Bezpłatna konsultacja

Najpoważniejsze błędy w działaniach SEO: #4 Duplikaty treści

Kategoria: Pozycjonowanie

Zastanawiasz się dlaczego Twoja strona nie jest w top 10 stron w wyszukiwarce Google? Przyczyn może być kilka, jedną z nich są duplikaty treści, do których Google nie jest przyjaźnie nastawiony. Google odrzuca treści, które są powielane, oczywiście nie zawsze błąd leży po stronie właściciela strony, teksty mogły zostać skopiowane i umieszczone na innych stronach internetowych.

Duplikat treści powstaje w momencie, w którym Twoja treść pojawia się w różnych miejscach w internecie. Dla ułatwienia możemy założyć, że każda treść znajdująca się pod więcej niż jednym adresem URL jest zduplikowana i dotyczy to zarówno adresów w naszej domenie jak i w domenach zewnętrznych.

Duplikaty treści psują pozycjonowanie Twojej strony, ponieważ Google nie wie, którą z nich polecić swoim użytkownikom na ich konkretne zapytanie. W takiej sytuacji Google musi samo określić, który tekst jest oryginalny i najbardziej wskazany dla danego zapytania. Doprowadza to do sytuacji, w której Twoja strona może nie być wyświetlana w podstawowych wynikach wyszukiwania na frazy związane z Twoim tekstem.

duplicate-content.jpg

Powyższy komunikat otrzymamy, gdy Google znajdzie podobne treści, ale uzna je za kopie.

Przeczytaj nasz case study dotyczący duplikacji treści: Duplikaty wewnętrzne, a pozycjonowanie sklepu.

W przypadku pojawienia się duplikatów zewnętrznych Twoich tekstów, pozostają Ci klasyczne metody walki, takie jak żądania kierowane do administratorów stron o usunięcie “zabranych” z Twojej strony artykułów czy opisów. W przypadku pojawienia się duplikatów wewnętrznych wszystko zależy od Ciebie. Masz do dyspozycji kilka narzędzi, które mogą pomóc wskazać wyszukiwarce miejsca, w którym znajduje się treść, którą chcesz promować.

Przekierowanie 301

W sytuacji, w której z jakiś powodów zmianie uległ docelowy adres URL konkretnej podstrony w Twoim serwisie, najlepiej zastosować przekierowanie 301. Zmiana adresu URL może być związana np. ze zmianą struktury menu lub edycją tytułu konkretnego artykułu. W tym przypadku musisz wskazać robotom wyszukiwarki oraz pozostałym użytkownikom, że stary adres jest już nieaktualny i został na stałe przeniesiony pod inny URL. Trzeba tutaj pamiętać, że musi to być właśnie przekierowanie 301, a nie np. 302, które informuje jedynie o tymczasowym przeniesieniu treści pod inny adres.

Pamiętaj - adresy www.twojastrona.pl oraz twojastrona.pl bez przekierowania 301 to dla wyszukiwarki Google dwie różne strony, które są swoimi pełnymi duplikatami. Przeczytaj na ten temat więcej w poprzednim wpisie Strona dostępna pod różnymi adresami.

Linki kanoniczne

Działanie linków kanonicznych jest podobne w działaniu do przekierowania 301, jednakże w wielu przypadkach jest znacznie łatwiejsze w szybkim wprowadzeniu. Tak zwane canonicale informują roboty wyszukiwarki, która z treści jest tą najważniejszą, a które z nich są jedynie jej kopiami. Ich zastosowanie jest bardzo proste i polega na umieszczeniu w sekcji head danej podstrony informacji o tym, która strona z identyczną treścią jest właściwą do indeksowania.

<link rel=”canonical” href=”http://strona.pl/oryginalna-podstrona” />

Zastosowanie meta robots

Szybkim sposobem na pozbycie się wewnętrznych duplikatów treści jest zastosowanie tagu meta robots:

<meta name="robots" content="noindex, follow" />

W ten sposób poinformujemy roboty wyszukiwarki, że konkretna podstrona ze zduplikowaną treścią nie ma być indeksowana w wynikach wyszukiwania.

Parametry URL w Google Search Console

Z pomocą w walce z wewnętrznymi duplikatami przychodzi także samo Google, które świadome tego problemu przekazuje w ręce użytkowników opcję ustawienie parametrów URL w narzędziu Google Search Console. Dzięki niemu możesz określić jak dany parametr wpływa na prezentowaną na stronie treść oraz poinformować wyszukiwarkę jak treść mają traktować roboty.

duplicate-content-parametry-w-adresach.jpg

Podczas walki z duplikatami wewnętrznymi zachowaj czujność - blokuj, przekierowuj i kanonizuj tylko te URLe i parametry, co do działania, których nie masz żadnych wątpliwości. Zła implementacja tych elementów może spowodować bardzo duże straty w widoczności Twojej strony w wyszukiwarce.

Zachęcamy do kontaktu z nami jeśli macie problem z duplikatami treści. Nasi specjaliści rozwiążą problem, tak by Twoja strona wróciła do top 10 w wyszukiwarce Google.

Pozostałe artykuły z serii znajdziecie poniżej:

Najpoważniejsze błędy w działaniach SEO: #1 Brak weryfikacji w Google Search Console

Najpoważniejsze błędy w działaniach SEO: #2 Puste lub źle uzupełnione meta tagi

Najpoważniejsze błędy w działaniach SEO: #3 Strona dostępna pod różnymi adresami

Najpoważniejsze błędy w działaniach SEO: #5 Niepoprawne używanie nagłówków h1, h2 itd. w witrynie

Najpoważniejsze błędy w działaniach SEO: #6 Brak optymalizacji grafiki

Najpoważniejsze błędy w działaniach SEO: #7 Najczęstsze błędy w linkowaniu wewnętrznym

Najpoważniejsze błędy w działaniach SEO: #8 Ukryte lub spamerskie elementy na stronie

Najpoważniejsze błędy w działaniach SEO: #9 Strona nieprzystosowana do urządzeń przenośnych

Najpoważniejsze błędy w działaniach SEO: #10 Wolne działanie witryny a widoczność w wynikach wyszukiwania

Traffic Trends Sp. z o.o.

NIP 7773174094
e-mail: bok@traffictrends.pl
tel. 888 211 157

Znajdź nas również tu:

Zapisz się na newsletter

Wysyłamy go raz w tygodniu i nie spamujemy!