Najpoważniejsze błędy w działaniach SEO: #6 Brak optymalizacji grafiki

SEO

Uwaga na nie zoptymalizowane obrazy!

Często pomijany element, który jednak może nam przynieść sporo ruchu organicznego z wyszukiwarki – mowa tutaj o plikach graficznych. Zazwyczaj dodając takowe na naszej stronie traktujemy je jedynie jako urozmaicenie, zapominając o niewykorzystanym potencjale. Jak temu zaradzić?

Temat optymalizacji grafiki podzielimy na dwie części: Pierwsza z nich będzie dotyczyła optymalizacji w ujęciu „wagowym”, druga natomiast optymalizacji pod kątem wyszukiwarek.

Przez bardzo długi czas Google był wyszukiwarką tekstową i kwestie wizualne stron były na drugim planie. Dlatego też większą wagę przykładaliśmy do wartościowych treści na stronie, odpowiednim nagłówkom i strukturze linków, pozostawiając pliki graficzne samopas.

1. Optymalizacja rozmiarów plików graficznych – kompresja

Do niedawna także nie przejmowaliśmy się zbytnio rozmiarem tych plików, jednak odkąd szybkość wczytywania strony ma coraz większe znaczenie rankingowe, a narzędzie PageSpeed Insights zaczęło wskazywać punkt Zoptymalizuj obrazy (w wielu sytuacjach na czerwono – Rozwiązanie tego problemu może mieć duży wpływ na szybkość wyświetlania strony.), zaczęliśmy myśleć o kompresji.

kompresja zdjęć

Algorytmy przetwarzania obrazów są coraz lepsze, a kompresja bezstratna pozwala nam na znaczne zmniejszenie wagi pliku przy niezauważalnej stracie jakości. Przykładowo, weźmy na tapet zdjęcie z darmowego stocka:

zdjęcie stock

 

Waga przed kompresją: 2,30 MB (przy rozdzielczości 4195×2796) – w porównaniu do stron, które „ważą” ~5 MB – jest to całkiem sporo.

Poniżej porównanie obrazów po kompresji przy wykorzystaniu narzędzia Optimzilla:

 

kompresja

 

Rozmiar po skompresowaniu – 514 KB (wciąż całkiem sporo), przy praktycznie niezauważalnej stracie jakości. Oczywiście nie jest to sytuacja ekstremalna, ponieważ spotykaliśmy się z plikami graficznymi o rozmiarach przekraczających 5 MB (towarzyszyło to często wynikowi 0/100 w PageSpeed Insights), jednak jak widać optymalizacja przy zachowaniu 75% jakości może już znacząco wpłynąć na rozmiar danego zdjęcia, przy trudnym do zauważenia uszczerbku na jakości. Warto monitorować te własności i regularnie sprawdzać, czy i jaki mają one wpływ na czas wczytywania naszej strony. Ten aspekt ma znaczenie nie tylko dla robotów wyszukiwarek, ale również dla użytkowników, którzy czekając dłuższy czas mogą zwyczajnie zrezygnować z przeglądania naszej strony.

 

2. Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek

Kolejne elementy często pomijane, czyli: nazwa pliku, jego tytuł oraz atrybut alt.

Zazwyczaj wszystko wygląda podobnie: pobieramy zdjęcie z Internetu (11325406_7796691088_n_39272.jpg), robimy zrzut ekranu (Zrzut-ekranu-2016-02-20-10:29:36.png), lub wykorzystujemy zrobione samodzielnie (DSC_5240.jpg), wstawiamy na stronę i na tym poprzestajemy. Wygląda to wtedy następująco:

<img src=„/folder/11325406_7796691088_n_39272.jpg” />

Wiedząc, że algorytmy i roboty Google mają problemy z odczytywaniem zdjęć (choć w ostatnim czasie bardzo się to poprawiło), powyżej mamy przykład niewykorzystanego potencjału. Dodając kilka elementów możemy dodatkowo nasycić naszą stronę konkretnym słowem kluczowym, wspomóc odczytywanie zdjęć przez roboty wyszukiwarek, czy dać pogląd użytkownikom, którzy mają wyłączoną/zablokowaną obsługę obrazków.

W przypadku, gdy plik graficzny pełni rolę odnośnika, tracisz również możliwość dodania tekstu kotwicy, który w takim wypadku pełni atrybut alt. Kolejny ważny aspekt to także możliwość pojawienia się naszych dobrze opisanych grafik w wynikach Google Grafika, co może być źródłem wartościowego ruchu. Jak zatem zrobić to dobrze?

 1. Nazwa pliku: powinna opisywać zawartość danego obrazka, gdyż Google zwraca uwagę na słowa zawarte w tym elemencie. Nazwy takie jak przykladowe.jpg lub 123456789.jpg niewiele mówią robotom wyszukiwarek. W nazewnictwie plików warto stosować małe litery, natomiast do rozdzielania obrazów wykorzystywać „-”.

 2. Atrybut alt: tak jak nazwa pliku, powinien on opisywać daną grafikę, jednak w tym przypadku nie musisz stosować jakichkolwiek znaków do rozdzielenia wyrazów. Warto dobrze opisywać zdjęcia, jednak nie należy spamować tego atrybutu, ponieważ może zostać to negatywnie odebrane. Podczas tworzenia go, warto również mieć na uwadze programy czytające strony dla osób niewidzących lub niedowidzących, dzięki czemu będą one poprawnie zinterpretowane. Jak zostało zaznaczone powyżej, w przypadku gdy obrazek pełni rolę odnośnika, atrybut alt jest traktowany również jako tekst kotwicy (anchor text).

 3. Tytuł (title): jest to element, który pokaże się po najechaniu na daną grafikę (tzw. dymki), służący do wyświetlania tekstu pomocniczego. Tak jak w przypadku atrybutu alt treść nie musi posiadać znaków rozdzielających słowa; powinna być logiczną treścią, która może okazać się pomocna dla użytkowników.

 4. Umieszczenie w mapie witryny: przesłanie dodatkowych informacji o dodanych przez nas plikach graficznych w sitemapie może korzystnie wpłynąć na ich lepsze indeksowanie, a co za tym idzie – szybsze pojawienie się w graficznych wynikach wyszukiwania. Warto tutaj zapoznać się z informacjami dotyczącymi przygotowywania mapy witryny na stronie pomocy Google, a szczególnie znacznikom odpowiedzialnym za oznaczanie zdjęć:

  <image:image>
  <image:loc>http://domena.pl/nazwa-pliku-graficznego.jpg</image:loc>
  <image:caption>Opis przesyłanej grafiki</image:caption>
  <
  /image:image>

W przypadku optymalizacji zdjęć pod kątem powyższych czterech elementów warto mieć na uwadze, że nie są to kolejne miejsca na tzw. keyword stuffing, czyli nienaturalne umieszczanie słów kluczowych po przecinku. Stosowanie takich działań może zaszkodzić naszym dotychczasowym działaniom, więc w tym przypadku należy mieć na uwadze przede wszystkim naturalność.

Skoro wiesz już jak powinno to wyglądać w teorii, zobacz porównanie początkowo umieszczonej grafiki:

<img src=„/folder/11325406_7796691088_n_39272.jpg” />

z poprawnie zoptymalizowaną:

<img src=„/folder/nazwa-pliku-graficznego.jpg” alt=„tekst alternatywny” title=„tytuł pomocniczny” />

Zanim dodamy zdjęcie na naszą stronę internetową, warto zastanowić się jaki nadać tytuł oraz zmniejszyć wagę zdjęcia, co polepszy funkcjonowanie strony. Jeśli jednak nie wiesz jak do tej pory wyglądały wstawiane przez Ciebie grafiki polecamy skorzystanie z darmowego audytu SEO lub z konsultacji z naszymi specjalistami. Pomogą w optymalizacji grafik, a także całej strony internetowej.


[mks_button size=”large” title=”Dowiedz się więcej: audyt sklepu internetowego” style=”squared” url=”https://traffictrends.pl/audyt-seo-dla-sklepow/” target=”_self” bg_color=”#4c345b” txt_color=”#fff;” icon=”” icon_type=”” nofollow=”0″]

Dodaj komentarz

Damian Hliwa

Damian Hliwa

Od 2014 roku dzielnie próbuje sprostać wyzwaniom rzucanym przez Traffic Trends. Ekspert ds. projektów SEO , a po godzinach trener kolarstwa i instruktor indoor cyclingu.

Wyszukiwarka

Popularne wpisy

Jak prowadzić fan page na Facebooku?

Top 10 trendów w e-commerce na rok 2014 – co nas czeka?

AKTUALIZACJA: Sklep na fan page’u i produkty w postach – odrodzenie F-Commerce czy pułapka?

9 nowych kanałów social media dla Twojej firmy w ofercie!

Rekomendacje

Z firmą Traffic Trends współpracujemy w zakresie kompleksowej obsługi marketingowej naszego sklepu internetowego UlubionaBielizna.pl.

Jesteśmy zadowoleni ze współpracy, komunikacji i świadczonych usług. Polecamy firmę Traffic Trends jako rzetelnego, uczciwego i doświadczonego partnera w zakresie pozycjonowania stron, obsługi social media oraz innych usług marketingowych.

Małgorzata Gromadowska

Traffic Trends podchodzi do swojej pracy z wielką dbałością.

Dostaliśmy wiele wytycznych SEO odnośnie naszego sklepu, obserwujemy także, że firma prowadzi szerokie akcje odnośnie SEM, a wszystko to przekłada się na stały wzrost odsłon naszego sklepu.

Jakub Peter - MamaPlus.pl

Celem podjęcia współpracy z Traffic Trends było odświeżenie charakteru profilu firmy na Facebooku i cel ten został osiągnięty!

W związku z tym zdecydowanie polecam tę firme jako partnera, który dba o interes klienta.

dr Janusz Kozłowski - InterVista Sp. z o.o.

Współpraca z Traffic Trends opiera się na bardzo ważnych dla mnie elementach.

Konkretny i prosty sposób komunikacji oraz szybkie i efektywne działanie. W całym natłoku obowiązków czasami nasze wspólne działania trzeba ograniczyć do minimum i to bardzo ważne, kiedy kontakt jest rzeczowy i sprawny.

Przemysław Szewczyk - Sport Team

Traffic Trends to rzetelna firma, która znacząco zwiększyła ruch na naszej stronie.

Zespół Traffic Trends jest zaangażowany i kompetentny. Szczerze polecamy współpracę z nimi.

Jakub Milewski - Frisco

Traffic Trends to firma godna zaufania, fachowo i rzetelnie wykonująca zlecone im prace.

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z firmą. Szczerze rekomendujemy sklepom internetowym współpracę z Traffic Trends.

Paweł Fornalski - IAI S.A.

Pozycjonowaniem i reklamą w google możesz zająć się sam, tylko po co?

Zleć to profesjonalistom, a swoje siły poświęć na to, na czym się znasz najlepiej - w naszym przypadku na sprzedaży. Dzięki Traffic Trends jesteśmy w czołówce na kluczowe dla nas frazy, zaś reklama w Google w końcu przynosi zysk. Polecamy z czystym sumieniem!

Michał Bola - DomowyStomatolog.pl

Z największą przyjemnością mogę polecić usługi firmy Traffic Trends.

Zatrudnieni tam wykwalifikowani specjaliści fachowo pozycjonowali prowadzony przez moją firmę sklep internetowy oraz administrowali kampanię adWords. Mogłem liczyć również na kompleksowe doradztwo.

Marcin Bator - Bator Retail

Firmę Traffic Trends charakteryzuje profesjonalizm, doskonały kontakt z Klientem oraz wysoka skuteczność realizowanych kampanii.

Rzetelne podejście do Klienta oraz troska o realizację ich celów powodują, iż współpraca z Traffic Trends jest zorientowana strategicznie i długoterminowo. Zdecydowanie polecam wszystkim potencjalnym Klientom!

Paweł Tomkiewicz - Skorzana.com, ButyRaj.pl

Jesteśmy zadowoleni z jakości świadczonych przez Traffic Trends usług.

Dzięki pozycjonowaniu jesteśmy bardziej widoczni dla potencjalnych klientów, co oczywiście przekłada się na liczbę zamówień. Indywidualne podejście do klienta, fachowa pomoc i obsługa to cechy wyróżniające Traffic Trends na tle konkurencji.

Marek Zegadło - StółPlusKrzesła.pl

Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów oraz zaangażowania w pozycjonowanie naszego sklepu.

Współpraca jest nie tylko satysfakcjonująca, ale w pełni przejrzysta – żadne pytanie nie pozostaje bez odpowiedzi, a bezproblemowy i szybki kontakt ułatwia wdrażanie nowych pomysłów. Efekty współpracy są zgodne z naszymi oczekiwaniami i bez wątpliwości możemy polecić ją innym.

Katarzyna Zbrojkiewicz - DanHen

Początkowo obawiałam się powierzyć fan page agencji, jednak ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę!

Traffic Trends z łatwością odnalazł się w niszowej tematyce mojego sklepu i profesjonalnie zajął się kompleksową komunikacją i moderacją treści na sklepowym profilu na Facebooku. Jeśli nie masz czasu na prowadzenie firmowego fan pagea, nie wahaj się i zleć to specjalistom.

Magdalena Liberda - FrancuskaWeranda.pl

Traffic Trends to bardzo rzetelna firma, która zdecydowanie stawia na zadowolenie swoich klientów.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z usług firmy i zaangażowania, jakie wkładają w swoją pracę.

Michał Rak - Konesso.pl

Traffic Trends to solidna firma, która znacznie poprawiła jakość odwiedzin mojego sklepu oraz zwiększyła konwersję.

Kontakt z firmą jest wyśmienity. Dominującą cechą Traffic Trends jest wysoka dbałość o szczegóły. Polecam!

Adam Lizuraj - Obuwie-Lizuraj.pl

Współpraca z firmą Traffic Trends zaowocowała wzrostem sprzedaży naszych produktów.

Kreatywne rozwiązania, starannie dobrane narzędzia reklamowe oraz indywidualne podejście sprawiło, że jesteśmy obecnie wiodącym sklepem z militariami w Polsce. Efektywne pozycjonowanie to też rezultat jasnej i rzeczowej komunikacji. Serdecznie dziękujemy za profesjonalna obsługę na najwyższym poziomie.

Tomasz Grzybowski - Milworld.pl

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z firmą Traffic Trends.

Dzięki TT zwiększyła się nam znacząco sprzedaż na stronie. Polecamy tą firmę jako rzetelnego partnera, który dba o interesy swojego klienta.

Małgorzata Budzyńska - Partybudziki.pl

Od samego początku naszej współpracy z Traffic Trends jesteśmy zadowoleni ze świadczonych nam usług.

Firma wykazuje się rzetelnością i kompetencją w swojej branży, a co najważniejsze, rezultaty widać nie tylko w statystykach, ale również w faktycznej sprzedaży. Serdecznie polecam wszystkim, którzy cenią sobie profesjonalizm oraz liczą na długoletnie i owocne partnerstwo.

Tomasz Morawski - Buff

Profesjonaliści pod każdym względem.

Rzetelna obsługa klienta, ogromne zaangażowanie i bardzo szeroka oferta. Przez pierwsze miesiące naszej współpracy odczuliśmy ogromny wzrost zainteresowania naszą firmą. Szczerze polecamy!

Dawid Wolniak - Audiotop

Współpracujemy z firmą Traffic Trends już od ponad dwóch lat.

W naszych kontaktach szczególnie cenimy sprawną komunikacje i rzetelne podejście do powierzonych zadań. Jeśli szukają Państwo profesjonalnej ​i​ godnej zaufania agencji zajmującej się pozycjonowaniem polecamy Traf​fic​ Trends.

​Marek Herbert - Grupa Dezigno

Z firmą Traffic Trends współpracujemy od początku 2012 roku.

Szczerze polecamy współpracę w zakresie pozycjonowania. Wysoki poziom przygotowania merytorycznego, szybkie reakcje na zmiany wprowadzane przez Googlea, a także błyskawiczny i pomocny kontakt to rzeczy, które gwarantują nam udaną współpracę.

Dorota Majcher - Vubu.pl

Z firmą Traffic Trends współpracujemy od 2013 roku.

Jest to godny polecenia partner, doskonale zorientowany w specyficznym rynku usług pozycjonowania. Dzięki nim trafiamy do większej liczby potencjalnych odbiorców naszych usług.

Jakub Bandosz - Majorbroker.pl

Doświadczeń z reklamą w internecie mamy wiele

ale na pewno profesjonalne podejście do prowadzonych działań, to cecha, która na plus wyróżnia zespół Traffic Trends!

Andrzej Wasilewski - Riff

Chcę szczerze polecić usługi firmy Trafic Trends, nie tylko w zakresie pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych

ale również prowadzenia kampanii Adwords oraz wsparcia w obszarze copywritingu. Współpraca zaowocowała znaczną poprawą realizacji celów biznesowych sklepu internetowego eLadex, jak również pozwoliła przekonać Zarząd do zwiększenia inwestycji w kanał sprzedaży on-line.

Szymon Mydlarz - eLadex.pl

Firma Traffic Trends jest firmą godną polecenia.

Powierzone zadania wykonuje sumiennie, należycie i doskonale rozumie nasze potrzeby. Równie dobrze rozumie rynek i pomaga wcielać w życie nasze nowe pomysły.

Paweł Puszczyński - BBHome

Traffic Trends to najlepszy wybór, jakiego mogłem dokonać.

Podchodzą do pracy rzetelnie i są skuteczni w tym, co robią. Współpraca przebiega bardzo miło i bezproblemowo. Z czystym sumieniem mogę polecić innym!

Mirosław Mizioł - Oct-opus.net

Mój sklep oferuje bardzo niszowy produkt, który poszukiwany jest przez niewielką grupę odbiorców.

Nikt nie potrafił mi pomóc, tak, aby można było skutecznie i za rozsądną cenę pozycjonować sklep.
Wszystko się zmieniło, gdy poznałem ludzi z Traffic Trends. Dostrzegli i zrozumieli specyfikę mojego biznesu. Kreatywnie i co najważniejsze skutecznie rozwiązali mój problem.

Dominik Sewina - BMC

Wzorowa współpraca na każdym etapie

znakomita skuteczność w pozycjonowaniu frazy, z którą poprzednicy nie mogli sobie poradzić, wzrost pozycji strony w Google, uzyskane efekty w pełni zgodne z zapewnieniem Usługodawcy - z pełną odpowiedzialnością polecamy firmę Traffic Trends!

Artur Sadowski - mcklein.pl

Współpraca z firmą Traffic Trends prowadzona od 2013 roku

ma za zadanie jak najszersze wypromowanie oferty firmy w mediach internetowych. Wybierając firmę Traffic Trends na partnera biznesowego w pełni zaufałem doświadczeniu i kompetencji.

Andrzej Pozorski - Pozorski Trade

Polecamy firmę Traffic Trends!

Są specjalistami z branży SEO i współpraca z nimi przebiega bez zarzutów. Dzięki działaniom Traffic Trends nasze sklepy internetowe zajmują czołowe pozycje w wyszukiwarkach.

Andrzej Król - TopRacingShop.pl

Najwyższa jakość obsługi, doskonałe podejście do klienta oraz błyskawiczny kontakt

to właśnie te elementy sprawiły, że nasza współpraca trwa nieprzerwanie od kilku lat. Dzięki konkretnym rozwiązaniom, fachowej wiedzy oraz nowatorskim pomysłom Traffic Trends jest idealnym partnerem w e-biznesie.

Kacper Piątkowski - Agencja Reklamowa BrandyBrand

Współpraca z Traffic Trends okazała się świetną decyzją.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z bardzo szybkich efektów pozycjonowania. Olbrzymim plusem jest sympatyczna obsługa, która bezproblemowo rozwiązuje każdy napotkany problem i wdraża nasze pomysły.

Maciej Świętochowski - Eleganckimężczyzna.pl

W mojej branży liczy się pewność i zaufanie!

Ponieważ umiejętność dowodzenia to szybkość w podejmowaniu decyzji, lubię partnerów, na których w tej kwestii mogę polegać stuprocentowo!

Łukasz Wójciak - Brooklyn Band

Dość długo pracowali na nasze zaufanie

ale ostatecznie pokazali, że wiedzą, co robią. Traffic Trends to profesjonalny, godny zaufania partner w biznesie. Polecam!

Adrian Wojtkowiak - eFiltry.pl

Chcemy wyrazić swoje zadowolenie z wysokiej jakości usług świadczonych przez firmę Traffic Trends.

Poziom obsługi od strony handlowej oraz technicznej jest bez zastrzeżeń i zawsze terminowy. Profesjonalizm oraz rzetelność kadry pracowniczej powalają ocenić Traffic Trends jako kompetentnego partnera biznesowego, elastycznie i profesjonalnie podchodzącego do każdego zlecenia.

Elżbieta Dobieżyn - De-Tech.pl

Z przyjemnością rekomenduję traffictrends

które z dużą PR-ową sprawnością i lekkością formy obsługuje mój fanpage na facebooku. Jeśli, ktoś szuka kreatywnej i dynamicznej ekipy dbającej o wizerunek, to warto sprawdzić Traffic Trends!

Sylwia Majdan - sylwiamajdan.com

Traffic Trends to rzetelna firma, która od lat świadczy dla nas usługi z zakresu pozycjonowania sklepu internetowego.

Współpraca od samego początku układa się bez najmniejszych zastrzeżeń, na każde nasze zapytanie otrzymujemy rzeczową odpowiedź, wszystkie wymuszane przez Google i innych gigantów zmiany oraz poprawki są błyskawicznie nanoszone, a nasz sklep zajmuje wysokie pozycje w wyszukiwarkach.

Maciej Dankowski - Milionczesci.pl

Traffic Trends wzorowo zajął się budowaniem naszej marki w mediach społecznościowych

idealnie wykorzystał bieżące wydarzenia w celu budowania marki w sieci oraz dobrze komunikował się z naszymi potencjalnymi klientami.

Artur Łuszczek

zobacz następną

Dołącz do grona zadowolonych klientów!