiła jakość odwiedzin mojego sklepu oraz zwiększyła konwersję.

Kontakt z firmą jest wyśmienity. Dominującą cechą Traffic Trends jest wysoka dbałość o szczegóły. Polecam!

Adam Lizuraj - Obuwie-Lizuraj.pl

Współpraca z firmą Traffic Trends zaowocowała wzrostem sprzedaży naszych produktów.

Kreatywne rozwiązania, starannie dobrane narzędzia reklamowe oraz indywidualne podejście sprawiło, że jesteśmy obecnie wiodącym sklepem z militariami w Polsce. Efektywne pozycjonowanie to też rezultat jasnej i rzeczowej komunikacji. Serdecznie dziękujemy za profesjonalna obsługę na najwyższym poziomie.

Tomasz Grzybowski - Milworld.pl

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z firmą Traffic Trends.

Dzięki TT zwiększyła się nam znacząco sprzedaż na stronie. Polecamy tą firmę jako rzetelnego partnera, który dba o interesy swojego klienta.

Małgorzata Budzyńska - Partybudziki.pl

Od samego początku naszej współpracy z Traffic Trends jesteśmy zadowoleni ze świadczonych nam usług.

Firma wykazuje się rzetelnością i kompetencją w swojej branży, a co najważniejsze, rezultaty widać nie tylko w statystykach, ale również w faktycznej sprzedaży. Serdecznie polecam wszystkim, którzy cenią sobie profesjonalizm oraz liczą na długoletnie i owocne partnerstwo.

Tomasz Morawski - Buff

Profesjonaliści pod każdym względem.

Rzetelna obsługa klienta, ogromne zaangażowanie i bardzo szeroka oferta. Przez pierwsze miesiące naszej współpracy odczuliśmy ogromny wzrost zainteresowania naszą firmą. Szczerze polecamy!

Dawid Wolniak - Audiotop

Współpracujemy z firmą Traffic Trends już od ponad dwóch lat.

W naszych kontaktach szczególnie cenimy sprawną komunikacje i rzetelne podejście do powierzonych zadań. Jeśli szukają Państwo profesjonalnej ​i​ godnej zaufania agencji zajmującej się pozycjonowaniem polecamy Traf​fic​ Trends.

​Marek Herbert - Grupa Dezigno

Z firmą Traffic Trends współpracujemy od początku 2012 roku.

Szczerze polecamy współpracę w zakresie pozycjonowania. Wysoki poziom przygotowania merytorycznego, szybkie reakcje na zmiany wprowadzane przez Googlea, a także błyskawiczny i pomocny kontakt to rzeczy, które gwarantują nam udaną współpracę.

Dorota Majcher - Vubu.pl

Z firmą Traffic Trends współpracujemy od 2013 roku.

Jest to godny polecenia partner, doskonale zorientowany w specyficznym rynku usług pozycjonowania. Dzięki nim trafiamy do większej liczby potencjalnych odbiorców naszych usług.

Jakub Bandosz - Majorbroker.pl

Doświadczeń z reklamą w internecie mamy wiele

ale na pewno profesjonalne podejście do prowadzonych działań, to cecha, która na plus wyróżnia zespół Traffic Trends!

Andrzej Wasilewski - Riff

Chcę szczerze polecić usługi firmy Trafic Trends, nie tylko w zakresie pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych

ale również prowadzenia kampanii Adwords oraz wsparcia w obszarze copywritingu. Współpraca zaowocowała znaczną poprawą realizacji celów biznesowych sklepu internetowego eLadex, jak również pozwoliła przekonać Zarząd do zwiększenia inwestycji w kanał sprzedaży on-line.

Szymon Mydlarz - eLadex.pl

Firma Traffic Trends jest firmą godną polecenia.

Powierzone zadania wykonuje sumiennie, należycie i doskonale rozumie nasze potrzeby. Równie dobrze rozumie rynek i pomaga wcielać w życie nasze nowe pomysły.

Paweł Puszczyński - BBHome

Traffic Trends to najlepszy wybór, jakiego mogłem dokonać.

Podchodzą do pracy rzetelnie i są skuteczni w tym, co robią. Współpraca przebiega bardzo miło i bezproblemowo. Z czystym sumieniem mogę polecić innym!

Mirosław Mizioł - Oct-opus.net

Mój sklep oferuje bardzo niszowy produkt, który poszukiwany jest przez niewielką grupę odbiorców.

Nikt nie potrafił mi pomóc, tak, aby można było skutecznie i za rozsądną cenę pozycjonować sklep.
Wszystko się zmieniło, gdy poznałem ludzi z Traffic Trends. Dostrzegli i zrozumieli specyfikę mojego biznesu. Kreatywnie i co najważniejsze skutecznie rozwiązali mój problem.

Dominik Sewina - BMC

Wzorowa współpraca na każdym etapie

znakomita skuteczność w pozycjonowaniu frazy, z którą poprzednicy nie mogli sobie poradzić, wzrost pozycji strony w Google, uzyskane efekty w pełni zgodne z zapewnieniem Usługodawcy - z pełną odpowiedzialnością polecamy firmę Traffic Trends!

Artur Sadowski - mcklein.pl

Współpraca z firmą Traffic Trends prowadzona od 2013 roku

ma za zadanie jak najszersze wypromowanie oferty firmy w mediach internetowych. Wybierając firmę Traffic Trends na partnera biznesowego w pełni zaufałem doświadczeniu i kompetencji.

Andrzej Pozorski - Pozorski Trade

Polecamy firmę Traffic Trends!

Są specjalistami z branży SEO i współpraca z nimi przebiega bez zarzutów. Dzięki działaniom Traffic Trends nasze sklepy internetowe zajmują czołowe pozycje w wyszukiwarkach.

Andrzej Król - TopRacingShop.pl

Najwyższa jakość obsługi, doskonałe podejście do klienta oraz błyskawiczny kontakt

to właśnie te elementy sprawiły, że nasza współpraca trwa nieprzerwanie od kilku lat. Dzięki konkretnym rozwiązaniom, fachowej wiedzy oraz nowatorskim pomysłom Traffic Trends jest idealnym partnerem w e-biznesie.

Kacper Piątkowski - Agencja Reklamowa BrandyBrand

Współpraca z Traffic Trends okazała się świetną decyzją.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z bardzo szybkich efektów pozycjonowania. Olbrzymim plusem jest sympatyczna obsługa, która bezproblemowo rozwiązuje każdy napotkany problem i wdraża nasze pomysły.

Maciej Świętochowski - Eleganckimężczyzna.pl

W mojej branży liczy się pewność i zaufanie!

Ponieważ umiejętność dowodzenia to szybkość w podejmowaniu decyzji, lubię partnerów, na których w tej kwestii mogę polegać stuprocentowo!

Łukasz Wójciak - Brooklyn Band

Dość długo pracowali na nasze zaufanie

ale ostatecznie pokazali, że wiedzą, co robią. Traffic Trends to profesjonalny, godny zaufania partner w biznesie. Polecam!

Adrian Wojtkowiak - eFiltry.pl

Chcemy wyrazić swoje zadowolenie z wysokiej jakości usług świadczonych przez firmę Traffic Trends.

Poziom obsługi od strony handlowej oraz technicznej jest bez zastrzeżeń i zawsze terminowy. Profesjonalizm oraz rzetelność kadry pracowniczej powalają ocenić Traffic Trends jako kompetentnego partnera biznesowego, elastycznie i profesjonalnie podchodzącego do każdego zlecenia.

Elżbieta Dobieżyn - De-Tech.pl

Z przyjemnością rekomenduję traffictrends

które z dużą PR-ową sprawnością i lekkością formy obsługuje mój fanpage na facebooku. Jeśli, ktoś szuka kreatywnej i dynamicznej ekipy dbającej o wizerunek, to warto sprawdzić Traffic Trends!

Sylwia Majdan - sylwiamajdan.com

Traffic Trends to rzetelna firma, która od lat świadczy dla nas usługi z zakresu pozycjonowania sklepu internetowego.

Współpraca od samego początku układa się bez najmniejszych zastrzeżeń, na każde nasze zapytanie otrzymujemy rzeczową odpowiedź, wszystkie wymuszane przez Google i innych gigantów zmiany oraz poprawki są błyskawicznie nanoszone, a nasz sklep zajmuje wysokie pozycje w wyszukiwarkach.

Maciej Dankowski - Milionczesci.pl

Traffic Trends wzorowo zajął się budowaniem naszej marki w mediach społecznościowych

idealnie wykorzystał bieżące wydarzenia w celu budowania marki w sieci oraz dobrze komunikował się z naszymi potencjalnymi klientami.

Artur Łuszczek

zobacz następną

Dołącz do grona zadowolonych klientów!