Bezpłatna konsultacja

Najpoważniejsze błędy w działaniach SEO: #9 Strona nieprzystosowana do urządzeń przenośnych

Kategoria: Pozycjonowanie

W dzisiejszych czasach niemal konieczne jest posiadanie strony internetowej dostosowanej do urządzeń mobilnych. Coraz więcej użytkowników internetu korzysta obecnie z sieci poprzez smartphony czy tablety. W naszym artykule "Kolejny Mobilegeddon już w maju?" mieliście okazję przeczytać o obowiązku dostosowania strony internetowej do urządzeń mobilnych. Jest to dość istotny element, który przynosi sporo korzyści, także jeśli popełniliście błąd i nie macie wygodnych do przeglądania na każdym urządzeniu stron, przeczytajcie ten artykuł i zmieńcie Wasze witryny internetowe na w pełni responsywne.

Mobilna wersja strony a ruch

seo21-1024x486.png

Powyżej przedstawiamy przykładowy wynik z Google Analitycs dla posiadacza sklepu z obuwiem. Jak można zauważyć w zaznaczonym fragmencie ponad 40% całego ruchu na stronie pochodzi z urządzeń mobilnych. Dla przedstawionego sklepu transakcje mobile stanowią 23% przychodu, co powinno zachęcić każdego niezdecydowanego właściciela sklepu. Jeżeli dany klient zatem nie posiadałby odpowiednio przystosowanej strony, to współczynnik odrzuceń byłby znacznie wyższy. Niewygodna i wolna strona skutecznie zniechęcałaby do przeglądania oferty sklepu oraz dokonywania transakcji.

Co więcej, na pewno wiele transakcji o wysokiej wartości zostało rozpoczętych za pomocą urządzenia mobilnego, lecz transakcję zamknięto poprzez "desktop", co spowodowało, że w tych statystykach tych transakcji nie widzimy.

Mobile a SEO

Google szczególnie w ostatnim czasie zaczęło kłaść duży nacisk na mobilną wersję strony. Wynika to z działań, które mają możliwie maksymalnie ułatwić użytkownikom korzystanie ze stron internetowych oraz swobodne wyszukiwanie odpowiednich informacji w dowolnym miejscu i czasie.

Przez ostatnie kilka lat, każdy rok zostaje okrzyknięty “rokiem mobile”. W naszym artykule Rok Mobile - czy to już? poznacie naszą opinię na temat tego zjawiska.  Google dodatkowo systematycznie udostępnia nowe narzędzia, które pozwalają nam sprawdzić czy dana strona jest optymalnie przystosowana oraz czy jej prędkość i ergonomia jest odpowiednia.

Szybkość ładowania strony możemy sprawdzić za pomocą Page Speed

Zgodność z urządzeniami mobilnymi natomiast sprawdzimy za pomocą Mobile Friendly

seo22-1024x456.png

W Google Seach Console, Google udostępniło kolejne narzędzie “Przyspieszone strony mobilne AMP”, które ma pomóc w jeszcze lepszej optymalizacji stron mobile. Google potwierdza, że wyniki wyszukań na urządzeniach mobilnych różnią się od tych na desktopie, dlatego warto dbać o wszystkie wersje swoich stron www.

Nie bez znaczenia jest również branża w jakiej funkcjonujemy. Świetnym przykładem może być np. branża transportowa, wypożyczalni samochodów, pomocy drogowej lub korporacji taksówkowej będziemy szukać częściej przez telefon, gdyż jest to najłatwiejsze i najwygodniejsze.

Najczęstsze błędy wersji mobilnej

Warto dodać, że nieprawidłowo zrealizowana wersja mobilna może nie wykorzystywać potencjału tego rynku. Najczęstszymi błędami popełnianymi podczas jej tworzenia są:

  • wolno działająca strona, na co wpływ mają duże pliki graficzne o wysokiej rozdzielczości, zbyt duża liczba efektów wizualnych javascript oraz wolny czas reakcji serwera,

  • brak ergonomii wynikającej ze zbyt małych przycisków, niedostosowanego menu oraz innych elementów wymagających precyzji,

  • brak odpowiedniego oznaczenia wersji mobilnej występującej na domenie docelowej za pomocą tagów “rel=”alternate”, dzięki którym robot Google łączy wersję mobilną z odpowiednią stroną desktopową (problem dotyczy wersji mobilnych na subodmenie). https://developers.google.com/webmasters/mobile-sites/mobile-seo/separate-urls

W dobie zwiększającej się świadomości odbiorców, zwiększającej się liczby urządzeń mobilnych oraz dostępności mobilnego Internetu czy wi-fi, posiadanie strony mobilnej jest przede wszystkim dużym ukłonem w stronę swoich klientów, na których opinii każdemu przedsiębiorcy powinno zależeć najbardziej.

Jeszcze wahasz się czy dostosować swoją witrynę do urządzeń mobilnych? Nie ma nad czym! Jeśli nie wiesz jak lub nie potrafisz sobie z tym poradzić zapraszamy do kontaktu z nami.

Pozostałe artykuły z serii znajdziecie poniżej:

Najpoważniejsze błędy w działaniach SEO: #1 Brak weryfikacji w Google Search Console

Najpoważniejsze błędy w działaniach SEO: #2 Puste lub źle uzupełnione meta tagi

Najpoważniejsze błędy w działaniach SEO: #3 Strona dostępna pod różnymi adresami

Najpoważniejsze błędy w działaniach SEO: #4 Duplikaty treści

Najpoważniejsze błędy w działaniach SEO: #5 Niepoprawne używanie nagłówków h1, h2 itd. w witrynie

Najpoważniejsze błędy w działaniach SEO: #6 Brak optymalizacji grafiki

Najpoważniejsze błędy w działaniach SEO: #7 Najczęstsze błędy w linkowaniu wewnętrznym

Najpoważniejsze błędy w działaniach SEO: #8 Ukryte lub spamerskie elementy na stronie

Najpoważniejsze błędy w działaniach SEO: #10 Wolne działanie witryny a widoczność w wynikach wyszukiwania

Traffic Trends Sp. z o.o.

NIP 7773174094
e-mail: bok@traffictrends.pl
tel. 888 211 157

Znajdź nas również tu:

Zapisz się na newsletter

Wysyłamy go raz w tygodniu i nie spamujemy!