Bezpłatna konsultacja

Sezonowość w sprzedaży — jak się do niej przygotować w branży online?

Kategoria: Pozycjonowanie

Sezonowość sprzedaży to częste wyzwanie dla firm internetowych, ponieważ popyt na niektóre produkty może się zmieniać w zależności od pory roku. Aby przygotować się na te wahania, ważne jest, aby planować z wyprzedzeniem i przewidywać, kiedy może nastąpić szczytowy okres sprzedaży. Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? Można to zrobić, analizując wcześniejsze trendy, badając specyficzne dla branży spostrzeżenia oraz wykorzystując ankiety przeprowadzane wśród klientów, aby odkryć informacje o ich zwyczajach zakupowych.

SPIS TREŚCI:

Czym jest sezonowość w sprzedaży?

To termin używany do opisania wahań sprzedaży, które występują w ciągu roku. Sezonowe firmy i branże doświadczają różnych wzrostów oraz spadków sprzedaży w ciągu roku, ponieważ niektóre produkty są bardziej popularne w pewnych okresach. Ważne jest, aby firmy rozumiały sezonowość swojej branży, aby mogły odpowiednio zaplanować i wykorzystać wszelkie możliwości. Poprzez zrozumienie, kiedy są szczytowe sezony, firmy mogą dostosować swoje działania marketingowe i SEO dla każdego miesiąca, aby zoptymalizować swój potencjał sprzedaży. Dodatkowo firmy powinny zidentyfikować wszelkie potencjalne ryzyka i zagrożenia związane z sezonowością biznesu, aby je zminimalizować i zmaksymalizować zyski.

Kiedy SEO przyniesie efekt: czyli ile trzeba czekać na efekty działań SEO?

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek internetowych (SEO) to złożony proces, który obejmuje działania pozycjonujące, mające na celu poprawę widoczności i pozycji witryny na stronach wyników wyszukiwania. Czas, w jakim działania SEO przynoszą efekty, zależy od rodzaju pozycjonowania — stałego lub okresowego.

Pozycjonowanie stałe polega na optymalizacji struktury, treści i kodu strony, aby była ona jak najbardziej przyjazna dla wyszukiwarek. Ten rodzaj działań SEO może zająć nieco czasu na wdrożenie, ale efekty są zwykle widoczne stosunkowo szybko. Z kolei pozycjonowanie okresowe obejmuje działania takie jak przygotowanie dedykowanych podstron pod wybrane święto oraz odpowiednie podlinkowanie tych podstron wewnętrznie. Przykładem może być baner na stronie głównej. Nie wolno zapomnieć, iż na takie podstrony należy dodać treść, odpowiednio je zoptymalizować i najważniejsze: przygotować je na tyle wcześniej, by zdążyły się zindeksować. Zaczniesz widzieć wyniki swoich działań SEO po mniej więcej około 3-6 miesiącach; jednak może się to znacznie różnić w zależności od rodzaju przedsięwzięcia, w które się angażujesz i konkurencyjności Twojego rynku lub słów kluczowych. Bywa, że efekty pojawiają się nawet po kilku dniach. Z kolei pozycjonowanie okresowe jest wykorzystywane do ukierunkowania na sezonowe trendy lub wydarzenia. W tym przypadku dla danego wydarzenia tworzy się specjalne podstrony, które optymalizuje się na słowa kluczowe związane z daną porą roku. Co ważne, taka podstrona powinna być przygotowana z wyprzedzeniem, aby została zaindeksowana w Google. Jeśli chodzi o biznes sezonowy, SEO może przynieść świetny efekt, jeśli jest zrobione dobrze; jednak zanim zaczniesz widzieć rezultaty swoich działań SEO, musi minąć trochę czasu.

Różne rodzaje sezonów i branż z punktu widzenia e-commerce

Z perspektywy e-commerce, różne rodzaje okresy w ciągu roku mogą mieć ogromny wpływ na firmy. Sezonowe kampanie produktowe są świetnym sposobem na kapitalizację obecnych trendów i czerpanie korzyści ze zwiększonego popytu w niektórych branżach. Na przykład sprzedawcy mogą tworzyć kampanie sezonowe, aby zwiększyć sprzedaż odzieży zimowej w chłodniejszych miesiącach lub promocje świąteczne w okolicach Bożego Narodzenia. Dodatkowo marketing sklepu internetowego w branżach sezonowych jest również ważny dla firm e-commerce, które chcą wykorzystać popularność swoich produktów w określonych porach roku. Może to obejmować przedmioty związane z latem, takie jak stroje plażowe, grille i baseny. Natomiast, jeśli chodzi o SEO, należy stosować sezonowe słowa kluczowe, aby przyciągnąć klientów szukających przedmiotów związanych z bieżącym sezonem. Przy starannym planowaniu i zrozumieniu potrzeb klientów w różnych porach roku, firmy e-commerce mogą skorzystać z kampanii sezonowych i zwiększonej widoczności dzięki optymalizacji pod kątem wyszukiwarek.

Co oznacza mały i duży sezon w biznesie?

Oba rodzaje biznesu odnoszą się do różnych poziomów aktywności w poszczególnych okresach roku. Podczas dużego sezonu, firmy mają tendencję do zwiększania swoich działań SEO i uruchamiania kampanii sezonowych w celu uzyskania większej liczby leadów i sprzedaży. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku firm działających w branżach sezonowych. Na przykład: sklep odzieżowy może mieć większy sezon wokół Czarnego Piątku, podczas gdy sklep z deskami do pływania prawdopodobnie będzie miał swój szczyt sezonu w miesiącach letnich. Wszystkie firmy powinny być świadome swoich małych i dużych sezonów, aby mogły odpowiednio zaplanować swoje strategie marketingowe i zmaksymalizować swoje wysiłki biznesowe. Ostatecznie zrozumienie, kiedy występuje mały i duży sezon, jest niezbędne dla każdej firmy, aby zmaksymalizować swój potencjał i pozostać konkurencyjnym na dzisiejszym rynku. Jak dokładnie rozpoznać, jaki aktualnie jest sezon?

  • Mały sezon — przede wszystkim dotyczy cyklicznych wydarzeń jak Walentynki, Dzień Dziecka, Black Friday, Dzień Matki, a także wielu innych Świąt;
  • Duży sezon — zazwyczaj ściśle związany z porą roku, np. okres letni czy urlopowy;
  • chwilowe trendy — zainteresowanie na przedmioty akurat modne lub nagle pojawiło się na nie zapotrzebowanie, które na krótki okres stały się popularne np. maseczki medyczne podczas szczytów zarażeń Covid-19.

B0eXs.jpg

Widok z narzędzia Google Trends

Jak poprawnie pozycjonować sezonowy biznes?

Prawidłowe pozycjonowanie biznesu sezonowego polega przede wszystkim na zapewnieniu, że Twoja marka i produkt są widoczne we właściwych miejscach w odpowiednim czasie. Oznacza to posiadanie skutecznej strategii marketingowej, która uwzględnia zarówno kanały cyfrowe, jak i tradycyjne, oraz upewnienie się, że przekaz jest dostosowany do konkretnego sezonu. Dodatkowo, jeśli to możliwe, staraj się zaplanować z wyprzedzeniem potencjalne zmiany w popycie lub preferencjach klientów w ciągu roku, abyś mógł odpowiednio dostosować swój produkt lub usługi. Wreszcie, skup się na budowaniu relacji z klientami, łącząc się z nimi poprzez kampanie w mediach społecznościowych i biuletyny — pomoże to stworzyć lojalnych klientów, którzy będą wracać rok po roku. Podejmując te kroki, będziesz w stanie zmaksymalizować zyski w szczytowych sezonach, jednocześnie minimalizując straty w wolniejszych.

Narzędzia do badania sezonowości

Jeśli chodzi o badanie sezonowości pod kątem działań SEO i pozycjonowania ciągłego, dostępnych jest wiele narzędzi. Na początek marketerzy mogą wykorzystać specjalistyczne oprogramowanie do analizy sezonowych trendów wyszukiwania dla różnych słów kluczowych. Tego typu analiza sezonowości pomaga marketerom lepiej zrozumieć, jak zapotrzebowanie na konkretne frazy zmienia się w czasie, dzięki czemu mogą oni odpowiednio dostosować swoje strategie SEO. Dodatkowo marketerzy mogą korzystać z narzędzi do badania słów kluczowych, takich jak SENUTO, aby śledzić postępy w pozycjonowaniu fraz i identyfikować wszelkie sezonowe wzorce w ich działaniu. Narzędzia te są niezwykle pomocne w zrozumieniu, w jaki sposób pewne frazy mogą osiągać różne wyniki w ciągu roku — co pozwala marketerom planować z wyprzedzeniem i przewidywać zmiany w zapotrzebowaniu konsumentów. Warto również wspomnieć o narzędziu, jakim jest Google Trends, dzięki któremu można sprawdzić, jak często dana fraza występuje w określonym czasie, a nawet w jakim obszarze — konkretnym mieście, kraju, a nawet kontynencie. Ostatecznie, narzędzia te zapewniają bezcenny wgląd w sezonowość pozycjonowanych fraz — umożliwiając firmom wykorzystanie sezonowych możliwości i wyprzedzenie konkurencji.

Jak budować treści dla trendów sezonowych?

Pozycjonowanie sklepu internetowego nie należy do najłatwiejszych zadań. Przede wszystkim zaczyna się od właściwego badania słów kluczowych. Należy zidentyfikować wiele różnych typów słów kluczowych, w tym ogólne słowa-klucze związane z sezonem, krótkoterminowe frazy używane do przyciągnięcia uwagi podczas sezonu oraz długoterminowe słowa kluczowe związane z produktami, które mają napędzać sprzedaż. Ponadto, przy budowaniu treści pod kątem trendów sezonowych należy wziąć pod uwagę geolokalizację i słowa kluczowe zdefiniowane przez użytkownika. Na przykład, jeśli kierujemy treści do odbiorców z określonego regionu lub grupy demograficznej, ważne jest, aby zawrzeć w nich słowa kluczowe, które odpowiadają tym kryteriom. Wykorzystanie wielu rodzajów kluczowych słów jest znaczące podczas tworzenia treści dla trendów sezonowych, aby przyciągnąć jak najwięcej uwagi w jak najkrótszym czasie.

Pozycjonowanie sezonowe — czym się charakteryzuje?

Jest to świetny sposób na maksymalne wykorzystanie potencjału biznesu e-commerce i zwiększenie sprzedaży. Polega ono na porównywaniu ruchu na stronie poprzez tworzenie raportów, które analizują trendy w czasie i określają obszary do poprawy. Dodatkowo pozycjonowanie sezonowe wymaga użycia określonych słów kluczowych i fraz okazjonalnych, a także technik long tail, aby przyciągnąć więcej klientów. Ważne jest, aby upewnić się, że te sezonowe frazy są umieszczone w widocznym miejscu na Twojej stronie internetowej lub stronach produktów, aby mogły być łatwo znalezione przez potencjalnych klientów. Możesz również rozważyć dodatkowe działania e-marketingowe, takie jak prowadzenie specjalnych promocji lub zniżek, lub oferowanie unikalnej linii produktów specjalnie dostosowanych do danego sezonu. Korzystając z pozycjonowania sezonowego, możesz mieć pewność, że Twój biznes e-commerce skapitalizuje potencjalne zyski i osiągnie swój pełny potencjał.

3 kroki do skutecznego pozycjonowania w branży sezonowej

Przynoszące rezultaty SEO w branży sezonowej wymaga starannego planowania i realizacji dla optymalnych wyników.

Krok 1

Przeprowadzenie analizy trendów, która polega na przeanalizowaniu obecnych tendencji i przewidzeniu tych, które mogą pojawić się w przyszłości. Zapewni to wgląd w to, jakie kroki należy podjąć w ciągu roku, a także ocenić prowadzone poza sezonem działania SEO.

Krok 2

Należy podjąć decyzję o wyborze strategii na podstawie wniosków z analizy trendów. Może to dotyczyć wyboru konkretnych taktyk marketingowych lub strategii promocji dla każdego sezonu.

Krok 3

Ostatni krok to skupienie się na ciągłym, stałym i okresowym pozycjonowaniu. Wiąże się to z zapewnieniem, że Twoja marka pozostaje zauważalna przez wszystkie sezony poprzez konsekwentne angażowanie się w sprawy klientów za pośrednictwem mediów społecznościowych, tworzenie treści, które odwołują się do ich zainteresowań, a także aktywne monitorowanie zmian w branży pod kątem możliwości wprowadzania innowacji.

Stosując się do tych trzech kroków, można zapewnić sobie skuteczne pozycjonowanie w branży sezonowej.

Czy w branży sezonowej warto inwestować w pozycjonowanie?

Inwestowanie w SEO w branży sezonowej może być świetnym sposobem na przyciągnięcie większej ilości klientów. SEO pozwala firmom upewnić się, że są one widoczne dla potencjalnych klientów w szczytowych sezonach, a także pomaga im budować rozpoznawalność marki w czasie. Dlatego inwestowanie w pozycjonowanie może przynieść duże zyski w okresach sezonowych, kiedy popyt jest wysoki. Nawet gdy sezon nie jest tak ruchliwy, nadal warto traktować to jako sposób budowania rozpoznawalności marki i poprawy lojalności klientów. Może być trudniej, zmierzyć ROI w miesiącach o niższym natężeniu ruchu, ale jeżeli SEO jest wykonane prawidłowo, zwróci się z czasem w postaci zwiększonej sprzedaży w okresach wzmożonego ruchu. Dodatkowo należy pamiętać, że istnieje wiele innych korzyści związanych z SEO, takich jak wspieranie innych kanałów marketingowych, czy lepsza wydajność strony. Podsumowując, nawet w sezonowej branży zdecydowanie warto zainwestować w pozycjonowanie, aby zmaksymalizować rentowność i zapewnić sobie długoterminowy sukces.

Szybki sposób na zwrócenie uwagi — reklamy w Google i social mediach

Reklamy Google i media społecznościowe to dwa z najszybszych sposobów na zwrócenie uwagi na swój produkt lub firmę. Google Ads to świetny sposób na zwiększenie widoczności i dotarcie do szerokiego grona odbiorców poprzez ukierunkowane kampanie, które skupiają się na słowach kluczowych związanych z Twoim produktem lub usługą. Dodatkowo media społecznościowe mogą być wykorzystywane do tworzenia angażujących kampanii produktowych i marketingu sklepu internetowego, co może pomóc Ci dotrzeć do szerszej publiczności w ciekawy sposób. Dzięki obu tym platformom możesz łatwo uzyskać uwagę, której potrzebujesz dla swojej firmy lub produktu za pomocą zaledwie kilku kliknięć.

Przykładowo firma, która zajmuje się sprzedażą wszelkich dekoracji imprezowych, ma pole do popisu wiele razy w roku. Wystarczy odpowiednio przypasować asortyment do okazji np. balony w kształcie serca, na walentynki, eleganckie girlandy na okres komunijny.

E5Lpt.jpg

Widok z narzędzia Google Trends

O czym pamiętać przygotowując sezonową kampanię reklamową?

Podczas przygotowywania sezonowej kampanii reklamowej, jest kilka ważnych rzeczy, o których należy pamiętać. Po pierwsze, czas jest najważniejszy, jeśli chodzi o uruchomienie udanej kampanii. Planowanie z wyprzedzeniem i zapewnienie, że wszystkie treści są gotowe na czas, pomoże utwierdzić klientów w przekonaniu, że wszystko działa sprawnie. Po drugie, tworzenie wysokiej jakości oryginalnych treści sezonowych jest kluczowe, aby przykuć uwagę klienta i zachęcić go do skorzystania z oferty. Po trzecie, przynęty dla klientów, takie jak super okazje lub skojarzenia z popularnymi markami, mogą być świetną zachętą dla klientów do zaangażowania się w Twój produkt lub usługę. Wreszcie, jeśli masz sklep internetowy, zastanów się, jak zwiększyć sprzedaż dzięki kreatywnym kampaniom, które wykorzystują sezonowość Twoich produktów lub usług. Przy starannym planowaniu i przygotowaniu, możesz stworzyć udaną sezonową kampanię reklamową, która będzie napędzać sprzedaż i zaangażowanie dla Twojej firmy.

Traffic Trends Sp. z o.o.

NIP 7773174094
e-mail: bok@traffictrends.pl
tel. 888 211 157

Znajdź nas również tu:

Zapisz się na newsletter

Wysyłamy go raz w tygodniu i nie spamujemy!