Blog Traffic Trends
najpopularniejsze błędy w remarketingu

Najpoważniejsze błędy w działaniach PPC: #9 Błędy w remarketingu

Remarketing jest narzędziem pozwalającym dotrzeć z reklamą do osób, które odwiedziły Twoją witrynę lub skorzystały z aplikacji. Ta forma reklamy daje nam m.in. możliwość sfinalizowania transakcji bądź przedstawienia nowej oferty swoim klientom.

Mamy różne opcje remarketingu: remarketing standardowy i dynamiczny w sieci reklamowej, remarketing w sieci wyszukiwania, w aplikacjach mobilnych oraz remarketing wideo. W poprzednim wpisie tego cyklu rozłożyliśmy na czynniki pierwsze remarketing w sieci wyszukiwaniaRLSA, który mimo swojego ogromnego potencjału jest rzadko wykorzystywany. Dużą popularnością za to cieszy się remarketing standardowy, który umożliwia wyświetlanie banerów w sieci reklamowej bądź aplikacji użytkownikom, którzy odwiedzili naszą stronę internetową. Niestety, w tej formie remarketingu, popełnianych jest najwięcej błędów. Sprawdźmy je:

 1. Kierowanie na listę wszystkich użytkowników
  Przygotowanie tylko jednej domyślnej listy odbiorców, zawierającej wszystkich użytkowników witryny jest bardzo często spotykaną praktyką. W wyniku takich działań możliwa jest sytuacja, w której np. reklama danego produktu będzie się wyświetlała użytkownikowi, który dopiero co ten produkt kupił.Segmentacji użytkowników możesz dokonać na 2 sposoby:
 • Tworząc listy z poziomu Google AdWords w oparciu o reguły (np. użytkownicy, którzy odwiedzili konkretną stronę bądź kategorię), oczywiście przy założeniu, że w witrynie jest już aktywny kod remarketingu;
 • Tworząc listy remarketingowe w Google Analytics. Możesz wybrać spośród gotowych definicji grup, jak np. nowi czy powracający użytkownicy lub utworzyć własne, bardziej zaawansowane definicje w oparciu o różne zachowania użytkowników w witrynie. Ta opcja jest dostępna w tylko przypadku połączenia konta AdWords z Google Analytics.

lista remarketingowa

Warto pamiętać, że oprócz kierowania, remarketing daje nam możliwość wykluczania pewnych grup odbiorców, w szczególności użytkowników, którzy dokonali zakupu.

Mając zatem możliwość segmentacji użytkowników oraz ich wykluczania możesz uzyskać naprawdę różnorodne grupy odbiorców. Niestety nie podamy Tobie uniwersalnego zestawu list remarketingowych, jakie powinieneś utworzyć na swoim koncie AdWords czy Google Analytics, ponieważ będą się one różnić w zależności od specyfiki branży i celów danej firmy.

 1. Wyświetlanie tych samych reklam wszystkim użytkownikom
  Gdy już pogrupujesz odpowiednio użytkowników witryny, nie wyświetlaj im tych samych reklam. Użytkownikowi, który kupił buty do biegania, zaprezentuj np. spodnie do biegania. Z kolei w reklamach kierowanych na odbiorców porzucających koszyk, zastosuj taki przekaz, który zachęci ich do sfinalizowania transakcji. Może to być rabat, darmowa wysyłka lub po prostu przypomnienie o niedokończonym zakupie. Pamiętaj, że wygląd bannerów jest również bardzo ważny. Używaj tekstów, obrazów i schematów kolorów podobnych do tych użytych na stronie internetowej i kojarzących się z Twoją ofertą. Pamiętaj, aby argumenty graficzne były ze sobą spójne. Nieestetyczne banery mogą tylko odstraszyć.
 1. Niedostosowana żywotność listy do specyfiki branży
  Kolejnym błędem jest stosowanie domyślnej żywotności listy remarketingowej, tj. 30 dni. Okres członkostwa na liście oznacza, przez jaką liczbę dni reklamy będą mogły się wyświetlać użytkownikom z tej listy. Podobnie jak w punkcie poprzednim, okres członkostwa trzeba dostosować do specyfiki branży.
  Np. podjęcie decyzji o zakupie elektroniki zajmie nam na pewno więcej czasu niż zakup butów czy odzieży. Istotnym czynnikiem jest również sezonowość niektórych branż. Na przykład oferując usługi wulkanizacyjne, przy odpowiednio zdefiniowanym okresie członkostwa, będziesz mógł wyświetlać reklamy wymiany opon zimowych na letnie tym użytkownikom, którzy byli zainteresowani wymianą opon przed zimą.W ustaleniu okresu członkostwa pomocny może być również raport Google Analytics – Czas do zakupu. A jeśli nadal nie wiesz jaki czas będzie optymalny, eksperymentuj!
 1. Brak ograniczenia wyświetleń na użytkownika
  W konfiguracji kampanii w sieci reklamowej mamy możliwość ustawienia ograniczenia liczby wyświetleń reklam tej samej osobie (tzw. capping).

Google Adwords konfiguracji kampanii

Warto korzystać z tej opcji, ponieważ zbyt agresywne “bombardowanie” tą samą reklamą sprawi, że w końcu zostanie ona zignorowana. W ten sposób uzyskamy odwrotny efekt.

Podsumowując, zapamiętaj – aby uzyskać jak najlepszy efekt remarketingu musisz dostosować jego ustawienia do specyfiki swojej branży. Listy odbiorców i okresy członkostwa, a także kreacje muszą się ze sobą zgadzać według przyjętej z góry strategii. Jeśli nie wiesz jak ustawić kampanie remarketingowe zapraszamy do kontaktu z nami. Nasi specjaliści od reklamy doradzą i pomogą usprawnić Twoją kampanię remarketingową.

Karolina Morawiak

Manager SEO w Traffic Trends od 2012. Setki audytów, tysiące optymalizacji i zdobytych linków pozwoliły jej zbudować skuteczny i zgrany zespół specjalistów. Prywatnie miłośniczka górskich wędrówek oraz literatury faktu.

ZROBIMY COŚ RAZEM?


Napisz do nas, a przedstawimy szczegóły współpracy