Bezpłatna konsultacja

Jak skutecznie sprawdzić efekty działań reklamowych? cz. 1

Kategoria: Inne

Każdy, kto prowadzi sklep internetowy, wie, ile pracy trzeba włożyć w codzienne obowiązki. Prowadzenie firmy, obsługa zamówień, pilnowanie zespołu, administracja sklepu, zarządzanie produktami, fakturowanie... Każdemu kolejnemu zadaniu menedżer poświęca mniej uwagi i mniej czasu. W tej sytuacji analiza statystyk sklepu internetowego i mierzenie efektywności działań reklamowych schodzi na drugi albo nawet trzeci plan. Ogrom funkcji i raportów w narzędziach typu Google Analytics nie zachęca do zmiany tej sytuacji.

Chciałbym pokazać coś, co w prostej formie jednego raportu podsumuje cały obraz sytuacji i pozwoli łatwo śledzić poczynania firm, którym zlecamy działania reklamowe. Raport można znaleźć w Google Analytics w dziale Pozyskiwanie, raport Ogółem. Raport wygląda tak:

Zrzut-ekranu-2014-02-20-o-11.29.01-1024x532.png

W jednym miejscu widzimy, ile osób było na naszej stronie, z jakich źródeł te osoby przyszły, ile z tych osób pozostało na stronie www i ile z tych osób dokonało zakupów.

Użyteczność tego raportu polega głównie na tym, że źródła ruchu dają się łatwo przyporządkować do usług marketingu internetowego, które stosują właściciele sklepów:

  1. Organic Search to efekt pozycjonowania i SEO.
  2. Paid Search to efekt reklamy płatnej za klik, np. AdWords.
  3. Direct to wejścia bezpośrednie, niezwiązane z żadnym konkretnym działaniem marketingu internetowego.
  4. Referral to wejścia z innych stron www, nie oznaczone jako kampania reklamowa.
  5. Display to wejścia z reklamy graficznej, np. sieć reklamowa AdWords - reklama graficzna.
  6. Social to wejścia z serwisów identyfikowanych jako social media np. Facebook, Twitter, Pinterest.
  7. Email to wejścia identyfikowane jako wejścia z wiadomości email, np. dla kampanii mailingowych.

Tak widziany raport pozwala nam na ocenę aktualnej efektywności działań reklamowych oraz na ocenę potencjału poszczególnych kanałów. W przykładzie pokazanym powyżej można zobaczyć, że aktualnie najlepiej dla sklepu działa pozycjonowanie, które przynosi największe dochody. Zaraz za nim jest płatna reklama AdWords i wejścia bezpośrednie. Sklep w ogóle nie korzysta z reklamy w Social Media i nie prowadzi kampanii mailingowych.

Dla wszystkich zapracowanych ten raport powinien być jednym z najważniejszych. W kolejnych wpisach pokażemy, jak te same kanały ocenić na przestrzeni czasu oraz jak wydobyć jeszcze bardziej szczegółowe dane z niezliczonych możliwości Google Analytics.

Traffic Trends Sp. z o.o.

NIP 7773174094
e-mail: bok@traffictrends.pl
tel. 888 211 157

Znajdź nas również tu:

Zapisz się na newsletter

Wysyłamy go raz w tygodniu i nie spamujemy!