Wszystko co chciałbyś wiedzieć o RankBrain, ale nie wiesz, o co zapytać

SEO

RankBrain to samouczący się system (machine learning), którego zadaniem jest dawanie jak najlepszych wyników dla długich i nigdy wcześniej niewyszukiwanych fraz. RankBrain został oficjalnie ogłoszony 26 października 2015 podczas wywiadu dla portalu Bloomberg. Greg Corrado wyjawił wtedy, że jest to jeden z 3 najważniejszych czynników w rankingu i został stworzony, ponieważ ok 15% zapytań w Google pojawia się po raz pierwszy*.

Można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że RankBrain jest częścią wcześniej wprowadzonego algorytmu Koliber, który odpowiada za interpretacje zapytań. Działanie tych dwóch składników wyszukiwarki jest podobne, ponieważ zarówno jeden jak i drugi stara się odgadnąć intencję użytkownika. Oto przykład, jak radzi sobie Koliber z zapytaniem: “mądrość na przymiotnik”. Przed rokiem 2013 Google pokazałoby wyniki na podstawie użytych słów kluczowych, a więc ktoś w treści artykułu musiałby użyć frazy: “mądrość na przymiotnik”. Wtedy po kliknięciu w wynik, znaleźlibyśmy pewnie nasz przymiotnik. Koliber jest jednak bardzo sprytny i od razu wskaże nam właściwą odpowiedź.

koliber

Główna różnica pomiędzy algorytmem Koliber, a RankBrain byłaby taka, że ten drugi odpowiada na pytania, które są jeszcze nieznane wyszukiwarce, a więc przede wszystkim długie i skomplikowane sformułowania typu: „Jaka jest nazwa konsumenta znajdującego się na najwyższym poziomie łańcucha pokarmowego?”. System bada związki między poszczególnymi słowami w tekście, aby określić jego kontekst. By przybliżyć działanie RankBrain, poniżej umieszczam analizę Eric’a Enge’a dla wspomnianego zdania:

analiza-eric-enge

RankBrain łączy niektóre słowa w związki – jeśli w zdaniu pojawia się fraza: ”łańcuch pokarmowy”, to system będzie skłonny skojarzyć słowo: “konsument” z jedzeniem, a nie kupowaniem, itd. Dodatkowo RankBrain wykorzystuje tzw. stop words, czyli często powtarzające się słowa, które tradycyjnie nie były wykorzystywane w wynikach wyszukiwania: i, czy, do, na itd. Warto też zwrócić uwagę, że RankBrain może bazować na wyszukiwaniach, które już wcześniej pojawiły się w Google.

Oficjalne informacje na temat RankBrain są zdawkowe i zazwyczaj ograniczają się do ogólnych stwierdzeń, bez podawania przykładów, czy statystyk. Jest jednak kilka ciekawych testów związanych z RankBrain.

Analiza Erica Enge’a

Eric Enge poddał analizie oraz porównał ze sobą 500k słów kluczowych z 2015 i 2016 roku. Następnie znalazł 163 zapytań z którymi Google nie mógł poradzić sobie w 2015 roku. 54% z tej liczby otrzymało właściwą odpowiedź w roku 2016. Oto krótkie podsumowanie testu:

  • 43.8% odpowiedzi znajdowało się w answer box
  • 2% weszło w skład map
  • 48% stanowiło organiczne wyniki

Zapytania dzieliły się na typy:

  • Interpretacja fraz
  • Interpretacja pojedynczych słów
  • Właściwe zapytania użytkowników, np. “przełóż sławę na przymiotnik”
  • Niedokładne zapytania użytkowników, np. “przelicz na milion dolarów”

Zakładając, że 43.8% właściwych odpowiedzi było związanych właśnie z RankBrain, można zauważyć dwie ciekawe rzeczy:

  1. System nie dopasowuje odpowiedzi jedynie dla klasycznych wyników wyszukiwań, ale również featured snippets oraz map.
  2. Działanie RankBrain jest bardzo podobne do działania algorytmy Koliber.

Analiza Marcusa Tobera

Kolejną ciekawa prezentacja na temat działania RankBrain została przedstawiona przez Marcusa Tobera z Searchmetrics. Analizie zostało poddanych 400 tysięcy słów kluczowych z trzech branż: e-commerce, zdrowia oraz pożyczek. Wnioski płynące z analizy mogą być dla niektórych zaskakujące, okazuje się bowiem, że w niektórych branżach tradycyjne czynniki rankingowe, takie jak linki przychodzące/wewnętrzne, ilość słów, mogą nie rozstrzygać o wysokiej pozycji. Dla przykładu: w branży e-commerce ilość linków zewnętrznych jest istotnym czynnikiem rankingowym, z kolei jeśli chodzi o branże zdrowia i pożyczek jest już inaczej:

analiza-marcus-tober-1

Kolejnym przykładem jest wpływ użycia słowa kluczowego w meta title. Większość osób przeprowadzających optymalizację stron dba o to, aby słowo kluczowe znalazło się w tagu tytułowym. Tymczasem z danych Searchmetrics wynika, że w branży pożyczek występuje ono tylko w przypadku 10% wszystkich wyników:

analiza-marcus-tober-2

Wniosek z analizy mógłby wyglądać więc tak: Google nie rezygnuje całkowicie z klasycznych czynników rankingowych, warto jednak skupić się na tym, by temat był jak najbardziej odpowiedni i użyteczny dla użytkownika.

Zbierając w całość to, co zostało napisane, można by stworzyć ogólny model wyszukiwania:

rank-brain-model

Jak wykorzystać potencjał RankBrain?

Oto kilka wskazówek które pomogą Twojej stronie wykorzystać potencjał RankBrain:

Korzystaj z semantycznych słów kluczowych (LSI)

Semantyczne słowa kluczowe to inaczej wyrażenia związane z naszą frazą, które są często wyszukiwane przez użytkowników. Najprostszym sposobem na sprawdzenie powiązanych słów jest sekcja: “Wyszukiwania podobne do”, którą znajdziesz na końcu listy wyników:

black-friday

Semantyczne słowa kluczowe mogą pomóc Google lepiej zrozumieć temat, który opisujesz. Są też gwarancją, że użytkownik znajdzie więcej informacji związanych z szukaną przez siebie frazą. Istnienie wiele przydatnych narzędzi, które pomagają znaleźć powiązane słowa kluczowe, np: Ubersuggest, Answerthepublic, LSIGraph, Twinword Ideas. Narzędziem pomocniczym do grupowania słów kluczowych może okazać się: Keyword Grouper Pro, który jest darmowym programem do pobrania na komputer.

Nie pozwól użytkownikowi opuścić Twojej strony

Dla Google bardzo ważnym sygnałem jest dwell time – czyli czas między odwiedzeniem Twojej strony a powrotem do wyszukiwarki. Jeśli użytkownicy będą często opuszczać artykuł przed jego przeczytaniem, dla Google może to być sygnał, że Twój tekst nie wyczerpuje danego tematu lub jest mało atrakcyjny. Twórz teksty, które będą zarówno merytoryczne, jak i atrakcyjne dla czytelników.

Upewnij się również, że witryna ładuje się wystarczająco szybko. Wg danych Google, ok 29% użytkowników opuści Twoją stronę, jeśli ta będzie się ładowała 9 sekund.

Wykorzystuj trendy i twórz treści, które są aktualne

Google lubi dostarczać użytkownikom aktualne treści. Zajrzyj na Google Trends i sprawdź najświeższe tematy z interesującej Cię dziedziny. Poniżej przykład jednego z trendów, film “Mother”, w którym zagrała Jennifer Lawrence:

google-trends

A oto wynik dla nietypowego zapytania, który użyłem:

google-trends-2

Pamiętaj: trendy lubią nowe i nigdy wcześniej niewyszukiwane zapytania.

Wejdź do Answer Box

Wykorzystuj Answer Box, aby pojawiać się na długie i rzadko wyszukiwane frazy. Answer boxy to odpowiedzi pojawiające nad tradycyjnymi wynikami wyszukiwania, wyróżnione w postaci specjalnego bloku. Ich zadaniem jest udzielenie użytkownikowi jak najtrafniejszej odpowiedzi na dany temat.

answer-box

*W 2015 roku było to ok 450 milionów zapytań dziennie! Na podstawie: https://searchengineland.com/google-1-trillion-searches-per-year-212940

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Tomasz Łuczyszyn

Tomasz Łuczyszyn

Pozycjoner z zacięciem do testowania narzędzi SEO i śledzenia nowości z branży. Po godzinach zaczytuje się w polskiej literaturze współczesnej, gra na gitarze elektrycznej i... trenuje boks.

Wyszukiwarka

Popularne wpisy

Jak prowadzić fan page na Facebooku?

Top 10 trendów w e-commerce na rok 2014 – co nas czeka?

AKTUALIZACJA: Sklep na fan page’u i produkty w postach – odrodzenie F-Commerce czy pułapka?

9 nowych kanałów social media dla Twojej firmy w ofercie!

Rekomendacje

Z firmą Traffic Trends współpracujemy w zakresie kompleksowej obsługi marketingowej naszego sklepu internetowego UlubionaBielizna.pl.

Jesteśmy zadowoleni ze współpracy, komunikacji i świadczonych usług. Polecamy firmę Traffic Trends jako rzetelnego, uczciwego i doświadczonego partnera w zakresie pozycjonowania stron, obsługi social media oraz innych usług marketingowych.

Małgorzata Gromadowska

Traffic Trends podchodzi do swojej pracy z wielką dbałością.

Dostaliśmy wiele wytycznych SEO odnośnie naszego sklepu, obserwujemy także, że firma prowadzi szerokie akcje odnośnie SEM, a wszystko to przekłada się na stały wzrost odsłon naszego sklepu.

Jakub Peter - MamaPlus.pl

Celem podjęcia współpracy z Traffic Trends było odświeżenie charakteru profilu firmy na Facebooku i cel ten został osiągnięty!

W związku z tym zdecydowanie polecam tę firme jako partnera, który dba o interes klienta.

dr Janusz Kozłowski - InterVista Sp. z o.o.

Współpraca z Traffic Trends opiera się na bardzo ważnych dla mnie elementach.

Konkretny i prosty sposób komunikacji oraz szybkie i efektywne działanie. W całym natłoku obowiązków czasami nasze wspólne działania trzeba ograniczyć do minimum i to bardzo ważne, kiedy kontakt jest rzeczowy i sprawny.

Przemysław Szewczyk - Sport Team

Traffic Trends to rzetelna firma, która znacząco zwiększyła ruch na naszej stronie.

Zespół Traffic Trends jest zaangażowany i kompetentny. Szczerze polecamy współpracę z nimi.

Jakub Milewski - Frisco

Traffic Trends to firma godna zaufania, fachowo i rzetelnie wykonująca zlecone im prace.

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z firmą. Szczerze rekomendujemy sklepom internetowym współpracę z Traffic Trends.

Paweł Fornalski - IAI S.A.

Pozycjonowaniem i reklamą w google możesz zająć się sam, tylko po co?

Zleć to profesjonalistom, a swoje siły poświęć na to, na czym się znasz najlepiej - w naszym przypadku na sprzedaży. Dzięki Traffic Trends jesteśmy w czołówce na kluczowe dla nas frazy, zaś reklama w Google w końcu przynosi zysk. Polecamy z czystym sumieniem!

Michał Bola - DomowyStomatolog.pl

Z największą przyjemnością mogę polecić usługi firmy Traffic Trends.

Zatrudnieni tam wykwalifikowani specjaliści fachowo pozycjonowali prowadzony przez moją firmę sklep internetowy oraz administrowali kampanię adWords. Mogłem liczyć również na kompleksowe doradztwo.

Marcin Bator - Bator Retail

Firmę Traffic Trends charakteryzuje profesjonalizm, doskonały kontakt z Klientem oraz wysoka skuteczność realizowanych kampanii.

Rzetelne podejście do Klienta oraz troska o realizację ich celów powodują, iż współpraca z Traffic Trends jest zorientowana strategicznie i długoterminowo. Zdecydowanie polecam wszystkim potencjalnym Klientom!

Paweł Tomkiewicz - Skorzana.com, ButyRaj.pl

Jesteśmy zadowoleni z jakości świadczonych przez Traffic Trends usług.

Dzięki pozycjonowaniu jesteśmy bardziej widoczni dla potencjalnych klientów, co oczywiście przekłada się na liczbę zamówień. Indywidualne podejście do klienta, fachowa pomoc i obsługa to cechy wyróżniające Traffic Trends na tle konkurencji.

Marek Zegadło - StółPlusKrzesła.pl

Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów oraz zaangażowania w pozycjonowanie naszego sklepu.

Współpraca jest nie tylko satysfakcjonująca, ale w pełni przejrzysta – żadne pytanie nie pozostaje bez odpowiedzi, a bezproblemowy i szybki kontakt ułatwia wdrażanie nowych pomysłów. Efekty współpracy są zgodne z naszymi oczekiwaniami i bez wątpliwości możemy polecić ją innym.

Katarzyna Zbrojkiewicz - DanHen

Początkowo obawiałam się powierzyć fan page agencji, jednak ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę!

Traffic Trends z łatwością odnalazł się w niszowej tematyce mojego sklepu i profesjonalnie zajął się kompleksową komunikacją i moderacją treści na sklepowym profilu na Facebooku. Jeśli nie masz czasu na prowadzenie firmowego fan pagea, nie wahaj się i zleć to specjalistom.

Magdalena Liberda - FrancuskaWeranda.pl

Traffic Trends to bardzo rzetelna firma, która zdecydowanie stawia na zadowolenie swoich klientów.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z usług firmy i zaangażowania, jakie wkładają w swoją pracę.

Michał Rak - Konesso.pl

Traffic Trends to solidna firma, która znacznie poprawiła jakość odwiedzin mojego sklepu oraz zwiększyła konwersję.

Kontakt z firmą jest wyśmienity. Dominującą cechą Traffic Trends jest wysoka dbałość o szczegóły. Polecam!

Adam Lizuraj - Obuwie-Lizuraj.pl

Współpraca z firmą Traffic Trends zaowocowała wzrostem sprzedaży naszych produktów.

Kreatywne rozwiązania, starannie dobrane narzędzia reklamowe oraz indywidualne podejście sprawiło, że jesteśmy obecnie wiodącym sklepem z militariami w Polsce. Efektywne pozycjonowanie to też rezultat jasnej i rzeczowej komunikacji. Serdecznie dziękujemy za profesjonalna obsługę na najwyższym poziomie.

Tomasz Grzybowski - Milworld.pl

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z firmą Traffic Trends.

Dzięki TT zwiększyła się nam znacząco sprzedaż na stronie. Polecamy tą firmę jako rzetelnego partnera, który dba o interesy swojego klienta.

Małgorzata Budzyńska - Partybudziki.pl

Od samego początku naszej współpracy z Traffic Trends jesteśmy zadowoleni ze świadczonych nam usług.

Firma wykazuje się rzetelnością i kompetencją w swojej branży, a co najważniejsze, rezultaty widać nie tylko w statystykach, ale również w faktycznej sprzedaży. Serdecznie polecam wszystkim, którzy cenią sobie profesjonalizm oraz liczą na długoletnie i owocne partnerstwo.

Tomasz Morawski - Buff

Profesjonaliści pod każdym względem.

Rzetelna obsługa klienta, ogromne zaangażowanie i bardzo szeroka oferta. Przez pierwsze miesiące naszej współpracy odczuliśmy ogromny wzrost zainteresowania naszą firmą. Szczerze polecamy!

Dawid Wolniak - Audiotop

Współpracujemy z firmą Traffic Trends już od ponad dwóch lat.

W naszych kontaktach szczególnie cenimy sprawną komunikacje i rzetelne podejście do powierzonych zadań. Jeśli szukają Państwo profesjonalnej ​i​ godnej zaufania agencji zajmującej się pozycjonowaniem polecamy Traf​fic​ Trends.

​Marek Herbert - Grupa Dezigno

Z firmą Traffic Trends współpracujemy od początku 2012 roku.

Szczerze polecamy współpracę w zakresie pozycjonowania. Wysoki poziom przygotowania merytorycznego, szybkie reakcje na zmiany wprowadzane przez Googlea, a także błyskawiczny i pomocny kontakt to rzeczy, które gwarantują nam udaną współpracę.

Dorota Majcher - Vubu.pl

Z firmą Traffic Trends współpracujemy od 2013 roku.

Jest to godny polecenia partner, doskonale zorientowany w specyficznym rynku usług pozycjonowania. Dzięki nim trafiamy do większej liczby potencjalnych odbiorców naszych usług.

Jakub Bandosz - Majorbroker.pl

Doświadczeń z reklamą w internecie mamy wiele

ale na pewno profesjonalne podejście do prowadzonych działań, to cecha, która na plus wyróżnia zespół Traffic Trends!

Andrzej Wasilewski - Riff

Chcę szczerze polecić usługi firmy Trafic Trends, nie tylko w zakresie pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych

ale również prowadzenia kampanii Adwords oraz wsparcia w obszarze copywritingu. Współpraca zaowocowała znaczną poprawą realizacji celów biznesowych sklepu internetowego eLadex, jak również pozwoliła przekonać Zarząd do zwiększenia inwestycji w kanał sprzedaży on-line.

Szymon Mydlarz - eLadex.pl

Firma Traffic Trends jest firmą godną polecenia.

Powierzone zadania wykonuje sumiennie, należycie i doskonale rozumie nasze potrzeby. Równie dobrze rozumie rynek i pomaga wcielać w życie nasze nowe pomysły.

Paweł Puszczyński - BBHome

Traffic Trends to najlepszy wybór, jakiego mogłem dokonać.

Podchodzą do pracy rzetelnie i są skuteczni w tym, co robią. Współpraca przebiega bardzo miło i bezproblemowo. Z czystym sumieniem mogę polecić innym!

Mirosław Mizioł - Oct-opus.net

Mój sklep oferuje bardzo niszowy produkt, który poszukiwany jest przez niewielką grupę odbiorców.

Nikt nie potrafił mi pomóc, tak, aby można było skutecznie i za rozsądną cenę pozycjonować sklep.
Wszystko się zmieniło, gdy poznałem ludzi z Traffic Trends. Dostrzegli i zrozumieli specyfikę mojego biznesu. Kreatywnie i co najważniejsze skutecznie rozwiązali mój problem.

Dominik Sewina - BMC

Wzorowa współpraca na każdym etapie

znakomita skuteczność w pozycjonowaniu frazy, z którą poprzednicy nie mogli sobie poradzić, wzrost pozycji strony w Google, uzyskane efekty w pełni zgodne z zapewnieniem Usługodawcy - z pełną odpowiedzialnością polecamy firmę Traffic Trends!

Artur Sadowski - mcklein.pl

Współpraca z firmą Traffic Trends prowadzona od 2013 roku

ma za zadanie jak najszersze wypromowanie oferty firmy w mediach internetowych. Wybierając firmę Traffic Trends na partnera biznesowego w pełni zaufałem doświadczeniu i kompetencji.

Andrzej Pozorski - Pozorski Trade

Polecamy firmę Traffic Trends!

Są specjalistami z branży SEO i współpraca z nimi przebiega bez zarzutów. Dzięki działaniom Traffic Trends nasze sklepy internetowe zajmują czołowe pozycje w wyszukiwarkach.

Andrzej Król - TopRacingShop.pl

Najwyższa jakość obsługi, doskonałe podejście do klienta oraz błyskawiczny kontakt

to właśnie te elementy sprawiły, że nasza współpraca trwa nieprzerwanie od kilku lat. Dzięki konkretnym rozwiązaniom, fachowej wiedzy oraz nowatorskim pomysłom Traffic Trends jest idealnym partnerem w e-biznesie.

Kacper Piątkowski - Agencja Reklamowa BrandyBrand

Współpraca z Traffic Trends okazała się świetną decyzją.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z bardzo szybkich efektów pozycjonowania. Olbrzymim plusem jest sympatyczna obsługa, która bezproblemowo rozwiązuje każdy napotkany problem i wdraża nasze pomysły.

Maciej Świętochowski - Eleganckimężczyzna.pl

W mojej branży liczy się pewność i zaufanie!

Ponieważ umiejętność dowodzenia to szybkość w podejmowaniu decyzji, lubię partnerów, na których w tej kwestii mogę polegać stuprocentowo!

Łukasz Wójciak - Brooklyn Band

Dość długo pracowali na nasze zaufanie

ale ostatecznie pokazali, że wiedzą, co robią. Traffic Trends to profesjonalny, godny zaufania partner w biznesie. Polecam!

Adrian Wojtkowiak - eFiltry.pl

Chcemy wyrazić swoje zadowolenie z wysokiej jakości usług świadczonych przez firmę Traffic Trends.

Poziom obsługi od strony handlowej oraz technicznej jest bez zastrzeżeń i zawsze terminowy. Profesjonalizm oraz rzetelność kadry pracowniczej powalają ocenić Traffic Trends jako kompetentnego partnera biznesowego, elastycznie i profesjonalnie podchodzącego do każdego zlecenia.

Elżbieta Dobieżyn - De-Tech.pl

Z przyjemnością rekomenduję traffictrends

które z dużą PR-ową sprawnością i lekkością formy obsługuje mój fanpage na facebooku. Jeśli, ktoś szuka kreatywnej i dynamicznej ekipy dbającej o wizerunek, to warto sprawdzić Traffic Trends!

Sylwia Majdan - sylwiamajdan.com

Traffic Trends to rzetelna firma, która od lat świadczy dla nas usługi z zakresu pozycjonowania sklepu internetowego.

Współpraca od samego początku układa się bez najmniejszych zastrzeżeń, na każde nasze zapytanie otrzymujemy rzeczową odpowiedź, wszystkie wymuszane przez Google i innych gigantów zmiany oraz poprawki są błyskawicznie nanoszone, a nasz sklep zajmuje wysokie pozycje w wyszukiwarkach.

Maciej Dankowski - Milionczesci.pl

Traffic Trends wzorowo zajął się budowaniem naszej marki w mediach społecznościowych

idealnie wykorzystał bieżące wydarzenia w celu budowania marki w sieci oraz dobrze komunikował się z naszymi potencjalnymi klientami.

Artur Łuszczek

zobacz następną

Dołącz do grona zadowolonych klientów!