Bezpłatna konsultacja

Jak zwiększyć sprzedaż internetową przed Świętami Bożego Narodzenia?

Kategoria: Inne

To już ostatni rozsądny moment na planowanie działań reklamowych zwiększających sprzedaż w najgorętszym momencie roku - w okresie przedświątecznej gorączki zakupowej. Od wielu lat wracamy do Was z poradami, co zrobić by sprzedaż zwiększyć i niezmiennie cieszą nas osiągane przez Was wyniki. Nie inaczej zachowujemy się w tym roku, więc nie pozostaje nam nic innego niż zaprosić do lektury poniższego artykułu!

Przygotowanie sklepu na przedświąteczny Szał Zakupów

Niezmienny pozostaje obowiązek przygotowania swoich sklepów na okres świąteczny. Warto zadbać tutaj o każdy najmniejszy detal, by nic nie stanęło na drodze do efektownych i efektywnych wzrostów sprzedaży w najbliższych miesiącach. Październik to dobry czas na ostatnie prace nad swoimi sklepami, które mogą wpłynąć na rentowność podejmowanych później działań. Na co warto zwrócić uwagę?

Szybkość ładowania strony – to nadal istotny problem w przypadku sklepów i stron. Niedopasowane serwery, strony przeładowane zdjęciami o najwyższej jakości i dziesiątkami dodatków… To wszystko często wpływa na to, że w godzinach szczytu Wasze strony ładują się zdecydowanie za długo. Ten parametr może wyglądać jeszcze gorzej gdy nagle na Waszą stronę trafi znacznie większy ruch. Warto zatem popracować nad przyspieszeniem strony, bo długi czas ładowania może doprowadzić do szybkiej ucieczki wielu potencjalnych Klientów.

Płatność i dostawa – warto zwrócić uwagę na metody płatności oraz dostawy dostępne w Twoim sklepie i jeszcze raz przeanalizować czy niczego tam nie brakuje. Nie możesz pozwolić sobie na to, by ze względu na np. brak pewnej formy płatności stracić Klienta! Przy dostawie warto również zwrócić uwagę na jej koszty i wszechstronność - nie wszyscy chcą korzystać z kurierów, niektórzy wolą tańsze formy dostawy.

Zwroty – sztuczka, którą podpowiadamy co roku. Szukanie prezentów rozpocznie się w połowie listopada, a ich wręczanie nastąpi 24.12. Co stoi na przeszkodzie by już np. 15 listopada ktoś kupił u Ciebie produkt na prezent? Termin zwrotu. Osoba, która nie ma 100% pewności, że kupuje odpowiednią rzecz będzie zwlekać do połowy grudnia, by w razie nieudanego zakupu móc go oddać na spokojnie w pierwszych dniach stycznia. Pomyśl nad wydłużeniem terminu zwrotu do np. 60 dni i jeśli go wprowadzisz, komunikuj to!

Zaplanowanie sprzedaży przed Świętami Bożego Narodzenia

Coroczne raporty Deloitte dotyczące wydatków Polaków w okresie Świąt Bożego Narodzenia potwierdzają tylko słuszność większego zainteresowania tymi tygodniami przez sprzedających. Polacy co roku wydają coraz więcej, a na dodatek jeszcze szybciej rośnie procent kwoty wydawanej drogą elektroniczną, czego beneficjentami jesteście wszyscy Wy. Wzrost zainteresowania odczuwają nawet sklepy, które na pierwszy rzut oka ze Świętami nie powinny mieć wiele wspólnego.

ga-1024x158.jpg

Niewiele zmienia się za to w kategoriach najpopularniejszych prezentów. Dla dzieci zabawki, a dla dorosłych kosmetyki, perfumy, książki… Zagłębiając się jednak w wyniki sprzedażowe naszych Klientów widzimy, że sprzedaż wzrasta również w sklepach z elektronarzędziami, RTV, o odzieży nie wspominając!

Co w takim razie zrobić, by zwiększyć sprzedaż? Na początku pomyśl nad dwoma bardzo ważnymi elementami.

1) Co chcesz sprzedawać – w każdej branży istnieją zarówno coroczne evergreeny lub sezonowe bestsellery. Nie zawsze są to produkty, które są hitami sprzedaży przez cały rok, bo często w okresie przedświątecznym zmienia się profil kupującego Klienta. Wybór kategorii produktów będzie bardzo istotny z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze będziesz w stanie skupić się na dotarciu do osób szukających właśnie tych produktów, a po drugie zachęcać będziemy Cię do tego byś również wszedł w buty doradcy i inspiratora polecając odwiedzającym najlepsze pomysły na prezent!

Jeśli boisz się, że Twoje typy okażą się nie do końca trafione, to zawsze możesz uciec do najpopularniejszych sposobów na ich weryfikację i sprawdzić czy nazwy produktów/ich kategorie są po prostu wyszukiwane przez Polaków (i czy były wyszukiwane również rok temu w listopadzie i grudniu). Możesz to zrobić choćby za pomocą Google Trends lub narzędzia pokazującego popularność fraz dla Google Ads.

2) Jakie masz możliwości budżetowe – według wszelkich raportów szczyt sprzedażowy rozkłada się na ok. 40 dni. Rozpocznie się w okolicach weekendu 16-17 listopada i kończyć się będzie na kilka dni przed Wigilią, gdy to konsumenci utracą pewność dotarcia przesyłki na czas. Musisz przemyśleć i rozplanować wydatki tak, by można było od razu rozłożyć je zarówno na odpowiednie narzędzia jak i na dni sprzedażowe.

I dobra rada – nie idź na łatwiznę. Jeśli chcesz wydać 8000 zł, to nie wydawaj 200 zł dziennie. Dlaczego? Bo istnieją co najmniej trzy dni, które musisz wziąć pod uwagę i zapewnić na te dni znacznie wyższe finansowanie. Wiele sklepów "obudowuje" te dni całymi tygodniami promocji i są to dla nich prawdziwe żniwa!

26.11.2021 – Black Friday

29.11.2021 – Cyber Monday

6.12.2021 – Mikołajki

Uwierzcie, zainteresowanie tymi dniami również w internecie jest ogromne, co widać choćby na załączonym poniżej obrazku…

FHHR3.jpeg

Jeśli w takim razie:

- przygotowaliście sklep na wzrost sprzedaży,

- wyciągnęliście wnioski z zeszłorocznych działań,

- wybraliście asortyment kluczowy w promocji,

- ustaliliście budżet,

to możecie przystąpić do kolejnego kroku. I tutaj pozostają Wam już dwie drogi…

Możecie z pełnią informacji poprosić o wsparcie agencję, która na koncie ma naprawdę wiele udanych kampanii sprzedażowych i specjalizuje się od lat w obsłudze sklepów internetowych (polecamy się, napisz do nas!), albo możecie samodzielnie dobrać narzędzia i przeprowadzić kampanię na własny rachunek. Jak dobrze wiecie, nigdy nasza komunikacja nie ograniczała się do sprzedaży, więc spokojnie, to nie koniec artykułu. W poniższych akapitach dokładnie poznacie możliwości reklamowe, które musicie wziąć pod uwagę. By ich wartość była jeszcze wyższa, w dalszej części o dokładną selekcję skutecznych narzędzi poprosiłem najbardziej doświadczone w danych obszarach osoby – Karolinę, Asię, Julię i Macieja.

O co musisz zadbać w trakcie szczytu przedświątecznej sprzedaży?

- Kampania produktowa i tekstowa - Google nadal zajmuje najmocniejszą pozycję w procesie sprzedaży. Musisz dotrzeć do osób poszukujących konkretnych produktów, kategorii lub pomysłów. Reklama produktowa PLA oraz tekstowa w Google pozwoli Ci na wygenerowanie wartościowego ruchu błyskawicznie.

- Allegro Ads - Jeśli prowadzisz również sprzedaż na Allegro, to na pewno wiesz o ile rośnie ona w przedświątecznym sezonie. Wesprzyj ją za pomocą działań reklamowych Allegro Ads, które pozwolą ci na przesunięcie swoich aukcji na samą górę kategorii czy wyników wyszukiwań

- Kampania popupowe - większość z Was przygotowuje specjalne promocje np. na Black Friday, które komunikować będzie na stronie głównej, w newsletterze i w swoich social media. A co jeśli ktoś wejdzie od razu na kartę produktu? Użyj technologii popupów by zwiększyć sprzedaż tych produktów, na których Ci zależy, a także zmniejsz liczbę porzucanych koszyków!

- Wszechobecny remarketing - dobrze wiecie jak wygląda proces wybierania produktów. Odwiedzamy dziesiątki sklepów i analizujemy różne opcje. Musicie zatem "śledzić" niedoszłych Klientów, by jednak zdecydowali się na zakup u Was. W tym celu polecamy uruchomić remarketing nie tylko w Google ale i na Facebooku.

- Gift Guides - wielu Waszych Klientów nie będzie wiedziało co zakupić na prezent bliskiej osobie. Pomóżcie im tworząc jak najbardziej rozbudowane Gift Guides, czyli poradniki zbierające różne propozycje prezentów dla różnych grup docelowych (dla żony, dla córki, dla matki, dla szefa, dla pracownika, dla koleżanki itd).

XAJ10.jpeg

Teraz czas na dłuższą opowieść dotyczącą narzędzi, które Wam przed chwilą polecaliśmy:

Reklama Google zwiększająca sprzedaż przed Świętami

Kampanie reklamowe od lat napędzają przedświąteczną sprzedaż. Duży wzrost zapytań w wyszukiwarkach idzie w parze ze wzrostem chętnych do reklamowania się w nich. Na co warto zwrócić uwagę? Jakie praktyki są najlepsze? Czy jest coś nowego, co może podbić serca reklamodawców w tym roku? O zdanie zapytaliśmy Julię Szczerbal, managera działu PPC:

"Istnieje wiele zagadnień, na które warto zwrócić uwagę, bo co roku system reklamowy Google’a jest jednym z głównych narzędzi wpływających na wzrost sprzedaży w sklepach internetowych. Nie będę zachęcać do samego skorzystania z kampanii i podpowiadać, że warto włączyć np. Google Zakupy, bo to dla większości jest oczywiste. Przejdźmy zatem do bardziej szczegółowych pomysłów.

Na pewno warto zadbać o odpowiednie kontrolowanie wydatków i efektywne zarządzanie tym parametrem. Rosnąca popularność wyszukań mobile powoduje, że często znaczna część naszego budżetu jest "przejadana" przez słabsze pod kątem konwersji urządzenia. Możesz jednak zawsze rozdzielić swoje kampanie ze względu na urządzenie, na jakie kierujesz ruch i w ten sposób, na bazie efektów działań kontrolować jak sprawdza się w Twoim przypadku ruch ze smartfonów, a jak ruch z laptopów i komputerów stacjonarnych.

Poza tym koniecznie przed Świątecznym Sezonem przeanalizuj swoje rozszerzenia reklam tekstowych. To idealny czas by podłączyć w nich np. poradniki prezentowe czy okazjonalne promocje powiązane np. z Black Friday czy Mikołajkami. By spopularyzować te drugie możesz skorzystać z rozszerzeń promocji. Dodatkowo warto jeszcze bardziej rozszerzyć reklamy - istnieje możliwość dodania dodatkowego nagłówka i dodatkowej linii tekstu. Reklama nie zawsze wyświetla się w pełnej krasie - Google czasami wybiera tylko jeden z nagłówków czy opisów. Ale jeśli się wyświetli, to w połączeniu z rozszerzeniami będzie bardzo rozbudowana.

Co poza tym? Na pewno rekomendowałabym przetestowanie Dynamicznych Reklam Elastycznych, mocnego wykorzystania nie tylko popularnych od lat form remarketingu ale przede wszystkim najskuteczniejszych reklam RLSA (remarketing w sieci wyszukiwania), a także na Waszym miejscu bardzo mocno pilnowałabym wykluczeń - na pewno, jak co roku, pojawi się w każdej branży wiele fraz "sezonowych", odnoszących się często do popularnych produktów, których nie macie w swojej ofercie. Warto tego pilnować by nie tracić niepotrzebnie pieniędzy.

W okresie przedświątecznym warto też zadbać o dotarcie do osób na wczesnych etapach decyzji zakupowej i rewelacyjnie sprawdzić może się reklama wideo. Zwłaszcza jeśli istnieje możliwość oryginalnego i skutecznego targetowania odbiorców.

Na koniec jeszcze jedna sugestia - bardzo często, w listopadzie, poszukiwanie idealnego prezentu rozpoczynamy od używania fraz w stylu "prezent dla..." czy "pomysł na prezent dla...". Możecie spróbować przechwycić jak największy procent tych wyszukań, ale nie kierujcie ruchu na stronę kategorii. Stwórzcie landing grupujący najlepsze prezenty lub wysyłajcie ruch na stworzone wcześniej poradniki. Koniecznie taką kampanię uzupełnijcie remarketingiem, który w kolejnych dniach pozwoli Wam zwiększyć liczbę zawartych sprzedaży."

Pozycjonowanie a wzrost sprzedaży

Często uważa się, że pod kątem pozycjonowania i darmowego ruchu w wyszukiwarkach już nic nie jesteśmy w stanie zrobić. Przecież SEO to usługa długoterminowa, a do Świąt zostało coraz mniej czasu. Czy na pewno? O zdanie zapytałem Karolinę Morawiak, managera działu Pozycjonowania.

"Mówiąc o większej sprzedaży w dziedzinie SEO, nasuwa się od razu myśl – większy ruch z organica. Pozyskanie nowych użytkowników to jedno. Ważne jest jeszcze, aby ich skutecznie zatrzymać na stronie i doprowadzić do sfinalizowania transakcji. Oto kilka podpowiedzi, jak zadbać o te 2 aspekty:

– Przede wszystkim skup się na frazach, które w okresie przedświątecznym są szczególnie “oblegane”. Słowo-klucz to na pewno “prezent”, “święta”, “gwiazdka”, “ranking”, “pomysł” i wszelkie ich kombinacje. Twórz poradniki z pomysłami na prezent dla mamy, męża, dziadka czy 5-latka. Twórz rankingi produktów. Twórz kategorie z produktami typowo świątecznymi. Jeśli brakuje pomysłu na landing page, nikt lepiej Ci nie podpowie jak sam Google:

swieta.png

- Drugą ważną grupą odbiorców będą osoby bardziej zdecydowane, szukające konkretnego produktu. W tym przypadku ważne będą frazy z długiego ogona. Zadbaj o optymalizację produktów - nadaj im szczegółowe nazwy, uzupełnij wyczerpujące, a najlepiej unikalne, opisy. Zawalcz również o większy CTR w wynikach wyszukiwania, redagując odpowiedni title i meta description, które wyróżnią Twój produkt na tle konkurencji. Opinie oznaczone za pomocą schema.org również przyciągną klientów.

- Wyszukiwarka grafiki w okresie poszukiwania prezentów będzie również cennym źródłem ruchu w Twoim sklepie. Widoczność w Google Images zapewni Ci m.in. odpowiednie nazewnictwo zdjęć, uzupełniony atrybuty alt, odpowiednia treść wokół obrazu, sitemapa.

- Ważnym aspektem technicznym, o który musisz zadbać przed wzmożonym ruchem na stronie, to wyświetlanie na mobile. I nie mam tu na myśli przystosowania witryny do urządzeń przenośnych, bo dzisiaj jest to już (mam nadzieję) oczywiste. Chciałam zwrócić uwagę przede wszystkim szybkość ładowania witryny. W okresie przedświątecznym szukamy pomysłów w drodze do pracy, do szkoły - właśnie na smartfonie. Często kupujemy prezenty w biegu, również na mobajlu. Jeśli Twoja strona będzie się długo ładować, stracisz klientów. Ponadto szybkość witryny jest czynnikiem rankingowym Google. Niech to będzie dodatkowa motywacja.

– Ostatnim, ale bardzo istotnym elementem, który trzeba tutaj wymienić, jest SSL. Google już od dłuższego czasu realizuje swój plan w zakresie bezpieczeństwa użytkowników w sieci. Informacja ‘Niezabezpieczona’ w pasku adresu w przeglądarce z pewnością nie przekona klientów do zakupu w Twoim sklepie."

Content i e-mail marketing – o tym nie zapomnij!

Pozycjonowanie, social media, kampanie reklamowe… Na koniec zostawiliśmy jeszcze jeden obowiązkowy temat, które również musicie dołożyć do swojej strategii – content! Słów kilka na ten temat powiedział Maciej Kudliński, osoba odpowiedzialna za Dział Contentu w Traffic Trends:

"Po pierwsze – audyt content marketingu. Ciarki przechodzą po plecach na sam dźwięk tych słów. Jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują. Audyt content marketingowy to tak naprawdę nic więcej, jak analiza aktualnych treści komunikowanych przez Twoją markę. Ma on na celu wskazanie słabych i mocnych stron Twojej strategii content marketingowej. Poza tym służy on wyznaczaniu kolejnych kierunków działań. Zatem od czego rozpocząć działania audytowe? Na samym początku zwróć uwagę na: tytuły publikacji i śródtytuły, styl komunikacji, dopasowanie do grupy docelowej i używany język korzyści. Przeprowadzenie takiego audytu to ciężka i mozolna praca. Jednak starania te nigdy nie idą na marne. Dokładna analiza treści da Tobie wiedzę, na której będziesz mógł bazować kolejne miesiące.

Po tym na pewno warto przystąpić do zaplanowania tak ważnych w tym okresie okazjonalnych publikacji, tak aby przyniosły Tobie zyski podczas Świąt. Ten okres w roku to czas, w którym szczególnie łatwo nawiązać komunikację z Klientem. Jakich środków użyć, aby starania przyniosły efekty?

Gift Guides - forma praktycznie nieużywana i niepopularna w Polsce, która jest standardem publikacji w każdym większym sklepie internetowym w Stanach Zjednoczonych. O co w tym chodzi? Chodzi o zaplanowane podzielenie pomysłów na prezent, tak by każdy mógł wybrać "podkategorię" poradnika dopasowaną do osoby, dla której szuka prezentu. Przykład? Księgarnia może podzielić swoje rekomendacje ze względu na styl książek, wiek, nowości, klasykę. Sklep z kosmetykami powinien wziąć pod uwagę, że obdarowywać będziemy córki, żony i matki, osoby młodsze i starsze, chcąc wydać 50 zł lub 500 zł. W każdej branży znajdziesz kilka metod podziału swojego asortymentu i wiele segmentów grupy docelowej - im bardziej podzielisz swoje porady i dopasujesz się do ich potrzeb, tym większe będziesz mieć szansę na końcowy sukces.

giftguide-1024x474.jpg

Polecamy: https://www.waterstones.com/christmas2018

Poradniki prezentowe - skromniejsza forma przewodników prezentowych. Za pomocą poradników możesz pokazać swoje produkty jako doskonałe rozwiązanie na prezent pod choinkę. Takie artykuły zaprezentują Twoje produkty i zachęcą do ich kupna. Możesz również pokazać tutaj najpopularniejsze produkty sprzedawane w Twoim sklepie, tak by na bazie ich popularności zaproponować swoim Klientom konkretne rozwiązania.

TOP - Tworzenie listy najlepszych Twoich produktów to doskonały sposób na pokazanie swojej przewagi nad konkurencją. Niepowtarzalne produkty, które charakteryzuje świetna jakość, to coś, co zawsze jest w cenie.

Rankingi - Pisanie rankingów pomoże Tobie wskazać produkty z różnych perspektyw. Rankingi produktów mogą mieć zróżnicowany charakter. Mogą to być najlepsze produkty do określonej ceny, najlepsze produkty w określonym kolorze itd.

Video - Tworzenie świątecznego video, to doskonały sposób na pozyskanie nowych odbiorców swojej marki. W Święta zadbaj przede wszystkim o takie formaty jak:

Unboxing - nic tak nie kojarzy się ze świętami bożego narodzenia, jak rozpakowywanie prezentów. Przenieś ten rytuał do internetu i pokaż ile radości może przynieść rozpakowywanie prezentu właśnie od Ciebie!

DIY - okazanie zastosowania swoich produktów i problemów, które potrafią rozwiązać to najlepszy możliwy content dla internautów. Pokaż w swoim video, co można zrobić dzięki Twoim produktom. Dzięki temu dostarczysz internautom racjonalnych argumentów, przemawiających za zakupem Twojego produktu.

Recenzje - Pokaż swoje produkty w sposób naturalny i subiektywny. Postaraj się być w swojej komunikacji ekspertem. Wyeksponuj zalety swoich produktów i powiedz w czym są lepsze od konkurencji."

Jak widzicie, możliwości i rozwiązań wspierających Waszą promocję jest wiele. Jeśli potrzebujecie w tym zakresie wsparcia, napiszcie do nas! Jeśli podejmiecie walkę samemu, powodzenia!

PS: I na koniec jedna ważna uwaga, która już co prawda do wszystkich branż nie pasuje, ale do wielu jak najbardziej – koncentrując się na przedświątecznej gorączce, pamiętajcie że od razu po Świętach rusza szał wyprzedaży! :)

Traffic Trends Sp. z o.o.

NIP 7773174094
e-mail: bok@traffictrends.pl
tel. 888 211 157

Znajdź nas również tu:

Zapisz się na newsletter

Wysyłamy go raz w tygodniu i nie spamujemy!