Bezpłatna konsultacja

Mała i duża firma w reklamie internetowej - różnice

Kategoria: Google Ads

W dzisiejszych czasach reklama w internecie jest wręcz nieodłącznym elementem marketingowym każdej firmy. Nie sztuką jest z niej korzystać, ale prowadzić reklamy internetowe, tak aby zwiększać poziom przychodów i poszerzać grono odbiorców - to jest sztuka. Głównym wyznacznikiem, jakie działa w internecie będziemy podejmować, jest także wielkość przedsiębiorstwa. Są istotne różnice pomiędzy reklamą dla małej i dużej firmy w internecie. W tym artykule dowiecie się, jak skutecznie podbić internet będąc właścicielem małej firmy lub wielkiej korporacji.

SPIS TREŚCI:

Marketing w dużej i małej firmie - od czego zacząć?

Zacznijmy strategicznie. Często główną różnicą działań zależną od wielkości firmy jest sam cel stosowania reklamy internetowej. Małe firmy skupiają wszystkie swoje zasoby na generowaniu sprzedaży, więc już sam dobór narzędzi reklamowych uwarunkowany jest celem. Duże i bogatsze firmy częściej zaczynają o krok wcześniej, czyli inwestują również w zasięgi, rozpoznawalność i budowę społeczności wokół swojej marki.

Dla przykładu - bardzo mocno upraszczając, w walce o sprzedaż generowaną z reklamy produktowej w wyszukiwarce Google, budżet stanowi bardzo istotny parametr, który wpływa tylko i aż na skalę sprzedaży. Jednak gdy z reklamą przejdziemy do portalu Youtube, to musimy być gotowi na inwestycję w profesjonalny spot reklamowy oraz budowę zasięgów, które nie przekładają się od razu na sprzedaż. Te zależności wpływają na decyzję podejmowane przez marketerów odpowiedzialnych za marketing małej firmy oraz za marketing dużego przedsiębiorstwa.

Nie istnieje jednak jedna, wiążąca definicja “małej” i “dużej” firmy. W jednej branży 10 000 zł miesięcznie to nadal może być skromny budżet, a w innej będzie on stawiał firmę wśród liderów. Dlatego skupmy się na celu i załóżmy, że marketing małej firmy ma być skoncentrowany w stu procentach na sprzedaży bezpośredniej nieodroczonej w czasie, a marketing dużej firmy może realizować większą liczbę celów.

Słowo kluczowe: budżet - czy zawsze jest najważniejszy?

Nawiązując do wcześniejszego akapitu - nie. Przynajmniej nie wprost. Można to zobrazować w bardzo prosty sposób. Najskuteczniejszym miejscem do budowy sprzedaży bezpośredniej jest wyszukiwarka Google. Sprawdź jak dużo wyszukań mają Twoją kategorie, producenci i produkty oraz jakie jest sugerowane przez Google CPC (koszt jednego kliknięcia), a następnie kwotę przemnóż przez np. 5% (przykładowy CTR, czyli realna klikalność reklam). Jeśli osiągnąłeś rezultat niższy niż Twój zakładany budżet, to stać Cię na to, by od razu wyjść w formaty zasięgowe.

Spoglądając w portfolio naszych Klientów znajdziemy multibrandowy sklep z kosmetykami lub sklep z kawą i herbatą, które potrafią w samej wyszukiwarce wydać miesięcznie ponad 100 000 złotych. Z drugiej strony mamy specjalistyczny sklep wspinaczkowy i sklep z asortymentem do korekcji racic, które mają problem, by efektywnie wydać w wyszukiwarce 5 000 zł. To ta różnica, wynikająca z popularności Twojego asortymentu, może determinować kierunek wydatków na działania marketingowe. Dlatego też nie da się wprost odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje reklama w internecie.

Działania marketingowe, które warto podejmować w branży e-commerce, niezależnie od wielkości firmy

Na szczęście da się odpowiedzieć na pytanie, jak działa reklama w internecie. Załóżmy, że już po tym uproszczonym wstępie, wiesz, do której grupy się zaliczasz. Spójrzmy zatem na najpopularniejsze działania marketingowe, które masz w talii:

  • Pozycjonowanie (SEO) - najbardziej pożądane działanie reklamowe, ponieważ przy długofalowej (wieloletniej) strategii rozwoju marketingu, stanowi najskuteczniejsze i najtańsze źródło generowania przychodu. Teoretycznie jest to jedyny format reklamowy, który pozwala pomimo stabilności wydatków zwiększać efektywność o kilkadziesiąt procent rocznie. Na usługę tę składa się optymalizacja sklepów internetowych, tworzenia treści oraz linkbuildingu. I choć nie jest już tak tanim rozwiązaniem, jak wiele lat temu, to nadal jest efektywnym kanałem sprzedażowym.
  • Systemy reklamowe - do najpopularniejszych zaliczymy bez wątpienia Google Ads oraz Facebook Ads (również Allegro Ads, ale ono nie wspiera wprost strony internetowej, tylko konto sprzedawcy na portalu Allegro), które mogą być wykorzystywane bez przerwy i w których możemy prowadzić skuteczne działania marketingowe generujące sprzedaż każdego dnia.
  • Content marketing - ten punkt rozumiemy jako przemyślany i wartościowy content realizowany za pomocą własnego, firmowego bloga i/lub publikacji wartościowych treści na stronach obcych (np. portalach branżowych) w celu budowy ruchu.
  • Okresowe kampanie reklamowe - narzędzie wykorzystywane cyklicznie. Najpopularniejszy przykład to specjalne kampanie reklamowe włączane w okresie przedświątecznym, ale wiele marek realizuje takie okazjonalne “uderzenia” sezonowo.
  • Remarketing - realizowany w oparciu o systemy reklamowe, pozwala dotrzeć ponownie do starych klientów lub przypomnieć się tym, którzy porzucili zakupy w Twoim sklepie.

Jak widzisz, wachlarz możliwości jest olbrzymi. Nie tak łatwo z całej talii kart reklamowych, wybrać te, które będą odpowiednie dla Twojego biznesu.

Działania marketingowe w dużym przedsiębiorstwie - na co zwrócić uwagę?

Duży biznes to duże cele i duże wymagania. A w parze z nimi muszą pójść duże budżety reklamowe. One pozwalają na pokrycie całego lejka sprzedażowego i docieranie do potencjalnych klientów w wielu punktach komunikacji. Istotne jest w tym przypadku rozsądne rozporządzanie budżetem reklamowym, który daje większe możliwości.

Marketing dużej firmy zawsze musi opierać się na dużej liczbie filarów. Obowiązkiem ze względu na siłę marki oraz długoletnią strategię jest inwestycja w pozycjonowanie sklepu internetowego, oraz najpopularniejsze systemy reklamowe. To w przypadku dużych firm widzimy największą skłonność do optymalizacji strony w oparciu o Audyt SEO i tworzenie treści poradnikowych, eksperckich i lifestylowych na własnego bloga. Te działania nie tylko wspierają proces pozycjonowania i budowę ruchu organicznego, ale także stanowią wizytówkę komunikacyjną marki i ułatwiają proces dystrybucji contentu w innych źródłach (np. w newsletterach czy we własnych kanałach w social media).

Dodatkowo niezbędnym punktem reklamy w internecie dla dużej firmy jest szerokie wykorzystanie systemu Google Ads oraz Facebook Ads. Dywersyfikacja przychodów z różnych form reklamy świadczy o stabilności biznesu i pozwala finansować działania nastawione na budowę rozpoznawalności i zwiększanie zasięgów. Nie bez powodu np. w reklamie produktowej Google widzimy zawsze największe projekty e-commerce, które wzbogacają tę działalność reklamą tekstową czy remarketingiem. Reklama w internecie dla dużej firmy jest o tyle łatwiejsza, że większy budżet pozwala zebrać więcej danych będących kluczem do skutecznej optymalizacji opartej na analityce cyfrowej.

Marketing dużego przedsiębiorstwa nie może jednak zawężać się do tych samych metod, do jakich kieruje się mniejsza firma. To właśnie duże firmy z większą ochotą wykorzystują reklamy wideo na portalu Youtube, korzystają z programów afiliacyjnych, wspierają budowę swojego brandu poprzez ePR i link building premium, który w wielu przypadkach budowany jest wokół akcji sponsoringowych. Tak jak wspomnieliśmy, większe budżety dają większe możliwości i duża firma musi je skrzętnie wykorzystywać.

Skuteczny marketing internetowy małych firm - podstawowe działania

Czy to oznacza, że mała firma w reklamie internetowej od razu stoi na straconej pozycji? Nie!

Każda forma prowadzonej działalności ma swoje wady i zalety. Z jednej strony większy budżet daje większe możliwości, ale z drugiej strony rozbudowany lejek sprzedażowy często utrudnia precyzyjną analizę i spowalnia podejmowanie decyzji. W małej firmie takich problemów nie uświadczymy. Jak zatem powinien wyglądać proces zakupu reklamy?

Mała firma powinna w pełni skupić się na przemyślanej strategii reklamowej w kampaniach performance, czyli takich, które mają za zadanie od razu wygenerować ruch i sprzedaż. Nie musi reklamować całego asortymentu - może na przykład skupić się na bestsellerach, które będą koniem pociągowym całej kampanii. Połączenie skuteczności kampanii produktowej w Google oraz remarketingu może skutecznie zwiększać przychody małej firmy na niskim poziomie ryzyka inwestycyjnego.

Tak samo sytuacja wygląda w SEO. Duża firma będzie walczyła o tysiące fraz, w tym te najbardziej generyczne, ogólne, masowe. Które przy okazji mają zazwyczaj niższy współczynnik konwersji. Mała firma powinna zaufać strategii precyzyjnego budowania ruchu wokół wąskich podkategorii, fraz sub-brandowych (kategoria produktu + producent) i produktowych. Na tym poziomie konkurencja jest mniejsza i skuteczne działania optymalizacyjne i z zakresu link buildingu mogą przynieść zdumiewające efekty.

Warto również zauważyć, że duże firmy najczęściej kreują strategie ogólnopolskie. Traktują e-commerce jako sklep dla całego kraju, a gdy w parze idą dziesiątki stacjonarnych sklepów, to tym bardziej. Mała firma powinna ująć w swojej strategii próbę zdominowania rynku lokalnego, bo o ile popularność zakupów online rośnie, o tyle nadal w wielu branżach możliwość obejrzenia produktu offline lub odebrania go od razu, jest dużą przewagą. Zatem jeśli Twój sklep internetowy połączony jest choćby ze skromnym punktem stacjonarnym w jednym mieście, to zawsze pilnuj tego by najwięcej wyświetleń reklam było właśnie z Twojego miasta i by w strategii SEO uwzględnić frazy lokalne.

Rola agencji marketingowej w budowaniu i realizacji strategii marketingowej dla małej i dużej firmy

WiWFb.jpg

Jeżeli na pokładzie Twojej firmy, niezależnie od jej wielkości, nie ma doświadczonego marketing managera, to agencja marketingowa może być niesamowicie pomocna. Wielokrotnie widzieliśmy zrezygnowanych właścicieli sklepów internetowych, którym ktoś źle doradził zakup reklamy kierując się bardziej swoim interesem, niż dobrem Klienta i skuteczną realizacją celów.

Ponownie opiszemy to na prostych przykładach. Tak jak wspomnieliśmy, strategia reklamowa dla małych firm powinna oprzeć się o precyzyjne działania reklamowe (płatne i organiczne) oraz działania lokalne. To nie jest czas na podbijanie Youtube’a płatnymi reklamami wątpliwej jakości lub na walkę w SEO o najbardziej konkurencyjne frazy.

Tak samo działa to jednak w drugą stronę. Będąc dużą firmą z ambicjami nie możesz ograniczać swoich budżetów jedynie do reklamy w wyszukiwarce i skromnego remarketingu. Musisz dbać o utrzymanie pozycji lidera maksymalizując swoją widoczność w wynikach bezpłatnych i rozpoznawalność za pomocą contentu otwierającego lejek sprzedażowy i za pomocą reklam obecnych na wcześniejszych etapach podejmowania decyzji (Youtube, Social Media).

W aspekcie realizacji strategii rola agencji jest jednak znacznie większa. Reklama w internecie rozwija się cały czas i zmienia nie do poznania. Jeszcze kilka lat temu nie znaliśmy reklamy produktowej w Google, która przeistoczyła się w Performance Max. Kilka lat temu Facebook i Instagram rozumieliśmy tylko jako komunikację, własne posty i zbieranie lajków, a dziś to narzędzie reklamowe skutecznie pozyskujące nowych Klientów, nawet bez aktywnego prowadzenia fanpage’a.

Dlatego tak ważna jest rola specjalistów, którzy będą trzymać rękę na pulsie i zawsze będą aktualizować strategię do obecnych realiów. Niezależnie od tego, czy realizują skuteczny marketing małego przedsiębiorstwa, czy ich rolą jest reklama internetowa dużej firmy.

Czy warto zdecydować na outsourcing SEO zarówno w dużym, jak i małym przedsiębiorstwie?

Pozycjonowanie małej firmy w internecie jest procesem trudnym, bo należy w sposób kreatywny, lecz oszczędny stanąć w szranki z bogatszymi konkurentami. Budżet wprost przekłada się na możliwości w zakresie tworzenia treści czy na link building. Dlatego tak ważne jest doradztwo doświadczonej agencji, która zbuduje strategię dopasowaną do możliwości finansowych. Warto odłożyć na pewien czas walkę o najbardziej ogólne słowa kluczowe i skupić się na cyklicznej, regularnej poprawie widoczności opartej o mniej popularne, ale za to lepiej konwertujące, frazy powiązane z podkategoriami i produktami.

SEO dla dużej firmy otwiera zupełnie inne możliwości i wymaga innej strategii. To wtedy pojawia się miejsce na strategię contentową i linki premium od topowych wydawców. Paradoksalnie jednak wybór agencji SEO może okazać się dobry nie tylko ze względu na jakość zrealizowanych prac, ale może wiązać się też z oszczędnością środków finansowych. Specjalistyczne narzędzia SEO kosztują sporo, ale gdy agencja ich koszt rozłoży na setki projektów, to staje się on niezauważalny. Link building stanowi kluczowy wydatek, ale gdy nałoży się na niego hurtowe rabaty dla agencji, to staje się odrobinę tańszy.

Dlatego outsourcing SEO jest tak popularny niezależnie od wielkości budżetu i firmy.

Traffic Trends Sp. z o.o.

NIP 7773174094
e-mail: bok@traffictrends.pl
tel. 888 211 157

Znajdź nas również tu:

Zapisz się na newsletter

Wysyłamy go raz w tygodniu i nie spamujemy!