Top 10 trendów w e-commerce na rok 2014 – co nas czeka?

E-commerce

Na przełomie roku zawsze pojawiają się podsumowania i próby określenia, jaki będzie nowy rok. Postanowiłem skupić się tylko na przyszłości. Zebrałem najciekawsze przewidywania odnośnie trendów w e-commerce na 2014. Na wstępie warto przypomnieć, że przewidywania o systematycznym wzroście sprzedaży przez internet spełniają się niezmiennie od wielu lat. Dwucyfrowy wzrost prognozowany jest również w tym roku i wiele wskazuje na to, że jest to jeden z pewniaków! Do urwania z głównego stołu – handlu tradycyjnego – jest jeszcze bardzo dużo i pomimo przekonania, że w internecie jest już wszystko, zapewniam, że to dopiero początek zabawy.

2014
źródło: Thinkstock

1. Mobile.

Słowo mobile jest powtarzane w kółko, aż do znudzenia. Okazuje się, że w USA odsetek zakupów dokonywanych za pośrednictwem różnego rodzaju urządzeń mobilnych sięga już 40%. Nie da się przejść koło takich danych obojętnie. Jeśli twój sklep nie działa na komórce, to Twój klient pójdzie gdzieś indziej. Podnieś głowę znad swojego telefonu i zobacz, że wszyscy wokół Ciebie patrzą się w telefony.

Mobile to nie tylko sklep w wersji na komórkę. Mobile to zupełnie nowe podejście do interfejsu, kontekstu i lokalizacji. Mobile to zupełnie dziewiczy i niezagospodarowany teren.

2. Darmowa i szybka wysyłka.

Hasło ostatnich kilku miesięcy to dostawa w ten sam dzień. Usługa bardzo trudna. Ten, kto osiągnie ten poziom wtajemniczenia postawi konkurencji naprawdę spore bariery wejścia. Darmowa wysyłka staje się powoli standardem również u nas. Nie można już „zdzierać” za kuriera. Nie można też już dziś wysyłać towaru dłużej niż 2-3 dni.

3. Handel globalny.

Polski rynek nie jest w żaden sposób chroniony. W każdej chwili Twój chiński dostawca może sam otworzyć sklep po polsku. Tak samo możesz zrobić i Ty. Dlaczego jeszcze nie sprzedajesz do Niemiec czy do Czech? Masz unikalny towar – możesz podbić świat. Dobrze wynegocjowany kurier w Polsce to koszt około 12 zł netto. Ta sama firma wyśle Twoje paczki na Słowację za 50 zł netto. To nie jest nierealne!

Koniecznie trzeba wspomnieć, że wszystkie znane marki e-commerce mają w swoich planach ekspansję zagraniczną, w tym do Polski. Już w tym roku oprócz lokalnej konkurencji zobaczymy również tę zagraniczną.

4. Content marketing.

Sklepy z produktami z hurtowni i opisami od dostawcy – bójcie się. Jeśli ten rok ma być udany musisz zająć się treścią. Jest to szczególnie ważne w kontekście zmian algorytmów Google. Jeśli miałbym wybrać jedno działanie, na które poświęciłbym cały budżet marketingowy, to byłaby to treść. Co przez to rozumieć? Artykuły, testy produktów, porady, instruktaże, filmy prezentacyjne, zdjęcia, grafiki, wszystko to, co da się wytworzyć wokół oferty, aby wspomóc jej zrozumienie i przyswojenie. Taka treść będzie Twoją najważniejszą bronią reklamową i zaprocentuje zarówno w sprzedaży, jak i wynikach w Google.

Inaczej mówiąc towar może mieć każdy. Na tym polu nie da się wyróżnić. Treść tworzona wokół oferty to coś zupełnie innego. Treść jest użyteczna dla klienta i łatwo ją promować. Sklep, który posiada kolekcję filmików instruktażowych do zabawek z oferty będzie oceniony jako bardziej profesjonalny i lepiej prezentujący produkty. Dodatkowo filmy będzie można odnaleźć na Youtube, Vimeo oraz w serwisach społecznościowych. Opis produktu z hurtowni łatwo jest skopiować. Autorskie poradniki, zdjęcia czy filmy będą poza zasięgiem konkurencji.

W tym samym nurcie należy zwrócić uwagę na doradztwo. Jeśli widzę w ofercie sklepu RTV 100 różnych modeli telewizorów to mam problem z wyborem. Ktoś musi pełnić rolę przewodnika w gąszczu ofert. Marketing za pomocą treści idealnie wypełnia tę rolę.

5. Personalizacja.

Klienci poszukują towaru unikalnego i solidnego. Nic nie spełnia lepiej tych wymagań niż np. solidna skórzana torba wykonana na specjalne zamówienie wraz ze specjalną wszywką z imieniem i nazwiskiem właściciela. Buty według własnego projektu – proszę bardzo. koszula w jednym ze 180 rozmiarów – proszę bardzo. Takie projekty już od kilku miesięcy podbijają serca konsumentów w USA.

Nie ma też lepszego odejścia od walki ceną na masowy towar niż przejście do sprzedaży spersonalizowanej. Nie wszystko da się wykonać na specjalne życzenie. Zawsze da się jednak wprowadzić pewien kreatywny unikalny charakter np. poprzez specjalne opakowanie, specjalną dostawę, specjalne zestawy, specjalną gwarancję itp.

Druk 3D sprawi, że wiele elementów będzie można dość łatwo przygotować na specjalne życzenie i w specjalnej ilości.

6. Marka.

W dalszym ciągu marka odgrywa specjalną rolę. Ludzie kochają identyfikować się z markami. Jeśli mam do wyboru 10-20-30 sklepów z tym samym, to wybiorę ten, który jest najlepiej określony i trafia w moje postrzeganie siebie.  Zasada „najlepsza cena zwycięża” to już powiew przeszłości. Dobrą cenę ma każdy – bo musi.  Teraz czas na budowanie marki i tożsamości sklepu!

7. B2B w internecie.

Podobno tylko co druga hurtownia posiada jakąś formę sprzedaży internetowej. Ten rok będzie decydujący dla „być albo nie być” takich podmiotów. Zamawianie mailem i telefonicznie jest dość powszechne,  ale przegrywa z efektywnością zamawiania przez dedykowany sklep. Firmy muszą wdrożyć odpowiednie narzędzia albo staną się archaiczne i stracą klientów.

8. Big data.

Firmy świadomie lub nieświadomie gromadzą ogromne pokłady danych o klientach,  towarach i powiązaniach między nimi. Prawdziwym wyzwaniem jest wykorzystanie tych danych do poprawienia efektywności działania. Big data może mieć wiele zastosowań, ale w e-handlu najważniejsze to  znakomita personalizacja oraz przewidywanie trendów.

9. Kupowanie wielokanałowe.

Wizyta w sklepie, reklama telewizyjna, oferta na mailu, reklama adWords, wizyta na stronie producenta, oferta w porównywarce… mamy wiele różnych kanałów prowadzących do zakupu. W nowym roku te źródła ruchu na sklepach jeszcze bardziej wymieszają się ze sobą. Określanie ścieżki konwersji oraz sprawne posługiwanie się wieloma kanałami stanie się wymogiem dobrego marketingu.

 10. Budowa relacji z klientem.

Moim zdaniem, na koniec należy dodać kilka zdań o budowaniu relacji z klientem. Poza technologią pozostają ludzie – po obu stronach. Jest klient i jest obsługa sklepu. Nie można zapominać, że żadna technologia nie zastąpi elementu ludzkiego w e-commerce. Teksty na sklepie, treści przekazywane w mailach, sposoby komunikacji telefonicznej, dyskusja w social media, blogi, obsługa reklamacji, obsługa infolinii – to są miejsca do budowy relacji, która będzie procentowała w dłuższej perspektywie. Ludzie chcą kupować od ludzi, nie „systemów”.

Źródła:

http://www.huffingtonpost.com/annie-jie-xu/7-ecommerce-trends-small-_1_b_4557164.html

http://www.e-commercesummit.com/resources/item/195-james-hardy-head-of-europe-alibaba-com-top-e-commerce-trends-for-2014

http://www.getelastic.com/3-ecommerce-trends-to-watch-in-2014/

http://www.smallbusinesscomputing.com/News/Marketing/small-business-ecommerce-predictions-for-2014.html

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Paweł Jóźwik

Paweł Jóźwik

Pasjonat i praktyk e-commerce.

Od wielu lat uczestnik polskiego rynku e-commerce. Założyciel agencji marketingu internetowego Traffic Trends, od 5 lat na stanowisku prezesa. Wraz z zespołem pomaga w rozwoju kilkuset sklepów internetowych należących do klientów firmy. Specjalista analityki internetowej.

Wyszukiwarka

Popularne wpisy

Jak prowadzić fan page na Facebooku?

Top 10 trendów w e-commerce na rok 2014 – co nas czeka?

AKTUALIZACJA: Sklep na fan page’u i produkty w postach – odrodzenie F-Commerce czy pułapka?

9 nowych kanałów social media dla Twojej firmy w ofercie!

Rekomendacje

Z firmą Traffic Trends współpracujemy w zakresie kompleksowej obsługi marketingowej naszego sklepu internetowego UlubionaBielizna.pl.

Jesteśmy zadowoleni ze współpracy, komunikacji i świadczonych usług. Polecamy firmę Traffic Trends jako rzetelnego, uczciwego i doświadczonego partnera w zakresie pozycjonowania stron, obsługi social media oraz innych usług marketingowych.

Małgorzata Gromadowska

Traffic Trends podchodzi do swojej pracy z wielką dbałością.

Dostaliśmy wiele wytycznych SEO odnośnie naszego sklepu, obserwujemy także, że firma prowadzi szerokie akcje odnośnie SEM, a wszystko to przekłada się na stały wzrost odsłon naszego sklepu.

Jakub Peter - MamaPlus.pl

Celem podjęcia współpracy z Traffic Trends było odświeżenie charakteru profilu firmy na Facebooku i cel ten został osiągnięty!

W związku z tym zdecydowanie polecam tę firme jako partnera, który dba o interes klienta.

dr Janusz Kozłowski - InterVista Sp. z o.o.

Współpraca z Traffic Trends opiera się na bardzo ważnych dla mnie elementach.

Konkretny i prosty sposób komunikacji oraz szybkie i efektywne działanie. W całym natłoku obowiązków czasami nasze wspólne działania trzeba ograniczyć do minimum i to bardzo ważne, kiedy kontakt jest rzeczowy i sprawny.

Przemysław Szewczyk - Sport Team

Traffic Trends to rzetelna firma, która znacząco zwiększyła ruch na naszej stronie.

Zespół Traffic Trends jest zaangażowany i kompetentny. Szczerze polecamy współpracę z nimi.

Jakub Milewski - Frisco

Traffic Trends to firma godna zaufania, fachowo i rzetelnie wykonująca zlecone im prace.

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z firmą. Szczerze rekomendujemy sklepom internetowym współpracę z Traffic Trends.

Paweł Fornalski - IAI S.A.

Pozycjonowaniem i reklamą w google możesz zająć się sam, tylko po co?

Zleć to profesjonalistom, a swoje siły poświęć na to, na czym się znasz najlepiej - w naszym przypadku na sprzedaży. Dzięki Traffic Trends jesteśmy w czołówce na kluczowe dla nas frazy, zaś reklama w Google w końcu przynosi zysk. Polecamy z czystym sumieniem!

Michał Bola - DomowyStomatolog.pl

Z największą przyjemnością mogę polecić usługi firmy Traffic Trends.

Zatrudnieni tam wykwalifikowani specjaliści fachowo pozycjonowali prowadzony przez moją firmę sklep internetowy oraz administrowali kampanię adWords. Mogłem liczyć również na kompleksowe doradztwo.

Marcin Bator - Bator Retail

Firmę Traffic Trends charakteryzuje profesjonalizm, doskonały kontakt z Klientem oraz wysoka skuteczność realizowanych kampanii.

Rzetelne podejście do Klienta oraz troska o realizację ich celów powodują, iż współpraca z Traffic Trends jest zorientowana strategicznie i długoterminowo. Zdecydowanie polecam wszystkim potencjalnym Klientom!

Paweł Tomkiewicz - Skorzana.com, ButyRaj.pl

Jesteśmy zadowoleni z jakości świadczonych przez Traffic Trends usług.

Dzięki pozycjonowaniu jesteśmy bardziej widoczni dla potencjalnych klientów, co oczywiście przekłada się na liczbę zamówień. Indywidualne podejście do klienta, fachowa pomoc i obsługa to cechy wyróżniające Traffic Trends na tle konkurencji.

Marek Zegadło - StółPlusKrzesła.pl

Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów oraz zaangażowania w pozycjonowanie naszego sklepu.

Współpraca jest nie tylko satysfakcjonująca, ale w pełni przejrzysta – żadne pytanie nie pozostaje bez odpowiedzi, a bezproblemowy i szybki kontakt ułatwia wdrażanie nowych pomysłów. Efekty współpracy są zgodne z naszymi oczekiwaniami i bez wątpliwości możemy polecić ją innym.

Katarzyna Zbrojkiewicz - DanHen

Początkowo obawiałam się powierzyć fan page agencji, jednak ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę!

Traffic Trends z łatwością odnalazł się w niszowej tematyce mojego sklepu i profesjonalnie zajął się kompleksową komunikacją i moderacją treści na sklepowym profilu na Facebooku. Jeśli nie masz czasu na prowadzenie firmowego fan pagea, nie wahaj się i zleć to specjalistom.

Magdalena Liberda - FrancuskaWeranda.pl

Traffic Trends to bardzo rzetelna firma, która zdecydowanie stawia na zadowolenie swoich klientów.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z usług firmy i zaangażowania, jakie wkładają w swoją pracę.

Michał Rak - Konesso.pl

Traffic Trends to solidna firma, która znacznie poprawiła jakość odwiedzin mojego sklepu oraz zwiększyła konwersję.

Kontakt z firmą jest wyśmienity. Dominującą cechą Traffic Trends jest wysoka dbałość o szczegóły. Polecam!

Adam Lizuraj - Obuwie-Lizuraj.pl

Współpraca z firmą Traffic Trends zaowocowała wzrostem sprzedaży naszych produktów.

Kreatywne rozwiązania, starannie dobrane narzędzia reklamowe oraz indywidualne podejście sprawiło, że jesteśmy obecnie wiodącym sklepem z militariami w Polsce. Efektywne pozycjonowanie to też rezultat jasnej i rzeczowej komunikacji. Serdecznie dziękujemy za profesjonalna obsługę na najwyższym poziomie.

Tomasz Grzybowski - Milworld.pl

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z firmą Traffic Trends.

Dzięki TT zwiększyła się nam znacząco sprzedaż na stronie. Polecamy tą firmę jako rzetelnego partnera, który dba o interesy swojego klienta.

Małgorzata Budzyńska - Partybudziki.pl

Od samego początku naszej współpracy z Traffic Trends jesteśmy zadowoleni ze świadczonych nam usług.

Firma wykazuje się rzetelnością i kompetencją w swojej branży, a co najważniejsze, rezultaty widać nie tylko w statystykach, ale również w faktycznej sprzedaży. Serdecznie polecam wszystkim, którzy cenią sobie profesjonalizm oraz liczą na długoletnie i owocne partnerstwo.

Tomasz Morawski - Buff

Profesjonaliści pod każdym względem.

Rzetelna obsługa klienta, ogromne zaangażowanie i bardzo szeroka oferta. Przez pierwsze miesiące naszej współpracy odczuliśmy ogromny wzrost zainteresowania naszą firmą. Szczerze polecamy!

Dawid Wolniak - Audiotop

Współpracujemy z firmą Traffic Trends już od ponad dwóch lat.

W naszych kontaktach szczególnie cenimy sprawną komunikacje i rzetelne podejście do powierzonych zadań. Jeśli szukają Państwo profesjonalnej ​i​ godnej zaufania agencji zajmującej się pozycjonowaniem polecamy Traf​fic​ Trends.

​Marek Herbert - Grupa Dezigno

Z firmą Traffic Trends współpracujemy od początku 2012 roku.

Szczerze polecamy współpracę w zakresie pozycjonowania. Wysoki poziom przygotowania merytorycznego, szybkie reakcje na zmiany wprowadzane przez Googlea, a także błyskawiczny i pomocny kontakt to rzeczy, które gwarantują nam udaną współpracę.

Dorota Majcher - Vubu.pl

Z firmą Traffic Trends współpracujemy od 2013 roku.

Jest to godny polecenia partner, doskonale zorientowany w specyficznym rynku usług pozycjonowania. Dzięki nim trafiamy do większej liczby potencjalnych odbiorców naszych usług.

Jakub Bandosz - Majorbroker.pl

Doświadczeń z reklamą w internecie mamy wiele

ale na pewno profesjonalne podejście do prowadzonych działań, to cecha, która na plus wyróżnia zespół Traffic Trends!

Andrzej Wasilewski - Riff

Chcę szczerze polecić usługi firmy Trafic Trends, nie tylko w zakresie pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych

ale również prowadzenia kampanii Adwords oraz wsparcia w obszarze copywritingu. Współpraca zaowocowała znaczną poprawą realizacji celów biznesowych sklepu internetowego eLadex, jak również pozwoliła przekonać Zarząd do zwiększenia inwestycji w kanał sprzedaży on-line.

Szymon Mydlarz - eLadex.pl

Firma Traffic Trends jest firmą godną polecenia.

Powierzone zadania wykonuje sumiennie, należycie i doskonale rozumie nasze potrzeby. Równie dobrze rozumie rynek i pomaga wcielać w życie nasze nowe pomysły.

Paweł Puszczyński - BBHome

Traffic Trends to najlepszy wybór, jakiego mogłem dokonać.

Podchodzą do pracy rzetelnie i są skuteczni w tym, co robią. Współpraca przebiega bardzo miło i bezproblemowo. Z czystym sumieniem mogę polecić innym!

Mirosław Mizioł - Oct-opus.net

Mój sklep oferuje bardzo niszowy produkt, który poszukiwany jest przez niewielką grupę odbiorców.

Nikt nie potrafił mi pomóc, tak, aby można było skutecznie i za rozsądną cenę pozycjonować sklep.
Wszystko się zmieniło, gdy poznałem ludzi z Traffic Trends. Dostrzegli i zrozumieli specyfikę mojego biznesu. Kreatywnie i co najważniejsze skutecznie rozwiązali mój problem.

Dominik Sewina - BMC

Wzorowa współpraca na każdym etapie

znakomita skuteczność w pozycjonowaniu frazy, z którą poprzednicy nie mogli sobie poradzić, wzrost pozycji strony w Google, uzyskane efekty w pełni zgodne z zapewnieniem Usługodawcy - z pełną odpowiedzialnością polecamy firmę Traffic Trends!

Artur Sadowski - mcklein.pl

Współpraca z firmą Traffic Trends prowadzona od 2013 roku

ma za zadanie jak najszersze wypromowanie oferty firmy w mediach internetowych. Wybierając firmę Traffic Trends na partnera biznesowego w pełni zaufałem doświadczeniu i kompetencji.

Andrzej Pozorski - Pozorski Trade

Polecamy firmę Traffic Trends!

Są specjalistami z branży SEO i współpraca z nimi przebiega bez zarzutów. Dzięki działaniom Traffic Trends nasze sklepy internetowe zajmują czołowe pozycje w wyszukiwarkach.

Andrzej Król - TopRacingShop.pl

Najwyższa jakość obsługi, doskonałe podejście do klienta oraz błyskawiczny kontakt

to właśnie te elementy sprawiły, że nasza współpraca trwa nieprzerwanie od kilku lat. Dzięki konkretnym rozwiązaniom, fachowej wiedzy oraz nowatorskim pomysłom Traffic Trends jest idealnym partnerem w e-biznesie.

Kacper Piątkowski - Agencja Reklamowa BrandyBrand

Współpraca z Traffic Trends okazała się świetną decyzją.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z bardzo szybkich efektów pozycjonowania. Olbrzymim plusem jest sympatyczna obsługa, która bezproblemowo rozwiązuje każdy napotkany problem i wdraża nasze pomysły.

Maciej Świętochowski - Eleganckimężczyzna.pl

W mojej branży liczy się pewność i zaufanie!

Ponieważ umiejętność dowodzenia to szybkość w podejmowaniu decyzji, lubię partnerów, na których w tej kwestii mogę polegać stuprocentowo!

Łukasz Wójciak - Brooklyn Band

Dość długo pracowali na nasze zaufanie

ale ostatecznie pokazali, że wiedzą, co robią. Traffic Trends to profesjonalny, godny zaufania partner w biznesie. Polecam!

Adrian Wojtkowiak - eFiltry.pl

Chcemy wyrazić swoje zadowolenie z wysokiej jakości usług świadczonych przez firmę Traffic Trends.

Poziom obsługi od strony handlowej oraz technicznej jest bez zastrzeżeń i zawsze terminowy. Profesjonalizm oraz rzetelność kadry pracowniczej powalają ocenić Traffic Trends jako kompetentnego partnera biznesowego, elastycznie i profesjonalnie podchodzącego do każdego zlecenia.

Elżbieta Dobieżyn - De-Tech.pl

Z przyjemnością rekomenduję traffictrends

które z dużą PR-ową sprawnością i lekkością formy obsługuje mój fanpage na facebooku. Jeśli, ktoś szuka kreatywnej i dynamicznej ekipy dbającej o wizerunek, to warto sprawdzić Traffic Trends!

Sylwia Majdan - sylwiamajdan.com

Traffic Trends to rzetelna firma, która od lat świadczy dla nas usługi z zakresu pozycjonowania sklepu internetowego.

Współpraca od samego początku układa się bez najmniejszych zastrzeżeń, na każde nasze zapytanie otrzymujemy rzeczową odpowiedź, wszystkie wymuszane przez Google i innych gigantów zmiany oraz poprawki są błyskawicznie nanoszone, a nasz sklep zajmuje wysokie pozycje w wyszukiwarkach.

Maciej Dankowski - Milionczesci.pl

Traffic Trends wzorowo zajął się budowaniem naszej marki w mediach społecznościowych

idealnie wykorzystał bieżące wydarzenia w celu budowania marki w sieci oraz dobrze komunikował się z naszymi potencjalnymi klientami.

Artur Łuszczek

zobacz następną

Dołącz do grona zadowolonych klientów!