Jak przyspieszyć Wordpressa - czyli szybkość ma znaczenie

Pozycjonowanie | 12 min czytania

Jak przyspieszyć Wordpressa - czyli szybkość ma znaczenie

Wordpress jest najpopularniejszym na świecie systemem zarządzania treścią - statystycznie co czwarta strona jest oparta właśnie na nim. Swoją popularność zawdzięcza głównie ogromnej społeczności, która nie tylko tworzy darmowe, jak i płatne wtyczki oraz szablony, ale również chętnie pomaga rozwiązywać problemy pojawiające się przy użytkowaniu, czy rozbudowie serwisów. Jak każdy system nie jest on idealny. Często strony ładują się wolno, a sama optymalizacja pod kątem SEO może stwarzać pewne problemy. To jednak nie odstrasza webdeveloperów od tworzenia kolejnych stron, a firmy pozycjonerskie chętnie zajmują się optymalizacją i pozycjonowaniem stron opartych na Wordpressie, ponieważ niedoskonałości można łatwo wyeliminować.

Poniżej zamieszczamy listę praktycznych zmian, które możesz wprowadzić na swojej stronie, aby przyspieszyć stronę na Wordpressie.

SPIS TREŚCI:

Zdiagnozuj problem

Na początku należy sprawdzić, które podstrony wczytują się wolno. W tym celu można skorzystać z Google Search Console i wybrać zakładkę Podstawowe wskaźniki internetowe. Następnie wybieramy czy interesują nas wyniki dla urządzeń mobilnych czy na komputery i klikamy “Otwórz raport”. W sekcji “Dlaczego adresy URL nie są uważane za prawidłowe” szukamy komunikatu o problemach z LCP (czas potrzebny na wyrenderowanie największego elementu treści wyświetlanego w widocznym obszarze), ponieważ jest związany z odczuwalną szybkością ładowania strony:

SgG1W.jpg

Jeśli chcesz sprawdzić, jak szybko strona staje się interaktywna (np. po jakim czasie po kliknięciu w przycisk dochodzi do zaplanowanej akcji, zwróć uwagę na problemy z FID).

Po kliknięciu w “Zasoby dla programistów - PageSpeed Insights” zostaniemy odesłani do narzędzia PageSpeed Insights - tam po załadowaniu wyświetli się wynik i wskazówki do poprawy szybkości ładowania.

Jeśli wiesz która strona wymaga pracy nad szybkością, po prostu wklej jej adres URL do https://pagespeed.web.dev/.

Opcjonalnie warto skorzystać z zewnętrznych narzędzi jak: https://gtmetrix.com/.

Przydatną funkcją jest zakładka waterfall, która wizualnie prezentuje który zasób jak długo się ładuje:

qz7kH.jpg

Usuń zbędne motywy i wtyczki

Na początek należy dokładnie przeanalizować funkcjonalność szablonu oraz sprawdzić zainstalowane wtyczki. Warto zwrócić uwagę czy wtyczki swoimi funkcjami nie dublują się, bądź czy szablon nie ma ukrytej podobnej funkcjonalności. Bezwzględnie trzeba usunąć wszystkie nieaktywne pluginy. Każda wtyczka to dodatkowe pliki, których może być od kilku do nawet kilku tysięcy, co niepotrzebnie obciąża serwer. Ponadto należy mieć na uwadze, że większość ataków hakerskich odbywa się właśnie przez wtyczki - dlatego warto unikać wtyczek nieaktualizowanych przez autorów od kilku lat czy też nie ignorować aktualizacji, o których często przypomina nam Wordpress. Wartym przemyślenia rozwiązaniem jest również zainstalowanie uniwersalnej wtyczki o szerokim zastosowaniu, pozwalającej swoimi funkcjonalnościami zastąpić kilka innych pluginów. O rozwiązaniu będziemy pisać szerzej w dalszej części artykułu.

Poza usunięciem zbędnych pluginów przejrzyjmy również listę szablonów - podczas budowy strony na pewno testowaliśmy kilkanaście różnych “skórek”, które również obciążają serwer. Usunięcie tych nieaktywnych również pozwoli zwolnić zasoby serwera. Dobrym rozwiązaniem jest jednak pozostawienie dodatkowo jednego z szablonów stworzonych przez Wordpressa, w przypadku problemów technicznych ze stroną będziemy mogli aktywować go i rozpocząć badanie przyczyn awarii.

Zainstaluj wtyczkę cache

Za każdym razem, gdy ktoś odwiedza naszą witrynę, Wordpress tworzy plik HTML, w którym generowany jest design naszej strony. Niestety, szablony często posiadają kilka plików CSS, JS, a także pobierają dane z bazy danych. To wszystko wymaga jednak czasu - w przypadku słabych serwerów wczytanie strony może trwać nawet kilkanaście sekund. Aby ten proces znacznie przyspieszyć, wystarczy zainstalować, jedną z dostępnych na oficjalnej stronie Wordpressa, wtyczkę, np. https://pl.wordpress.org/plugins/wp-super-cache/ bądź https://wordpress.org/plugins/w3-total-cache/. Wtyczki te wygenerują statyczny plik HTML, który będzie odczytywany przy wejściu na stronę, dzięki czemu nie będą wczytywane dodatkowe pliki.

Zadbaj o porządek w bazie danych

Baza danych jest jednym z najczęściej pomijanych miejsc podczas optymalizacji strony. Podczas instalacji samego Wordpressa, jak i wtyczek czy szablonów konieczne jest połączenie z bazą danych. To w niej przechowywane są informacje takie jak: nazwy użytkowników, hasła, wpisy, komentarze, ustawienia itd. Podczas usuwania wtyczek z panelu Wordpressa często zdarza się, że tabele utworzone podczas instalacji nie zostają usunięte, przez co w naszej bazie danych są przechowywane zbędne informacje. To niepotrzebnie obciąża serwer i spowalnia ładowanie strony. Ponadto, Wordpress zapisuje każdy nasz wpis, nawet nieopublikowany czy taki który znajduje się w koszu - w bazie danych. Warto więc od czasu do czasu (w zależności od rozwoju i wielkości serwisu) przejrzeć swoją bazę danych. Pomocna w optymalizacji może okazać się również wtyczka Optimize Database after Deleting Revisions, która automatycznie oczyści bazę danych z niepotrzebnych tabel i informacji w nich zapisanych. Warto jednak przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań związanych z optymalizacją bazy danych zrobić jej kopię zapasową, która w przypadku niepowodzenia pozwoli nam odzyskać wszystkie dane.

Zoptymalizuj grafiki

Umieszczanie na serwerze grafik o dużych rozmiarach to najczęstszy błąd użytkowników Wordpressa. Jeszcze kilka lat temu załadowanie grafiki o rozmiarze dwóch megabajtów przez użytkowników z mniejszych miejscowości mogło trwać kilkanaście sekund. Obecnie czasy się zmieniły i rozwój technologii internetowych sprawił, że w większości miejsc w Polsce możemy korzystać z szybkiego internetu, który pozwala załadować tą samą grafikę w mniej niż sekundę. Nie mniej jednak, posiadanie na stronie głównej dziesięciu czy więcej grafik, o tak dużym rozmiarze będzie wpływać na szybkość jej ładowania. Ponadto warto mieć na uwadze również osoby przeglądające naszą stronę z urządzeń mobilnych - większość operatorów ma limitowane pakiety internetowe, przez co wczytanie kilkunastu dużych zdjęć może znacznie zmniejszyć zasoby internetowe osoby przeglądającej naszą witrynę, przez co jest mało prawdopodobne, że taka osoba wejdzie na naszą stronę raz jeszcze. Jak więc zoptymalizować grafiki? Po pierwsze zajmijmy się obrazkami znajdującymi się już na naszym serwerze. Korzystając z darmowych narzędzi np. Optimizilla, możemy za jednym razem zmniejszyć wagę wielu grafik bez utraty ich jakości. Kolejnym etapem jest instalacja wtyczki optymalizującej grafikę przy jej wgrywaniu na serwer. W tym pomocna okaże się wtyczka Smush Image Compression and Optimization bądź Optimus. Pluginy te pozwalają na zmniejszenie rozmiaru grafiki z zachowaniem ich jakości.

Jak zoptymalizować grafiki?

  • Sprawdź które grafiki wymagają optymalizacji. Możesz skorzystać z narzędzia https://pagespeed.web.dev/. W sekcji “Możliwości” zwróć uwagę na podpowiedzi takie jak “Zmień rozmiar obrazów” lub “Wyświetlaj obrazy w formatach nowej generacji” - wskazane w nich grafiki mogą wymagać dopracowania.
  • Upewnij się że używasz odpowiednich formatów graficznych. Przede wszystkim należy unikać plików .PNG tam gdzie nie jest wymagana przezroczystość. Warto zastąpić je pikami .JPG.
  • Zwróć uwagę na wymiary grafik (zwłaszcza na urządzeniach mobilnych). Przykładowo, jeśli dana grafika ma szerokość 1000px, a przygotowana jest na urządzenia o szerokości ekranu 500px (i jest zmniejszana za pomocą stylów CSS) to mamy tutaj potencjał na optymalizację. Należy zmniejszyć grafikę tak, aby miała szerokość 500px. Można do tego wykorzystać windowsowego Painta.
  • Skompresuj grafiki np. za pomocą https://imagecompressor.com/pl/.
  • Rozważ wdrożenie lazy loadingu. Polega on na ładowaniu jedynie tych zasobów, które są w danym momencie niezbędne (kiedy użytkownik uruchamia stronę, nie są mu potrzebne zasoby, które znajdują się w stopce - te wgrają się dopiero wtedy, gdy użytkownik się do nich przeskroluje). Leniwe ładowanie można wykorzystywać nie tylko do optymalizacji grafik, ale także innych zasobów takich jak materiały wideo. Jest szczególnie przydatny wtedy, gdy posiadamy zasoby w niższych warstwach strony. Można tu wykorzystać wtyczkę https://en-gb.wordpress.org/plugins/rocket-lazy-load/.
  • Jeśli grafiki nadal obniżają szybkość ładowania strony, rozważ na koniec wdrożenie formatów graficznych nowej generacji, np. WebP.

Zminifikuj pliki CSS/HTML/JS

Kod tworzony przez programistę zawiera białe znaki i komentarze, które podnoszą jego czytelność. Maszyna nie potrzebuje ich jednak do prawidłowego odczytania zawartości pliku, dlatego gdy strona jest już gotowa, należy pozbyć się tych zbędnych elementów, a więc dokonać minifikacji kodu. Można tutaj skorzystać z wtyczki https://wordpress.org/plugins/autoptimize/.

Kolejną wtyczką, wartą uwagi jest JS & CSS Script Optimizer. Skrypt ten połączy wszystkie pliki CSS/JS w jeden, dzięki czemu zmniejszy się ilość zapytań wysyłanych do naszego serwera, co również może wpłynąć pozytywnie na szybkość ładowania strony.

Usuń nieużywany kod CSS/JS

Rozwiązanie bardzo trudne do wdrożenia, lecz “odchudzenie” kodu strony z niepotrzebnych elementów pozytywnie wpływa na czas potrzebny na jego przetworzenie. Uwaga: usunięcie nieodpowiednich fragmentów kodu może powodować błędy na stronie. W przypadku braku odpowiednich umiejętności technicznych konieczne jest skorzystanie z pomocy dewelopera.

Kompresuj pliki z GZIP

Gzip to bezstratna metoda kompresji plików powszechnie wykorzystywana do użytku internetowego, pozwalająca na szybsze wysyłanie do użytkowników niezbędnych plików. Możesz łatwo sprawdzić czy Twoja strona korzysta z GZIP, wklejając adres URL do narzędzia https://www.giftofspeed.com/gzip-test/.

Jeśli masz zainstalowaną i aktywną wtyczkę WP-Rocket, kompresja GZIP uruchomi się automatycznie. Poza tym możesz wykorzystać W3 Total Cache lub WP Super Cache.

Skorzystaj z lekkiego motywu Wordpressa

Efektowne motywy przyciągają wzrok, jednak bywają mało wydajne. Jeśli priorytetem jest szybkość ładowania, warto postawić na prosty layout o niski łącznym rozmiarze plików. Pod uwagę należy brać również opinie użytkowników.

Zaktualizuj PHP

Wordpress to CMS napisany w PHP, dlatego korzystanie z najnowszej wersji języka wpływa pozytywnie na szybkość ładowania strony. Jeśli nie wiesz z jakiej wersji PHP korzystasz, zaloguj się do swojego panelu Wordpressa i przejdź do Narzędzia > Stan witryny > Informacja > Wersja PHP:

8TBYm.jpg

Jeśli okaże się, że korzystasz ze starej wersji PHP, aktualizacji możesz dokonać w swoim panelu do serwera.

Zainstaluj wtyczkę do kompleksowej optymalizacji strony

Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie we wtyczkę do kompleksowej optymalizacji szybkości ładowania strony, takiej jak https://wp-rocket.me/. Po zainstalowaniu pluginu automatycznie uruchamia się część z jej funkcjonalności, co samo w sobie może wyraźnie poprawić szybkość ładowania. Kolejnym krokiem powinno być eksperymentowanie z uruchamianiem kolejnych funkcjonalności i obserwowanie, w jaki sposób przekłada się to na szybkość Wordpressa. Z drugiej strony, po każdej modyfikacji należy sprawdzić czy nie spowodowała ona błędów na stronie. Szczególnie czujnym należy być w przypadku zakładki “Optymalizacja plików” - ingerencja w kod JavaScript może powodować nieoczekiwane zmiany, zwłaszcza jeżeli nasza strona korzysta z dużej liczby skryptów. Wtyczka typu WP-Rocket to narzędzie wielofunkcyjne, dlatego jej zainstalowanie pozwala nam usunąć część wykorzystywanych wtyczek również tych wyżej wymienionych.

Ogranicz liczbę skryptów z zewnętrznych źródeł

W miarę możliwości należy dążyć do tego, aby zasoby strony znajdowały się na tym samym serwerze, na którym znajduje się nasza strona. Dodawanie zewnętrznych skryptów, takich jak odnośniki do social mediów czy boks z opiniami klientów o zakupionych w sklepie produktach to wartościowe narzędzia marketingowe, ale również dodatkowy kod do wczytania przez przeglądarkę.

Zadbaj o odpowiedni hosting

Należy pamiętać, że im większa strona, z większą liczbą funkcji i integracji, tym większe zasoby będą potrzebne do ich obsłużenia. W przypadku rozbudowanych witryn należy rozważyć skorzystanie z serwera dedykowanego. Jak sama nazwa wskazuje, cała maszyna (serwer) przeznaczona jest na potrzeby wykupującego go klienta, dzięki czemu właściciel strony może korzystać z pełni jej możliwości, co przekłada się na szybsze ładowanie strony.

Rozważ wykorzystanie CDNa

CDN (Content Delivery Network) to globalna sieć połączonych ze sobą serwerów. Każdy serwer przechowuje kopię plików JavaScript, CSS i obrazów Twojej strony. Kiedy użytkownik wysyła żądanie do Twojej witryny, serwer znajdujący się najbliżej jego lokalizacji wysyła mu odpowiednie pliki. CDN jest więc dobrym rozwiązaniem szczególnie dla domen o charakterze globalnym. W przypadku, gdy Twoja strona ma charakter lokalny, CDN nie tylko nie poprawi szybkości ładowania, ale może ją wręcz obniżyć.

Jeśli zdecydujesz się na wdrożenie CDN, możesz skorzystać z usług Cloudflare, KeyCDN, StackPath (MaxCDN) lub Sucuri CDN.

Podsumowanie

Szybkość ładowania strony jest czynnikiem rankingowym w wyszukiwarce Google. Bardzo wolne strony mogą więc borykać się ze spadkami pozycji fraz. Należy więc zadbać o to, aby nasza strona nie odstawała pod tym względem od konkurencji.

Możliwości poprawy szybkości ładowania strony na Wordpressie jest wiele. Warto więc najpierw zdiagnozować problem, a następnie podejmować odpowiednie kroki. Sugeruje się też bieżące monitorowanie wyników, aby mieć zorientować się czy idziemy w dobrym kierunku.

Napisz do nas i odbierz w ciągu 24h ofertę dla Twojej firmy!

Zamów bezpłatną wycenę

Znajdź nas również tu:

Zapisz się na newsletter

Wysyłamy go raz w tygodniu i nie spamujemy!

Traffic Trends Sp. z o.o.

NIP 7773174094
e-mail: bok@traffictrends.pl
tel. 888 211 157