Jak zmienić oprogramowanie sklepu i nie stracić pozycji?

SEO E-commerce

CZY ZMIANA SKLEPU WIĄŻE SIĘ ZE SPADKAMI POZYCJI?

Zgodnie z informacją opublikowaną na stronach pomocy Google, przeindeksowanie nowej strony zajmuje średnio kilka tygodni. Okres ten może być krótszy lub dłuższy w zależności od wielkości witryny oraz szybkości serwera.

W tym czasie możliwe są wahania pozycji w wynikach organicznych. Z naszego doświadczenia wiemy, że większość fraz wraca na swoje (a nawet i na wyższe) pozycje w rankingu. Jest tylko jeden warunek – że starannie zaplanujesz wdrożenie nowego sklepu.

JAK ZATEM SPRAWNIE I BEZSTRATNIE PRZEPROWADZIĆ MIGRACJĘ SKLEPU?

Aby po migracji sklepu utrzymać dotychczasową lub większą widoczność w Google (lub w najgorszym przypadku zachować możliwie najwyższy ruch) niezbędny jest szereg działań zarówno przed migracją, jak i po przeniesieniu witryny. Poniżej omówimy jak dobrze zaplanować zmianę platformy sklepowej.

OPTYMALIZACJA NOWEJ STRONY PRZED WDROŻENIEM

Bardzo ważne jest, aby nowy sklep zoptymalizować jeszcze przed wdrożeniem. W szczególności zwróć uwagę na:

META TAGI

Przenieś title i meta description uwzględniając zarówno indywidualne ustawienia dla wybranych podstron, jak i schematy dla pozostałych.

TREŚCI

Przenieś wszystkie treści. Przede wszystkim opisy kategorii, opisy produktów, treści na stronach informacyjnych, poradniki itp. Jeśli któreś z nich są nieunikalne lub nie ma ich w ogóle, może to jest idealny moment, aby to zmienić.

ZOBACZ TAKŻE: Sprawdź, które obszary sklepu warto wzbogacić o wartościowy content

KOD STRONY

Zadbaj o optymalizację kodu strony, tak by była przyjazna wyszukiwarkom. W szczególności sprawdź linkowanie wewnętrznenagłówki h1-h3, dane strukturalne, atrybuty alt na obrazkach.

DOSTĘP DLA ROBOTÓW WYSZUKIWAREK

Dobrą praktyką jest zablokowanie dla robotów Google całej strony testowej w robots.txt. Taką blokadę oczywiście należy niezwłocznie zdjąć w momencie migracji strony. Ponadto warto sprawdzić czy konfiguracja pliku jest prawidłowa, tzn. czy blokowane są właściwe obszary witryny.

Jeśli wybrane podstrony nowego sklepu nie powinny być indeksowane, użyj dyrektywy noindex. Aby zapobiec duplikatom, zaimplementuj tag canonical.

SITEMAPA XML

W przypadku nowego sklepu szczególnie ważnym elementem jest sitemapa witryny. Pomoże ona przyspieszyć robotom wyszukiwarek proces wykrywania nowych adresów URL.

SZYBKOŚĆ ŁADOWANIA

Ten czynnik warto brać pod uwagę już na etapie projektowania nowego sklepu. Przed wdrożeniem jednak sprawdź, czy jeszcze można poprawić jego wydajność.

ZOBACZ TAKŻE: Jak przyspieszyć działanie sklepu internetowego

PRZEKIEROWANIE

Kluczowym elementem przenosin sklepu jest przekierowanie “starych” adresów na “nowe”. Jeżeli pominiesz ten etap lub przeprowadzisz go nieprawidłowo, szansa na zachowanie wysokich pozycji w rankingu Google jest znikoma.

W celu sprawnego przekierowania adresów, należy przygotować schemat mapowania starych URL-i do nowych miejsc docelowych jeszcze przed migracją.

SKĄD WZIĄĆ ADRESY URL I KTÓRE Z NICH PRZEKIEROWAĆ?

Listę wszystkich adresów bieżącej wersji witryny możesz uzyskać, skanując ją wybranym programem, np. Screaming Frog. Jeśli na bieżąco aktualizowałeś zawartość sitemapy xml, to również będzie to dobre źródło danych o adresach URL witryny. Kolejny raport, który powinieneś uwzględnić przy mapowaniu URL-i to Strony docelowe w Google Analytics. Można również zajrzeć do dzienników serwera i pobrać adresy logów.

Mając już kompletną listę adresów URL, zdecyduj, które z nich przekierujesz. Oczywiście idealnym rozwiązaniem jest przekierowanie wszystkich adresów. Jednak w przypadku dużych sklepów internetowych może to być bardzo czasochłonne. Możesz wówczas ustalić pewne priorytety.

Przy generowaniu listy adresów do przekierowania kieruj się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Weź pod uwagę:

 • kategorie
 • strony informacyjne
 • poradniki
 • strony znajdujące się na wysokich pozycjach w wyszukiwarce Google
 • strony z największym ruchem
 • strony posiadające linki przychodzące

 

Wybranym w ten sposób adresom przyporządkuj strony docelowe w nowej witrynie. Jeśli masz dostęp do pliku .htaccess utwórz odpowiednie reguły przekierowań 301. W przypadku sklepów w systemie SaaS, ustaw przekierowania 301 w panelu administracyjnym lub skontaktuj się z Supportem.

Podstrony, które nie mają odpowiednika w nowej witrynie, powinny zgłaszać status 404 lub 410. Unikaj przekierowaniu wielu adresów do jednego miejsca, np. strony głównej. Google może to zinterpretować jako pozorny błąd 404.

WERYFIKACJA I KONFIGURACJA GSC

Podczas zmiany sklepu nie można pominąć narzędzia Google Search Console. Przede wszystkim upewnij się, że wybrana metoda weryfikacji pozwoli zachować dostęp do konta po wgraniu nowej witryny. Ponadto: zgłoś nową sitemapę witryny, sprawdź czy aktualna jest konfiguracja parametrów URL oraz ustawienia szybkości indeksowania.

ZOBACZ TAKŻE: Weryfikacja GSC na co zwrócić uwagę?

ŚLEDZENIE I ANALIZA

Aby mieć pewność, że migracja przebiegła pomyślnie, koniecznie przetestuj działanie nowego sklepu i monitoruj natężenie ruchu. Sprawdź, czy wszystkie linki są prawidłowe. Zachowaj ciągłość danych Google Analytics lub innego oprogramowania do analityki internetowej. Bardzo pomocny w diagnozowaniu błędów będzie Google Search Console, w którym będziesz mógł śledzić m.in. stan i błędy indeksowania, czy widoczność w wyszukiwarce Google.

PRZYKŁADOWE MIGRACJE SKLEPÓW NASZYCH KLIENTÓW

I MIGRACJA STRONY BEZ PODJĘCIA JAKICHKOLWIEK DZIAŁAŃ OPISANYCH W ARTYKULE

IAI-Shop -> PrestaShop

 1. 1. Wdrożenie nowego (niedokończonego i niezoptymalizowanego) sklepu

II PROCES NAPRAWIANIA BŁĘDÓW PO WDROŻENIU NOWEGO SKLEPU

iStore -> Magento

– zachowanie najważniejszych URL-i (przekierowania nie były konieczne)
-zbyt szybka decyzja o przełączeniu sklepu (nie wyeliminowano wszystkich błędów)

 1. 1. Wdrożenie nowego sklepu
 2. 2. Usunięcie meta noindex
 3. 3. Poprawna konfiguracja Google Analytics
 4. 4. Dalsza optymalizacja kodu strony i treści

III PROCES PRZYWRACANIA RUCHU PO MIGRACJI

Skrypt autorski -> IAI-Shop

– zbyt szybka decyzja o przełączeniu silnika
– brak odpowiednich działań przed migracją

 1. 1. Wdrożenie nowego sklepu
 2. 1-2. Przerwa w statystykach Google Analytics spowodowana brakiem kodu śledzenia
 3. 3. Aktywacja przekierowań 301 i dalsza optymalizacja

IV PRAWIDŁOWA MIGRACJA SKLEPU

osCommerce -> Shoper

 1. 1. Wdrożenie nowego sklepu wraz z aktywacją przekierowań 301 i dalsze działania optymalizacyjne

Jak widać na wykresie, migracja przeprowadzona w ścisłej współpracy z klientem pozwoliła nie tylko zapobiec spadkom, ale również zwiększyć widoczność sklepu w wyszukiwarce Google.

Cały proces migracji na nową platformę nie jest prosty, a czynności jest sporo. Dzięki nim jednak będziesz mógł się cieszyć nie tylko nowym sklepem, ale również zachowanym ruchem, a co się z tym wiąże – sprzedażą. Pośpiech zarówno w tym wypadku jak i podczas POZYCJONOWANIA SKLEPÓW INTERNETOWYCH na pewno będzie złym doradcą.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Karolina Morawiak

Karolina Morawiak

Manager SEO w Traffic Trends od 2012. Setki audytów, tysiące optymalizacji i zdobytych linków pozwoliły jej zbudować skuteczny i zgrany zespół specjalistów. Prywatnie miłośniczka górskich wędrówek oraz literatury faktu.

Wyszukiwarka

Rekomendacje

Z firmą Traffic Trends współpracujemy w zakresie kompleksowej obsługi marketingowej naszego sklepu internetowego UlubionaBielizna.pl.

Jesteśmy zadowoleni ze współpracy, komunikacji i świadczonych usług. Polecamy firmę Traffic Trends jako rzetelnego, uczciwego i doświadczonego partnera w zakresie pozycjonowania stron, obsługi social media oraz innych usług marketingowych.

Małgorzata Gromadowska

Traffic Trends podchodzi do swojej pracy z wielką dbałością.

Dostaliśmy wiele wytycznych SEO odnośnie naszego sklepu, obserwujemy także, że firma prowadzi szerokie akcje odnośnie SEM, a wszystko to przekłada się na stały wzrost odsłon naszego sklepu.

Jakub Peter - MamaPlus.pl

Celem podjęcia współpracy z Traffic Trends było odświeżenie charakteru profilu firmy na Facebooku i cel ten został osiągnięty!

W związku z tym zdecydowanie polecam tę firme jako partnera, który dba o interes klienta.

dr Janusz Kozłowski - InterVista Sp. z o.o.

Współpraca z Traffic Trends opiera się na bardzo ważnych dla mnie elementach.

Konkretny i prosty sposób komunikacji oraz szybkie i efektywne działanie. W całym natłoku obowiązków czasami nasze wspólne działania trzeba ograniczyć do minimum i to bardzo ważne, kiedy kontakt jest rzeczowy i sprawny.

Przemysław Szewczyk - Sport Team

Traffic Trends to rzetelna firma, która znacząco zwiększyła ruch na naszej stronie.

Zespół Traffic Trends jest zaangażowany i kompetentny. Szczerze polecamy współpracę z nimi.

Jakub Milewski - Frisco

Traffic Trends to firma godna zaufania, fachowo i rzetelnie wykonująca zlecone im prace.

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z firmą. Szczerze rekomendujemy sklepom internetowym współpracę z Traffic Trends.

Paweł Fornalski - IAI S.A.

Pozycjonowaniem i reklamą w google możesz zająć się sam, tylko po co?

Zleć to profesjonalistom, a swoje siły poświęć na to, na czym się znasz najlepiej - w naszym przypadku na sprzedaży. Dzięki Traffic Trends jesteśmy w czołówce na kluczowe dla nas frazy, zaś reklama w Google w końcu przynosi zysk. Polecamy z czystym sumieniem!

Michał Bola - DomowyStomatolog.pl

Z największą przyjemnością mogę polecić usługi firmy Traffic Trends.

Zatrudnieni tam wykwalifikowani specjaliści fachowo pozycjonowali prowadzony przez moją firmę sklep internetowy oraz administrowali kampanię adWords. Mogłem liczyć również na kompleksowe doradztwo.

Marcin Bator - Bator Retail

Firmę Traffic Trends charakteryzuje profesjonalizm, doskonały kontakt z Klientem oraz wysoka skuteczność realizowanych kampanii.

Rzetelne podejście do Klienta oraz troska o realizację ich celów powodują, iż współpraca z Traffic Trends jest zorientowana strategicznie i długoterminowo. Zdecydowanie polecam wszystkim potencjalnym Klientom!

Paweł Tomkiewicz - Skorzana.com, ButyRaj.pl

Jesteśmy zadowoleni z jakości świadczonych przez Traffic Trends usług.

Dzięki pozycjonowaniu jesteśmy bardziej widoczni dla potencjalnych klientów, co oczywiście przekłada się na liczbę zamówień. Indywidualne podejście do klienta, fachowa pomoc i obsługa to cechy wyróżniające Traffic Trends na tle konkurencji.

Marek Zegadło - StółPlusKrzesła.pl

Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów oraz zaangażowania w pozycjonowanie naszego sklepu.

Współpraca jest nie tylko satysfakcjonująca, ale w pełni przejrzysta – żadne pytanie nie pozostaje bez odpowiedzi, a bezproblemowy i szybki kontakt ułatwia wdrażanie nowych pomysłów. Efekty współpracy są zgodne z naszymi oczekiwaniami i bez wątpliwości możemy polecić ją innym.

Katarzyna Zbrojkiewicz - DanHen

Początkowo obawiałam się powierzyć fan page agencji, jednak ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę!

Traffic Trends z łatwością odnalazł się w niszowej tematyce mojego sklepu i profesjonalnie zajął się kompleksową komunikacją i moderacją treści na sklepowym profilu na Facebooku. Jeśli nie masz czasu na prowadzenie firmowego fan pagea, nie wahaj się i zleć to specjalistom.

Magdalena Liberda - FrancuskaWeranda.pl

Traffic Trends to bardzo rzetelna firma, która zdecydowanie stawia na zadowolenie swoich klientów.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z usług firmy i zaangażowania, jakie wkładają w swoją pracę.

Michał Rak - Konesso.pl

Traffic Trends to solidna firma, która znacznie poprawiła jakość odwiedzin mojego sklepu oraz zwiększyła konwersję.

Kontakt z firmą jest wyśmienity. Dominującą cechą Traffic Trends jest wysoka dbałość o szczegóły. Polecam!

Adam Lizuraj - Obuwie-Lizuraj.pl

Współpraca z firmą Traffic Trends zaowocowała wzrostem sprzedaży naszych produktów.

Kreatywne rozwiązania, starannie dobrane narzędzia reklamowe oraz indywidualne podejście sprawiło, że jesteśmy obecnie wiodącym sklepem z militariami w Polsce. Efektywne pozycjonowanie to też rezultat jasnej i rzeczowej komunikacji. Serdecznie dziękujemy za profesjonalna obsługę na najwyższym poziomie.

Tomasz Grzybowski - Milworld.pl

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z firmą Traffic Trends.

Dzięki TT zwiększyła się nam znacząco sprzedaż na stronie. Polecamy tą firmę jako rzetelnego partnera, który dba o interesy swojego klienta.

Małgorzata Budzyńska - Partybudziki.pl

Od samego początku naszej współpracy z Traffic Trends jesteśmy zadowoleni ze świadczonych nam usług.

Firma wykazuje się rzetelnością i kompetencją w swojej branży, a co najważniejsze, rezultaty widać nie tylko w statystykach, ale również w faktycznej sprzedaży. Serdecznie polecam wszystkim, którzy cenią sobie profesjonalizm oraz liczą na długoletnie i owocne partnerstwo.

Tomasz Morawski - Buff

Profesjonaliści pod każdym względem.

Rzetelna obsługa klienta, ogromne zaangażowanie i bardzo szeroka oferta. Przez pierwsze miesiące naszej współpracy odczuliśmy ogromny wzrost zainteresowania naszą firmą. Szczerze polecamy!

Dawid Wolniak - Audiotop

Współpracujemy z firmą Traffic Trends już od ponad dwóch lat.

W naszych kontaktach szczególnie cenimy sprawną komunikacje i rzetelne podejście do powierzonych zadań. Jeśli szukają Państwo profesjonalnej ​i​ godnej zaufania agencji zajmującej się pozycjonowaniem polecamy Traf​fic​ Trends.

​Marek Herbert - Grupa Dezigno

Z firmą Traffic Trends współpracujemy od początku 2012 roku.

Szczerze polecamy współpracę w zakresie pozycjonowania. Wysoki poziom przygotowania merytorycznego, szybkie reakcje na zmiany wprowadzane przez Googlea, a także błyskawiczny i pomocny kontakt to rzeczy, które gwarantują nam udaną współpracę.

Dorota Majcher - Vubu.pl

Z firmą Traffic Trends współpracujemy od 2013 roku.

Jest to godny polecenia partner, doskonale zorientowany w specyficznym rynku usług pozycjonowania. Dzięki nim trafiamy do większej liczby potencjalnych odbiorców naszych usług.

Jakub Bandosz - Majorbroker.pl

Doświadczeń z reklamą w internecie mamy wiele

ale na pewno profesjonalne podejście do prowadzonych działań, to cecha, która na plus wyróżnia zespół Traffic Trends!

Andrzej Wasilewski - Riff

Chcę szczerze polecić usługi firmy Trafic Trends, nie tylko w zakresie pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych

ale również prowadzenia kampanii Adwords oraz wsparcia w obszarze copywritingu. Współpraca zaowocowała znaczną poprawą realizacji celów biznesowych sklepu internetowego eLadex, jak również pozwoliła przekonać Zarząd do zwiększenia inwestycji w kanał sprzedaży on-line.

Szymon Mydlarz - eLadex.pl

Firma Traffic Trends jest firmą godną polecenia.

Powierzone zadania wykonuje sumiennie, należycie i doskonale rozumie nasze potrzeby. Równie dobrze rozumie rynek i pomaga wcielać w życie nasze nowe pomysły.

Paweł Puszczyński - BBHome

Traffic Trends to najlepszy wybór, jakiego mogłem dokonać.

Podchodzą do pracy rzetelnie i są skuteczni w tym, co robią. Współpraca przebiega bardzo miło i bezproblemowo. Z czystym sumieniem mogę polecić innym!

Mirosław Mizioł - Oct-opus.net

Mój sklep oferuje bardzo niszowy produkt, który poszukiwany jest przez niewielką grupę odbiorców.

Nikt nie potrafił mi pomóc, tak, aby można było skutecznie i za rozsądną cenę pozycjonować sklep.
Wszystko się zmieniło, gdy poznałem ludzi z Traffic Trends. Dostrzegli i zrozumieli specyfikę mojego biznesu. Kreatywnie i co najważniejsze skutecznie rozwiązali mój problem.

Dominik Sewina - BMC

Wzorowa współpraca na każdym etapie

znakomita skuteczność w pozycjonowaniu frazy, z którą poprzednicy nie mogli sobie poradzić, wzrost pozycji strony w Google, uzyskane efekty w pełni zgodne z zapewnieniem Usługodawcy - z pełną odpowiedzialnością polecamy firmę Traffic Trends!

Artur Sadowski - mcklein.pl

Współpraca z firmą Traffic Trends prowadzona od 2013 roku

ma za zadanie jak najszersze wypromowanie oferty firmy w mediach internetowych. Wybierając firmę Traffic Trends na partnera biznesowego w pełni zaufałem doświadczeniu i kompetencji.

Andrzej Pozorski - Pozorski Trade

Polecamy firmę Traffic Trends!

Są specjalistami z branży SEO i współpraca z nimi przebiega bez zarzutów. Dzięki działaniom Traffic Trends nasze sklepy internetowe zajmują czołowe pozycje w wyszukiwarkach.

Andrzej Król - TopRacingShop.pl

Najwyższa jakość obsługi, doskonałe podejście do klienta oraz błyskawiczny kontakt

to właśnie te elementy sprawiły, że nasza współpraca trwa nieprzerwanie od kilku lat. Dzięki konkretnym rozwiązaniom, fachowej wiedzy oraz nowatorskim pomysłom Traffic Trends jest idealnym partnerem w e-biznesie.

Kacper Piątkowski - Agencja Reklamowa BrandyBrand

Współpraca z Traffic Trends okazała się świetną decyzją.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z bardzo szybkich efektów pozycjonowania. Olbrzymim plusem jest sympatyczna obsługa, która bezproblemowo rozwiązuje każdy napotkany problem i wdraża nasze pomysły.

Maciej Świętochowski - Eleganckimężczyzna.pl

W mojej branży liczy się pewność i zaufanie!

Ponieważ umiejętność dowodzenia to szybkość w podejmowaniu decyzji, lubię partnerów, na których w tej kwestii mogę polegać stuprocentowo!

Łukasz Wójciak - Brooklyn Band

Dość długo pracowali na nasze zaufanie

ale ostatecznie pokazali, że wiedzą, co robią. Traffic Trends to profesjonalny, godny zaufania partner w biznesie. Polecam!

Adrian Wojtkowiak - eFiltry.pl

Chcemy wyrazić swoje zadowolenie z wysokiej jakości usług świadczonych przez firmę Traffic Trends.

Poziom obsługi od strony handlowej oraz technicznej jest bez zastrzeżeń i zawsze terminowy. Profesjonalizm oraz rzetelność kadry pracowniczej powalają ocenić Traffic Trends jako kompetentnego partnera biznesowego, elastycznie i profesjonalnie podchodzącego do każdego zlecenia.

Elżbieta Dobieżyn - De-Tech.pl

Z przyjemnością rekomenduję traffictrends

które z dużą PR-ową sprawnością i lekkością formy obsługuje mój fanpage na facebooku. Jeśli, ktoś szuka kreatywnej i dynamicznej ekipy dbającej o wizerunek, to warto sprawdzić Traffic Trends!

Sylwia Majdan - sylwiamajdan.com

Traffic Trends to rzetelna firma, która od lat świadczy dla nas usługi z zakresu pozycjonowania sklepu internetowego.

Współpraca od samego początku układa się bez najmniejszych zastrzeżeń, na każde nasze zapytanie otrzymujemy rzeczową odpowiedź, wszystkie wymuszane przez Google i innych gigantów zmiany oraz poprawki są błyskawicznie nanoszone, a nasz sklep zajmuje wysokie pozycje w wyszukiwarkach.

Maciej Dankowski - Milionczesci.pl

Traffic Trends wzorowo zajął się budowaniem naszej marki w mediach społecznościowych

idealnie wykorzystał bieżące wydarzenia w celu budowania marki w sieci oraz dobrze komunikował się z naszymi potencjalnymi klientami.

Artur Łuszczek

zobacz następną

Dołącz do grona zadowolonych klientów!