Bezpłatna konsultacja

Montażyści wideo go nienawidzą - YouTube Video Builder, czyli sposób na stworzenie filmu promocyjnego w 15 minut!

Kategoria: Google Ads

Na pewno każdy właściciel sklepu internetowego wie, jak ważne jest budowanie świadomości marki. Każdy sposób na zwiększanie zasięgu jest dobry, a pojawianie się w wielu kanałach na raz pozwala na docieranie do potencjalnych klientów z różnych strony i podczas różnych czynności - aktywnego wyszukiwania haseł w Google, scrollowania mediów społecznościowych, czy… oglądania filmów w YouTube.

Publikowanie treści w YouTube i korzystanie z kampanii wideo jest świetnym sposobem na budowanie świadomości naszej marki. Przy dobrze dobranej grupie odbiorców takie reklamy mogą mieć ogromny wpływ na poprawę rozpoznawalności, a co za tym idzie - większy ruch na stronie i więcej konwersji. Co jeszcze przemawia na korzyść reklam wideo? Niewątpliwie ich cena. Kampanie w YouTube potrafią dotrzeć do setek tysięcy odbiorców, przy czym koszt za jedno wyświetlenie często jest tańszy niż 1 grosz. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, dlaczego warto publikować treści w YouTube i jak korzystać z kampanii, zapraszamy do lektury artykułu poświęconego tej tematyce - Zostań gwiazdą YouTube'a, czyli jak budować markę przez filmy reklamowe.

Skoro już wiemy, że reklamy w YouTube to praktycznie same korzyści, dlaczego tak niewielu reklamodawców z nich korzysta? Odpowiedź jest prosta: żeby promować film, trzeba nagrać film. Jest to zazwyczaj kosztowne i czasochłonne. Przynajmniej tak było do tej pory - Google, w odpowiedzi na potrzeby swoich reklamodawców, przygotował narzędzie, które pozwala w szybki sposób stworzyć proste wideo reklamowe z logo i zdjęć.

Przedstawiamy YouTube Video Builder

Narzędzie YouTube Video Builder, bo tak nazywa się nowość prosto od Google’a, było zapowiadane już we wrześniu 2019, między innymi podczas CEE Agency Summit w Kijowie. Wersja beta pojawiła się mniej więcej w połowie kwietnia, a żeby móc z niej korzystać, należy wysłać maila z prośbą o dostęp poprzez specjalny formularz. W naszym przypadku weryfikacja trwała około 10 dni, ale uwierzcie nam - warto było czekać!

YouTube Video Builder umożliwia dostęp do kilku szablonów (na tę chwilę jest ich 13), dzięki którym w naprawdę łatwy i ekspresowy sposób można stworzyć film reklamowy, mając do dyspozycji tylko zdjęcia.

98503.png

Szablony różnią się między sobą wyglądem (animacją), jednak część z nich występuje również w kilku wersjach o różnej długości (przede wszystkim 6 i 15-16 sekund). Dzięki temu reklamodawca ma dowolność przy podjęciu decyzji, na który typ reklamy wideo się zdecydować. Każdy szablon ma również tytuł, który zwięźle przedstawia, jaki jest główny cel filmu - są to m.in. Promocja aplikacji, Informowanie o rabacie, Przedstawienie marki. W znaczny sposób ułatwia to wybór pod kątem konkretnego celu przyszłej kampanii.

Warto mieć na uwadze to, że do każdego szablonu potrzebna jest inna liczba zasobów; różnią się również wymiary grafik, z których będzie korzystać narzędzie. O tym, jakie zasoby wykorzystuje dany layout zostajemy poinformowani w momencie wyboru, natomiast konkretne rozmiary poznamy dopiero podczas tworzenia reklamy. Z tego powodu warto zapoznać się z podglądem poszczególnych szablonów zanim zaczniemy przygotowywać grafiki pod reklamę.

kEMa3.png

Zdecydowałeś się już na jeden szablon? Czas na przygotowanie filmu!

Tworzenie video? To dziecinnie proste!

Kiedy wybierzesz już szablon, w następnym oknie zostaniesz przeniesiony do edytora wideo - to tutaj dodajesz zdjęcia, logo, wybierasz główny kolor i napisy. Na dole strony przedstawiona jest oś czasu z planszami informującymi o tym, w którym miejscu pojawi się wprowadzony przez Ciebie element filmu. Co ciekawe, przy dłuższych szablonach zaznaczone jest też miejsce, w którym miejscu oglądający będzie mógł pominąć reklamę:

mgF0F.png

tOzZm.png

Tworzenie samego filmu jest dziecinnie proste i intuicyjne. Jasne są informacje, jaki rozmiar grafik jest zalecany dla danego filmu i jaki jest limit znaków dla treści. Warto zadbać o to, żeby logo i zdjęcia spełniały wymagania - w przeciwnym wypadku mogą być one nieczytelne i wyglądać nieestetycznie:

AbiWL.png

Ur0CB.png

Na samym końcu mamy do wyboru font i gotową muzykę. Od razu zaznaczamy, że ten pierwszy zależy od szablonu i nie ma zbyt dużego wyboru. Jeśli chodzi o muzykę - dostępnych jest około 30 utworów i są one podzielone ze względu na charakter; muzyka nie różni się pomiędzy szablonami.

bDUlM.png

I już? Tak, to wszystko.

Następnie nasz film zostanie wygenerowany (może to potrwać do kilku minut) i zobaczymy jego podgląd. Jeśli coś będzie nie tak - oczywiście mamy możliwość cofnięcia się do trybu edycji.

Kiedy uda nam się stworzyć wymarzone wideo, możemy opublikować je na wybranym kanale YouTube (jeśli nasz e-mail ma dostęp do kilku kanałów). Film zostanie dodany jako niepubliczny, więc tytuł, opis, tagi i wszystkie inne elementy możemy zmienić z poziomu YouTube Studio, nie martwiąc się, że nasz film będzie się już wcześniej wyświetlał.

Podsumowując, narzędzie w aktualnej wersji oceniamy na 5-. Krótki czas, w jakim można stworzyć proste wideo, a także intuicyjność całego interfejsu działa jak najbardziej na korzyść. Obecnie największym minusem jest naszym zdaniem ograniczony wybór fontów, ale może w kolejnych wersjach narzędzia ten element zostanie rozbudowany.

Specjalnie dla Was stworzyliśmy dwa filmy za pomocą tego narzędzia, żebyście mogli zobaczyć, jakie efekty można uzyskać poświęcając naprawdę niewiele czasu:

  • 15-sekundowy film promujący dostęp do materiałów z Traffic Day 2019

  • 15-sekundowy film promujący Convibox - narzędzie służące do zwiększania sprzedaży w sklepie

Co dalej?

Opublikowany film możesz wykorzystać jako reklamę w kampanii video. Pamiętaj, że musi być on publiczny, żebyś mógł użyć go jako reklamy.

YouTube Video Builder pozwala przede wszystkim na stworzenie filmu reklamowego osobom, które nie są w stanie nagrać wideo od podstaw. Chociaż dodanie grafik i logo w odpowiednich rozmiarach to pestka, należy mieć na uwadze, że dopiero ich umiejętne wykorzystanie (wybranie odpowiedniego szablonu, dodanie grafik w odpowiedniej kolejności, stworzenie chwytliwych treści, itd.) będzie gwarancją sukcesu.

Nie wiesz jak się do tego zabrać? Nie masz jeszcze dostępu do YouTube Video Builder? Zgłoś się do nas - w oparciu o Twoje materiały reklamowe przygotujemy film, a następnie skonfigurujemy dla Ciebie skuteczną kampanię wideo!

Traffic Trends Sp. z o.o.

NIP 7773174094
e-mail: bok@traffictrends.pl
tel. 888 211 157

Znajdź nas również tu:

Zapisz się na newsletter

Wysyłamy go raz w tygodniu i nie spamujemy!