Zwiększ sprzedaż B2B przez Facebook i Linkedin!

Social Media

W dzisiejszych czasach media społecznościowe to wrota, za którymi stoi rzesza potencjalnych klientów. Za pośrednictwem profilii firmowych coraz więcej marek w Polsce komunikuje się ze swoimi fanami. Jednak przede wszystkim jest to komunikacja, która charakteryzuje się jednostronnym stylem, przez co wielu przedsiębiorców boi się social media, ze względu na to, iż uważają, że jest to mało profesjonalne miejsce do budowania relacji biznesowych. Nic bardziej mylnego. W aktywnościach B2B niezwykle istotny jest bezpośredni kontakt, indywidualne podejście i wzbudzenie zaufania. A media społecznościowe do tego sprawdzają się świetnie. To właśnie portale takie jak Facebook umożliwiają budowanie relacji biznesowych opartych na wymienionych powyżej zasadach i wartościach. Należy jednak wiedzieć, jak ten potencjał odpowiednio wykorzystać i zagospodarować.

Na który serwis postawić?

Pierwszym podstawowym krokiem jest wybór odpowiedniego serwisu, który pozwoli nam osiągnąć założone cele, a przede wszystkim budować kontakt z klientem. Aby móc odpowiednio dobrać portal należy na samym początku jasno określić cel, któremu nasze kreowane kontakty mają służyć – czy szukamy nowych kupujących, zainteresowanych naszym asortymentem, czy też chcielibyśmy zwiększyć świadomość naszej marki w branży. Kolejnym istotnym aspektem jest określenie docelowej grupy odbiorców naszej firmy/marki. Informacja o tym, kto korzysta z danego serwisu i po co, pomoże nam ustalić, na którym z portali powinniśmy skupić się najbardziej. Poniżej prezentujemy krótką charakterystykę trzech najlepszych profili społecznościowych do komunikacji B2B:

Facebook – serwis, w którym użytkownicy mogą tworzyć sieci kontaktów, dzielić się treścią, zdjęciami czy innymi materiałami, a także tworzyć grupy. W czerwcu 2017 liczba użytkowników na całym świecie wynosiła prawie 2 miliardy, a dziennie aktywnych jest prawie 1,3 mld osób.

Twitter – serwis, w którym użytkownicy przesyłają i odczytują tzw. tweety – krótkie wiadomości tekstowe liczące maksymalnie 280 znaków. Na koniec IV kwartału 2017 liczba aktywnych użytkowników na Twitterze wyniosła 330 milionów użytkowników miesięcznie.

Linkedin – międzynarodowy serwis społecznościowy, specjalizujący się w kontaktach zawodowo-biznesowych. W Polsce ze strony internetowej Linkedin.com korzysta 2,1 mln osób, czyli co trzynasty użytkownik sieci.

Najczęściej popełniane błędy w komunikacji B2B

Wciąż jednak, w komunikacji B2B na portalach społecznościowych, pojawia się wiele błędów. Niektóre z nich są małe i nieznaczące, niektóre jednak są poważne i mocno potrafią zaszkodzić w odpowiedniemu przedstawieniu brandu, marki czy firmy.  


          1. Brak wiedzy o grupie docelowej.

Wiele firm, które wykorzystują media społecznościowe do komunikacji B2B skupia się na sobie i swoich korzyściach. Jednak ich celem powinno być budowanie zaangażowania, zaufania czy chęć poznania oferty. Podstawą jest poznanie swojej grupy docelowej, jej potrzeb, zainteresowań czy oczekiwań.

          2. Nieodpowiedni dobór serwisów.

Także w komunikacji B2B liczy się jakość, a nie ilość. Więcej wcale nie oznacza lepiej. Nie chodzi o to by być wszędzie i byle jak, a aby wykazać się prawdziwym zaangażowaniem. Umiejętnie należy dobrać serwisy tak, aby pasowały do branży i skupiały największą liczbę osób z grupy docelowej.

          3. Nietrafione treści.

Nie każda treść sprawdzi się na danym portalu społecznościowym. Pojawił się nowy wpis na blogu firmowym – świetnie, jednak zasada Ctrl+C i Ctrl+V nie jest dobrą strategią. Należy pamiętać, iż każdy serwis społecznościowy ma swój odrębny styl komunikacji i zróżnicowane grupy docelowe. Publikowane materiały muszą być odpowiednie dopasowane do poszczególnych platform, aby mogły skutecznie spełniać swoją rolę.

          4.  Autopromocja.

Natarczywe i nachalne zwiększenie ruchu na stronie www, skłanianie do kontaktu, bądź pozostawienia adresu e-mail nie jest dobrym rozwiązaniem. Podobnie jak ciągłe i nieprzerwane promowanie swoich materiałów czy osiągnięć. Są to działania mało wiarygodne oraz zniechęcające, a co więcej prezentujące firmę czy markę jako instytucję, która sama nie potrafi stworzyć wartościowych treści. Dzielcie się interesującymi artykułami ze sprawdzonych źródeł branżowych, a także zajmujcie się rozmową, zadawajcie pytania, a także dzielcie się swoimi przemyśleniami.

O czym pamiętać w profesjonalnej komunikacji B2B?


Aby móc maksymalnie dobrze wykorzystać moc mediów społecznościowych do komunikacji B2B warto pamiętać o trzech, w mojej ocenie, najbardziej istotnych aspektach. Jakich?

          1. Aktywność w grupach.

O ile w komunikacji B2C głównym polem do publikowania treści jest fan page, o tyle w przypadku B2B bardziej efektywna jest aktywność w grupach tematycznych/branżowych. Umożliwiają one nawiązywanie bezpośredniego kontaktu z faktycznymi osobami. Co więcej i najbardziej istotne, pozwalają sprawdzać i dopytywać się, jakie są faktyczne problemy i oczekiwania odbiorców oraz jak działa konkurencja.

Warte zapamiętania jest również to, że grupy, poza FB działają również na Google+, LinkedIn i GoldenLine. Nawiązywanie bezpośrednich relacji z osobami danej branży jest niezwykle istotne, gdyż o finalizacji transakcji zawsze decyduje konkretny człowiek, a nie organizacja.

          2. Content marketing.

Połączenie wysokiej jakości treści i odpowiednio zaplanowana komunikacja na portalach społecznościowych potrafi dać wspaniałe wyniki. Jakie materiały powinny znaleźć się w sektorze B2B? Otóż w tym wypadku content marketing powinien opierać się na praktycznych i poradnikowych treściach, które pozwalają kreować ekspercki wizerunek marki. Co więcej, przy zarządzeniu profilu firmy czy marki w mediach społecznościowych należy pamiętać po różnorodnych źródłach, tzn. nie należy udostępniać wyłącznie treści ze swojego bloga, ale także z innych, sprawdzonych źródeł branżowych. Wtedy nasz profil nie będzie ‘autopromocją’, a źródłem specjalistycznych danych.

          3. Scalenie komunikacji online i offline.

Wszelkiego rodzaju treści „z życia firmy”, dla przykładu: eventy, targi branżowe, relacje z wydarzeń, uwiecznianie okazjonalnych sytuacji z biura czy magazynu, to niezwykle cenne treści. Takie tematy, które dzieją się wewnątrz firmy, zawsze pomagają zaangażować pozytywnie fanów i przybliżyć ich do brandu, marki czy firmy.
Takie materiały uzupełnione o prezentację asortymentu czy wyróżniających się elementów produktów z oferty stworzy spójny, interesujący i profesjonalny wizerunek online.

Podsumowanie:
Marginalizowanie potencjału Social Media przez firmy czy marki na rynku B2B to duże uchybienie. Dzięki posiadaniu odpowiednio skonstruowanej oferty dopasowanej do danego portalu, możemy rozpocząć bezpośrednią relację poprzez Facebook’a, Twitter’a czy LinkedIn’a, która bez wątpienia pozytywnie wpłynie na dane efekty biznesowe. Nieznacznym kosztem, tworzymy społeczność, która będzie z nami, będzie służyła radą i będzie nam pomocna. Warto!

——
Źródła:
Facebook z dwoma miliardami użytkowników miesięcznie, źródło: Wirtualne Media, link: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/ilu-uzytkownikow-ma-facebook-dwa-miliardy
Twitter z 330 mln. użytkoników (…), źródło: Wirtualne Media, link: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/twitter-wyniki-w-2017-roku-zysk-91-mln-dol-w-czwartym-kwartale-ilu-uzytkownikow-ma-twitter-330-mln-na-koniec-2017-r
 2,1 mln Polaków korzysta z LinkedIn, najczęściej w środku tygodnia, żródło: Wirtualne Media, link: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/2-1-mln-polakow-korzysta-z-linkedin-najczesciej-w-srodku-tygodnia

 

 

Dodaj komentarz

Jedna odpowiedź do “Zwiększ sprzedaż B2B przez Facebook i Linkedin!”

  1. Bardzo przydatne i ciekawe rady 🙂
    Podobają mi się sekcje i gradacja ich treści. Rzeczywiście ważne jest to aby dostosować się do kanału SM na którym się znajdujemy i na którym chcemy zaistnieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Asia Radecka

Asia Radecka

Wyszukiwarka

Rekomendacje

Z firmą Traffic Trends współpracujemy w zakresie kompleksowej obsługi marketingowej naszego sklepu internetowego UlubionaBielizna.pl.

Jesteśmy zadowoleni ze współpracy, komunikacji i świadczonych usług. Polecamy firmę Traffic Trends jako rzetelnego, uczciwego i doświadczonego partnera w zakresie pozycjonowania stron, obsługi social media oraz innych usług marketingowych.

Małgorzata Gromadowska

Traffic Trends podchodzi do swojej pracy z wielką dbałością.

Dostaliśmy wiele wytycznych SEO odnośnie naszego sklepu, obserwujemy także, że firma prowadzi szerokie akcje odnośnie SEM, a wszystko to przekłada się na stały wzrost odsłon naszego sklepu.

Jakub Peter - MamaPlus.pl

Celem podjęcia współpracy z Traffic Trends było odświeżenie charakteru profilu firmy na Facebooku i cel ten został osiągnięty!

W związku z tym zdecydowanie polecam tę firme jako partnera, który dba o interes klienta.

dr Janusz Kozłowski - InterVista Sp. z o.o.

Współpraca z Traffic Trends opiera się na bardzo ważnych dla mnie elementach.

Konkretny i prosty sposób komunikacji oraz szybkie i efektywne działanie. W całym natłoku obowiązków czasami nasze wspólne działania trzeba ograniczyć do minimum i to bardzo ważne, kiedy kontakt jest rzeczowy i sprawny.

Przemysław Szewczyk - Sport Team

Traffic Trends to rzetelna firma, która znacząco zwiększyła ruch na naszej stronie.

Zespół Traffic Trends jest zaangażowany i kompetentny. Szczerze polecamy współpracę z nimi.

Jakub Milewski - Frisco

Traffic Trends to firma godna zaufania, fachowo i rzetelnie wykonująca zlecone im prace.

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z firmą. Szczerze rekomendujemy sklepom internetowym współpracę z Traffic Trends.

Paweł Fornalski - IAI S.A.

Pozycjonowaniem i reklamą w google możesz zająć się sam, tylko po co?

Zleć to profesjonalistom, a swoje siły poświęć na to, na czym się znasz najlepiej - w naszym przypadku na sprzedaży. Dzięki Traffic Trends jesteśmy w czołówce na kluczowe dla nas frazy, zaś reklama w Google w końcu przynosi zysk. Polecamy z czystym sumieniem!

Michał Bola - DomowyStomatolog.pl

Z największą przyjemnością mogę polecić usługi firmy Traffic Trends.

Zatrudnieni tam wykwalifikowani specjaliści fachowo pozycjonowali prowadzony przez moją firmę sklep internetowy oraz administrowali kampanię adWords. Mogłem liczyć również na kompleksowe doradztwo.

Marcin Bator - Bator Retail

Firmę Traffic Trends charakteryzuje profesjonalizm, doskonały kontakt z Klientem oraz wysoka skuteczność realizowanych kampanii.

Rzetelne podejście do Klienta oraz troska o realizację ich celów powodują, iż współpraca z Traffic Trends jest zorientowana strategicznie i długoterminowo. Zdecydowanie polecam wszystkim potencjalnym Klientom!

Paweł Tomkiewicz - Skorzana.com, ButyRaj.pl

Jesteśmy zadowoleni z jakości świadczonych przez Traffic Trends usług.

Dzięki pozycjonowaniu jesteśmy bardziej widoczni dla potencjalnych klientów, co oczywiście przekłada się na liczbę zamówień. Indywidualne podejście do klienta, fachowa pomoc i obsługa to cechy wyróżniające Traffic Trends na tle konkurencji.

Marek Zegadło - StółPlusKrzesła.pl

Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów oraz zaangażowania w pozycjonowanie naszego sklepu.

Współpraca jest nie tylko satysfakcjonująca, ale w pełni przejrzysta – żadne pytanie nie pozostaje bez odpowiedzi, a bezproblemowy i szybki kontakt ułatwia wdrażanie nowych pomysłów. Efekty współpracy są zgodne z naszymi oczekiwaniami i bez wątpliwości możemy polecić ją innym.

Katarzyna Zbrojkiewicz - DanHen

Początkowo obawiałam się powierzyć fan page agencji, jednak ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę!

Traffic Trends z łatwością odnalazł się w niszowej tematyce mojego sklepu i profesjonalnie zajął się kompleksową komunikacją i moderacją treści na sklepowym profilu na Facebooku. Jeśli nie masz czasu na prowadzenie firmowego fan pagea, nie wahaj się i zleć to specjalistom.

Magdalena Liberda - FrancuskaWeranda.pl

Traffic Trends to bardzo rzetelna firma, która zdecydowanie stawia na zadowolenie swoich klientów.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z usług firmy i zaangażowania, jakie wkładają w swoją pracę.

Michał Rak - Konesso.pl

Traffic Trends to solidna firma, która znacznie poprawiła jakość odwiedzin mojego sklepu oraz zwiększyła konwersję.

Kontakt z firmą jest wyśmienity. Dominującą cechą Traffic Trends jest wysoka dbałość o szczegóły. Polecam!

Adam Lizuraj - Obuwie-Lizuraj.pl

Współpraca z firmą Traffic Trends zaowocowała wzrostem sprzedaży naszych produktów.

Kreatywne rozwiązania, starannie dobrane narzędzia reklamowe oraz indywidualne podejście sprawiło, że jesteśmy obecnie wiodącym sklepem z militariami w Polsce. Efektywne pozycjonowanie to też rezultat jasnej i rzeczowej komunikacji. Serdecznie dziękujemy za profesjonalna obsługę na najwyższym poziomie.

Tomasz Grzybowski - Milworld.pl

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z firmą Traffic Trends.

Dzięki TT zwiększyła się nam znacząco sprzedaż na stronie. Polecamy tą firmę jako rzetelnego partnera, który dba o interesy swojego klienta.

Małgorzata Budzyńska - Partybudziki.pl

Od samego początku naszej współpracy z Traffic Trends jesteśmy zadowoleni ze świadczonych nam usług.

Firma wykazuje się rzetelnością i kompetencją w swojej branży, a co najważniejsze, rezultaty widać nie tylko w statystykach, ale również w faktycznej sprzedaży. Serdecznie polecam wszystkim, którzy cenią sobie profesjonalizm oraz liczą na długoletnie i owocne partnerstwo.

Tomasz Morawski - Buff

Profesjonaliści pod każdym względem.

Rzetelna obsługa klienta, ogromne zaangażowanie i bardzo szeroka oferta. Przez pierwsze miesiące naszej współpracy odczuliśmy ogromny wzrost zainteresowania naszą firmą. Szczerze polecamy!

Dawid Wolniak - Audiotop

Współpracujemy z firmą Traffic Trends już od ponad dwóch lat.

W naszych kontaktach szczególnie cenimy sprawną komunikacje i rzetelne podejście do powierzonych zadań. Jeśli szukają Państwo profesjonalnej ​i​ godnej zaufania agencji zajmującej się pozycjonowaniem polecamy Traf​fic​ Trends.

​Marek Herbert - Grupa Dezigno

Z firmą Traffic Trends współpracujemy od początku 2012 roku.

Szczerze polecamy współpracę w zakresie pozycjonowania. Wysoki poziom przygotowania merytorycznego, szybkie reakcje na zmiany wprowadzane przez Googlea, a także błyskawiczny i pomocny kontakt to rzeczy, które gwarantują nam udaną współpracę.

Dorota Majcher - Vubu.pl

Z firmą Traffic Trends współpracujemy od 2013 roku.

Jest to godny polecenia partner, doskonale zorientowany w specyficznym rynku usług pozycjonowania. Dzięki nim trafiamy do większej liczby potencjalnych odbiorców naszych usług.

Jakub Bandosz - Majorbroker.pl

Doświadczeń z reklamą w internecie mamy wiele

ale na pewno profesjonalne podejście do prowadzonych działań, to cecha, która na plus wyróżnia zespół Traffic Trends!

Andrzej Wasilewski - Riff

Chcę szczerze polecić usługi firmy Trafic Trends, nie tylko w zakresie pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych

ale również prowadzenia kampanii Adwords oraz wsparcia w obszarze copywritingu. Współpraca zaowocowała znaczną poprawą realizacji celów biznesowych sklepu internetowego eLadex, jak również pozwoliła przekonać Zarząd do zwiększenia inwestycji w kanał sprzedaży on-line.

Szymon Mydlarz - eLadex.pl

Firma Traffic Trends jest firmą godną polecenia.

Powierzone zadania wykonuje sumiennie, należycie i doskonale rozumie nasze potrzeby. Równie dobrze rozumie rynek i pomaga wcielać w życie nasze nowe pomysły.

Paweł Puszczyński - BBHome

Traffic Trends to najlepszy wybór, jakiego mogłem dokonać.

Podchodzą do pracy rzetelnie i są skuteczni w tym, co robią. Współpraca przebiega bardzo miło i bezproblemowo. Z czystym sumieniem mogę polecić innym!

Mirosław Mizioł - Oct-opus.net

Mój sklep oferuje bardzo niszowy produkt, który poszukiwany jest przez niewielką grupę odbiorców.

Nikt nie potrafił mi pomóc, tak, aby można było skutecznie i za rozsądną cenę pozycjonować sklep.
Wszystko się zmieniło, gdy poznałem ludzi z Traffic Trends. Dostrzegli i zrozumieli specyfikę mojego biznesu. Kreatywnie i co najważniejsze skutecznie rozwiązali mój problem.

Dominik Sewina - BMC

Wzorowa współpraca na każdym etapie

znakomita skuteczność w pozycjonowaniu frazy, z którą poprzednicy nie mogli sobie poradzić, wzrost pozycji strony w Google, uzyskane efekty w pełni zgodne z zapewnieniem Usługodawcy - z pełną odpowiedzialnością polecamy firmę Traffic Trends!

Artur Sadowski - mcklein.pl

Współpraca z firmą Traffic Trends prowadzona od 2013 roku

ma za zadanie jak najszersze wypromowanie oferty firmy w mediach internetowych. Wybierając firmę Traffic Trends na partnera biznesowego w pełni zaufałem doświadczeniu i kompetencji.

Andrzej Pozorski - Pozorski Trade

Polecamy firmę Traffic Trends!

Są specjalistami z branży SEO i współpraca z nimi przebiega bez zarzutów. Dzięki działaniom Traffic Trends nasze sklepy internetowe zajmują czołowe pozycje w wyszukiwarkach.

Andrzej Król - TopRacingShop.pl

Najwyższa jakość obsługi, doskonałe podejście do klienta oraz błyskawiczny kontakt

to właśnie te elementy sprawiły, że nasza współpraca trwa nieprzerwanie od kilku lat. Dzięki konkretnym rozwiązaniom, fachowej wiedzy oraz nowatorskim pomysłom Traffic Trends jest idealnym partnerem w e-biznesie.

Kacper Piątkowski - Agencja Reklamowa BrandyBrand

Współpraca z Traffic Trends okazała się świetną decyzją.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z bardzo szybkich efektów pozycjonowania. Olbrzymim plusem jest sympatyczna obsługa, która bezproblemowo rozwiązuje każdy napotkany problem i wdraża nasze pomysły.

Maciej Świętochowski - Eleganckimężczyzna.pl

W mojej branży liczy się pewność i zaufanie!

Ponieważ umiejętność dowodzenia to szybkość w podejmowaniu decyzji, lubię partnerów, na których w tej kwestii mogę polegać stuprocentowo!

Łukasz Wójciak - Brooklyn Band

Dość długo pracowali na nasze zaufanie

ale ostatecznie pokazali, że wiedzą, co robią. Traffic Trends to profesjonalny, godny zaufania partner w biznesie. Polecam!

Adrian Wojtkowiak - eFiltry.pl

Chcemy wyrazić swoje zadowolenie z wysokiej jakości usług świadczonych przez firmę Traffic Trends.

Poziom obsługi od strony handlowej oraz technicznej jest bez zastrzeżeń i zawsze terminowy. Profesjonalizm oraz rzetelność kadry pracowniczej powalają ocenić Traffic Trends jako kompetentnego partnera biznesowego, elastycznie i profesjonalnie podchodzącego do każdego zlecenia.

Elżbieta Dobieżyn - De-Tech.pl

Z przyjemnością rekomenduję traffictrends

które z dużą PR-ową sprawnością i lekkością formy obsługuje mój fanpage na facebooku. Jeśli, ktoś szuka kreatywnej i dynamicznej ekipy dbającej o wizerunek, to warto sprawdzić Traffic Trends!

Sylwia Majdan - sylwiamajdan.com

Traffic Trends to rzetelna firma, która od lat świadczy dla nas usługi z zakresu pozycjonowania sklepu internetowego.

Współpraca od samego początku układa się bez najmniejszych zastrzeżeń, na każde nasze zapytanie otrzymujemy rzeczową odpowiedź, wszystkie wymuszane przez Google i innych gigantów zmiany oraz poprawki są błyskawicznie nanoszone, a nasz sklep zajmuje wysokie pozycje w wyszukiwarkach.

Maciej Dankowski - Milionczesci.pl

Traffic Trends wzorowo zajął się budowaniem naszej marki w mediach społecznościowych

idealnie wykorzystał bieżące wydarzenia w celu budowania marki w sieci oraz dobrze komunikował się z naszymi potencjalnymi klientami.

Artur Łuszczek

zobacz następną

Dołącz do grona zadowolonych klientów!