Jak przyspieszyć Wordpressa - czyli szybkość ma znaczenie

Pozycjonowanie | 6 min czytania

Jak przyspieszyć Wordpressa - czyli szybkość ma znaczenie

Wordpress jest najpopularniejszym na świecie systemem zarządzania treścią - statystycznie co czwarta strona jest oparta właśnie na nim. Swoją popularność zawdzięcza on głównie ogromnej społeczności, która nie tylko tworzy darmowe, jak i płatne wtyczki oraz szablony, ale również chętnie pomaga rozwiązywać problemy pojawiające się przy użytkowaniu, czy rozbudowie serwisów. Jak każdy system nie jest on idealny. Często strony ładują się wolno, a sama optymalizacja pod kątem SEO pozostawia wiele do życzenia. To jednak nie odstrasza webdeveloperów od tworzenia kolejnych stron, a firmy pozycjonerskie chętnie zajmują się optymalizacją i pozycjonowaniem stron opartych na Wordpressie, ponieważ niedoskonałości można łatwo wyeliminować.

Od czego zacząć optymalizację?

Na początek należy dokładnie przeanalizować funkcjonalność szablonu oraz sprawdzić, jakie mamy zainstalowane wtyczki na serwerze. Warto zwrócić uwagę czy wtyczki swoimi funkcjami nie dublują się, bądź czy szablon nie ma ukrytej podobnej funkcjonalności. Bezwzględnie trzeba usunąć wszystkie nieaktywne pluginy, dlaczego? Każda wtyczka to dodatkowe pliki, których może być od kilku do nawet kilku tysięcy, co niepotrzebnie obciąża serwer. Ponadto należy mieć na uwadze, że większość ataków hakerskich odbywa się właśnie przez wtyczki - dlatego warto nie używać wtyczek nieaktualizowanych przez autorów od kilku lat, czy też nie ignorować aktualizacji, o których często przypomina nam Wordpress. Poza usunięciem zbędnych pluginów przejrzyjmy również listę szablonów - podczas budowy strony na pewno testowaliśmy kilkanaście różnych “skórek”, które również obciążają serwer. Usunięcie tych nieaktywnych również pozwoli zwolnić zasoby serwera. Dobrym rozwiązaniem jest jednak pozostawienie jednego z szablonów stworzonych przez Wordpressa, w przypadku problemów technicznych ze stroną, będziemy mogli aktywować go i rozpocząć badanie przyczyn awarii.

Zainstaluj wtyczkę cache

Zrzut-ekranu-z-2017-08-07-16-11-22.pngZa każdym razem, gdy ktoś odwiedza naszą witrynę, Wordpress tworzy plik HTML, w którym generowany jest design naszej strony. Niestety, szablony często posiadają kilka plików CSS, JS, a także pobierają dane z bazy danych. To wszystko wymaga jednak czasu - w przypadku słabych serwerów wczytanie strony może trwać nawet kilkanaście sekund. Aby ten proces znacznie przyspieszyć, wystarczy zainstalować, jedną z dostępnych na oficjalnej stronie Wordpressa, wtyczkę, np. WP Super Cache bądź W3 Total Cache. Wtyczka ta wygeneruje statyczny plik HTML, który będzie odczytywany przy wejściu na stronę, dzięki czemu nie będą wczytywane dodatkowe pliki.

Zadbaj o porządek w bazie danych

Zrzut-ekranu-z-2017-08-07-16-18-47.png

Baza danych jest jednym z najczęściej pomijanych miejsc podczas optymalizacji strony. Podczas instalacji samego Wordpressa, jak i wtyczek czy szablonów konieczne jest połączenie z bazą danych. To w niej przechowywane są informacje takie jak: nazwy użytkowników, hasła, wpisy, komentarze, ustawienia itd. Podczas usuwania wtyczek z panelu Wordpressa często zdarza się, że tabele utworzone podczas instalacji nie zostają usunięte, przez co w naszej bazie danych są przechowywane zbędne informacje. To niepotrzebnie obciąża serwer i spowalnia ładowanie strony. Ponadto, Wordpress zapisuje każdy nasz wpis, nawet nieopublikowany czy taki który znajduje się w koszu w bazie danych. Warto więc od czasu do czasu (w zależności od rozwoju i wielkości serwisu) przejrzeć naszą bazę danych. Pomocna w optymalizacji może okazać się również wtyczka Optimize Database after Deleting Revisions, która automatycznie oczyści bazę danych z niepotrzebnych tabel i informacji w nich zapisanych. Warto jednak przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań związanych z optymalizacją bazy danych zrobić jej kopię zapasową, która w przypadku niepowodzenia pozwoli nam odzyskać wszystkie dane.

Optymalizacja grafik

Umieszczanie na serwerze grafik o wielkich rozmiarach to najczęstszy błąd użytkowników Wordpressa. Jeszcze kilka lat temu załadowanie grafiki o rozmiarze dwóch megabajtów przez użytkowników z mniejszych miejscowości mogło trwać kilkanaście sekund. Obecnie czasy się zmieniły i rozwój technologii internetowych sprawił, że w większości miejsc w Polsce możemy korzystać z szybkiego internetu, który pozwala załadować tą samą grafikę w mniej niż sekundę. Nie mniej jednak, posiadanie na stronie głównej dziesięciu czy więcej grafik, o tak dużym rozmiarze będzie wpływać na szybkość jej ładowania. Ponadto warto mieć na uwadze również osoby przeglądające naszą stronę z urządzeń mobilnych - większość operatorów ma limitowane pakiety internetowe, przez co wczytanie kilkunastu dużych zdjęć może znacznie zmniejszyć zasoby internetowe osoby przeglądającej naszą witrynę, przez co jest mało prawdopodobne, że taka osoba wejdzie na naszą stronę raz jeszcze. Jak więc zoptymalizować grafiki? Po pierwsze zajmijmy się obrazkami znajdującymi się już na naszym serwerze. Korzystając z darmowych narzędzi np. optimizilla.com, możemy za jednym razem zmniejszyć wagę wielu grafik bez utraty ich jakości. Kolejnym etapem jest instalacja wtyczki optymalizującej grafikę przy jej wgrywaniu na serwer. W tym pomocna okaże się wtyczka Smush Image Compression and Optimization bądź Optimus. Pluginy te pozwalają na zmniejszenie rozmiaru grafiki z zachowaniem ich jakości.

Pliki Javascript, CSS i HTML

Zrzut-ekranu-z-2017-08-07-16-22-58-1024x456.png

Jak już wspominaliśmy wcześniej szablony, szczególnie te darmowe bardzo często korzystają z więcej niż jednego pliku HTML, JS i CSS. Pliki te często zawierają wiele linijek zbędnego kodu, warto więc je zoptymalizować, co pozwoli zmniejszyć ich rozmiar. Doskonale z tym zadaniem poradzi sobie wtyczka Autoptimize. Plugin dokonuje minifikacji, czyli usunięcia zbędnych komentarzy czy białych znaków. Kolejną wtyczką, wartą uwagi jest JS & CSS Script Optimizer. Skrypt ten połączy wszystkie pliki CSS/JS w jeden, dzięki czemu zmniejszy się ilość zapytań wysyłanych do naszego serwera, co również może wpłynąć pozytywnie na szybkość ładowania strony.

Podsumowanie

Dla każdego właściciela strony opartej na systemie Wordpress powyższa lista czynności powinna być obowiązkowa. Osoby przeglądające Internet nie lubią stron, na których wczytanie trzeba długo czekać. Takich stron nie lubi również Google, które przy ustalaniu pozycji wyników wyszukiwania bierze pod uwagę również to, w jakim czasie załadowała się strona.

Napisz do nas i odbierz w ciągu 24h ofertę dla Twojej firmy!

Zamów bezpłatną wycenę